چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۹
کد خبر: ۱۶۷۵۱۸
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۶
نشنال اینترست:
نشریه آمریکایی نشنال اینترست با‌اشاره به اینکه ایران در زمان حمله احتمالا ده‌ها یا حتی صدها موشک را به سمت گروه ناوگان کشتی‌های ارتش آمریکا شلیک خواهد کرد، نوشت: ممکن است در آینده پنتاگون به این نتیجه برسد که نباید ناوهای هواپیمابر خود را به مرز ساحلی ایران نزدیک کند.
کایل میکوزامی در نشنال اینترست نوشت: حوادث اخیر در خلیج‌فارس به ویژه سرنگونی یک پهپاد کلاس تریتون ام کیو-4 آمریکا دوباره احتمال درگیری نظامی بین تهران و واشنگتن را افزایش داده است. خصومت دیرینه بین دو کشور وارد چهارمین دهه خود می‌شود. اما در صورتی که ایران تصمیم بگیرد حمله‌ای را علیه اهداف بزرگتر همچون یک ناوچه یا یک ناو هواپیمابر برنامه‌ریزی کند، چگونه می‌تواند از قابلیت‌های موشکی خود بهره بگیرد؟
به گزارش انتخاب؛ در این مطلب آمده است: ایران دارای زرادخانه موشکی بزرگ و متنوعی است. البته با قاطعیت نمی‌توانیم در مورد توانمندی‌های ایران صحبت کنیم، زیرا دولت‌ها اطلاعات دقیق و شفافی در این ارتباط منتشر نمی‌کنند. اما در اینجا فرض می‌کنیم که ایران به موشک‌هایی همچون موشک مجهز به جست‌وجوگر مادون قرمز برای هدایت نهایی (فتح مبین) و موشک بالستیک ضد کشتی با برد 434 مایلی دسترسی دارد.
اما ایران برای استفاده موثر از موشک‌های بالستیک خود باید تجهیزات مورد نیاز برای تکمیل زنجیره مهم جمع‌آوری اطلاعات، جست‌وجو و تجسس (آی آر اس) را در اختیار داشته باشد تا اینکه به طور لحظه‌ای به موقعیت جغرافیایی گروه ناوگان رزمی نیروی دریایی آمریکا دست پیدا کند. توجه داشته باشید که ناوهای هواپیمابر و کشتی‌های جنگی اسکورت‌کننده آنها با سرعت 35 نات حرکت می‌کنند. در نتیجه، حتی اطلاعاتی که یک ساعت قبل جمع‌آوری شده باشد نیز برای هدف گیری ناوهای دشمن مفید
نخواهد بود.
نشنال اینترست همچنین نوشت: کارشناسان‌اشاره می‌کنند که چین نیز برای پوشش دادن منطقه وسیع پاسیفیک باید توانایی بالایی برای جمع‌آوری اطلاعات زمان واقعی داشته باشد. اما ایران در مقایسه با چین کار نسبتا ساده تری خواهد داشت. مرزهای جنوبی ایران در امتداد خلیج‌فارس و خلیج عمان قرار دارند. ایران حتی بدون دسترسی به تجهیزات تجسس پیشرفته نیز می‌تواند به راحتی موقعیت جغرافیایی یک گروه ناوگان رزمی ارتش آمریکا را رهگیری کند. از سوی دیگر، ادوات جنگی شامل جنگنده‌ها و بالگردهای نظامی، کشتی‌های جنگی و قایق‌های تندروی سپاه پاسداران و عوامل اطلاعاتی ایران می‌توانند به راحتی ناوگان کشتی‌های جنگی آمریکا را ردیابی کنند.
در این مطلب آمده است: ایران احتمالا تلاش خواهد کرد که ناو هواپیمابر آمریکا را تا حد ممکن به مرزهای ساحلی خود نزدیک کند. تهران می‌تواند از این طریق سامانه‌های موشکی خود را در منطقه گسترده تری در داخل خاک خود مستقر کند و احتمال شناسایی شدن آنها را پیش از حمله کاهش دهد. البته تجهیزات تجسس آمریکا از جمله پهپاد هاک آر کیو-4 می‌توانند بدون وارد شدن به داخل خاک ایران عملیات شناسایی را انجام دهند. در نتیجه، آمریکا بدون وارد شدن به قلمرو هوایی ایران می‌تواند موقعیت سامانه‌های موشکی این کشور را شناسایی کند. اما ایران می‌تواند موشک‌های بالستیک پیشرفته با برد بیشتر را در فواصل دورتری از مرز ساحلی خود مستقر کند تا شناسایی آنها برای نیروهای آمریکایی دشوارتر شود. توجه داشته باشید که ایران کشور بزرگی با مساحت 636 هزار مایل مربع است.
این نشریه آمریکایی تصریح کرد: ایران در زمان حمله احتمالا ده‌ها یا حتی صدها موشک را به سمت گروه ناوگان کشتی‌های ارتش آمریکا شلیک خواهد کرد. ایران در هر صورت برای سر در گم کردن سامانه‌های دفاعی ناوهای آمریکا از تمام توان موشکی خود استفاده خواهد کرد. باید به یاد داشته باشیم که نیروهای ایرانی در مدت جنگ ایران و عراق استفاده از قایق‌های تندروی مجهز به مسلسل سنگین و راکت را ابداع کردند. استراتژی دفاعی آنها مبتنی بر کاربرد تعداد زیادی جنگ افزار سبک برای غافلگیر کردن دشمن است.
آیا موشک‌های ایران می‌تواند یک ناو هواپیمابر آمریکا را غرق کند؟ موشک‌های کوتاه برد فتح مبین بالاترین شانس را برای هدف قرار دادن ناو آمریکایی خواهند داشت. البته یک هدف کوچک‌تر همچون ناوهای نابودگر بیشتر در مقابل موشک‌های ایران آسیب پذیر خواهند بود...ممکن است در آینده پنتاگون به این نتیجه برسد که نباید ناوهای هواپیمابر خود را به مرز ساحلی ایران نزدیک کند.نام:
ایمیل:
* نظر: