يکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۲
کد خبر: ۱۶۹۵۴۴
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۵
المپیکی شدن بسکتبال و تحقق شعار ما می‌توانیم
صعود تیم ملی بسکتبال به المپیک برای نخستین بار رخ نداد، اما اتفاقی تاریخی در این راه رقم خورد.
تیم ملی بسکتبال ایران با پیروزی مقابل فیلیپین و به لطف شکست چین برابر نیجریه، جواز صعود به بازی‌های المپیک 2020 را کسب کرد تا سومین حضور بسکتبال ایران در تاریخ این بازی‌ها رقم بخورد.
این برای دومین بار است که بسکتبال ایران پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی راهی المپیک می‌شود. بار قبلی در سال 2008 بود که تیم ملی با هدایت رایکو ترومن راهی پکن شد و البته با 5 باخت به کار خود پایان داد. این بار اما اتفاقی تاریخی در کنار صعود ایران به المپیک رقم خورد که پیش از این هرگز رخ نداده بود.
ملی‌پوشان بسکتبال ایران در حالی در جام جهانی 2019 چین شرکت کردند که هدایت‌شان بر عهده مهران شاهین طبع بود تا در نهایت نیز نخستین تیم ایرانی لقب بگیرند که پس از پیروزی انقلاب اسلامی با یک سرمربی ایرانی راهی المپیک می‌شود.
شاید برخی به دنبال کوچک کردن نقش مربی ایرانی در این صعود باشند و حتی انتقادهایی را به نیز در این باره مطرح کنند، اما نمی‌توان این واقعیت را کتمان کرد که این صعود با تفکرات یک ایرانی شکل گرفته و باید این موضوع را به فال نیک گرفت. در کنار این صعود تاریخی، باید به درخشش والیبالیست‌های جوان ایران در مسابقات جهانی بحرین هم اشاره کرد که با هدایت بهروز عطایی به عنوان یک مربی جوان ایرانی نخستین قهرمانی‌‌شان در رده زیر 21 سال را جشن گرفتند.
اعتماد به مربیان ایرانی نکته‌ای است که رهبرمعظم انقلاب در چند مقطع زمانی به آن اشاره کرده‌اند. ایشان در پاییز 1392 و در دیدار مدال‌آوران المپیک و پارالمپیک خطاب به مسئولان ورزش فرمودند: «یکى از برادران گفتند که از مربى‌هاى خارجى استفاده شود؛ من مخالفتى ندارم. این تصور نشود که من از اینکه از یک مربى خارجىِ خوبِ به‌دردبخورى استفاده شود، مخالفم؛ اما وقتى که شما از یک مربى داخلى براى فوتبال یا بسکتبال یا والیبال یا کشتى یا هر ورزش دیگر استفاده می‌کنید، من خوشحال می‌شوم و احساس سرافرازى می‌کنم. این خیلى خوب است که مربى بچه‌ها و جوان‌هاى ما یکى از خودمان باشد؛ همین جا تربیت شده باشد، پرورش پیدا کرده باشد.»
رهبر انقلاب همچنین روز 16 مرداد 98 در دیدار جمعی از جوانان نخبه و صاحب مدال در المپیادهای علمیِ جهانی و همچنین اعضای تیم ملی والیبال جوانان بیان کردند: «من همواره معتقد بوده‌ام که مجموعه‌های ورزشی کشور شایسته است، سرمربی ایرانی داشته باشند.»
قهرمانی والیبال جوانان ایران که مردادماه در بحرین اتفاق افتاد و صعود بسکتبال ایران به المپیک 2020 نشان داد که اطمینان به مربی ایرانی نه تنها ریسک نیست، بلکه می‌تواند باعث موفقیت ورزش کشور نیز شود. البته که ورزش ایران نباید از دانش مربیان خوب خارجی هم بی‌بهره بماند و مربیان داخلی نیز هم در مسیر کسب دانش روز دنیا بیش از همیشه باید تلاش کنند تا ورزش کشور در آینده بارها و بارها شاهد صعود تیم‌های مختلف به المپیک و کسب قهرمانی‌های متعدد با کادر فنی با دانش ایرانی باشد.


نام:
ایمیل:
* نظر: