پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۵
کد خبر: ۱۶۴۲۸۰
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۹
ولایتی:
مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل تأکید کرد: تاکنون طرف مقابل ما قدم به قدم و آمریکایی‌ها مستقیما و اروپایی‌ها غیرمستقیم برجام را نقض کرده‌اند، لذا به نسبتی که ‌آن‌ها در جهت نقض برجام پیش بروند، ما هم در همان جهت واکنش نشان خواهیم داد.
پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله ‌العظمی خامنه‌ای، گفت‌وگویی را با دکتر علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل درباره اقدامات متقابل جمهوری اسلامی در قبال نقض برجام انجام داده و منتشر کرده است.
ولایتی در پاسخ به این سؤال که اینستکس چه نسبتی دارد با آنچه که واقعاً اروپایی‌ها به آن متعهدند و باید انجام بدهند؟ توضیح می‌دهد: آنچه تاکنون انجام شده، جمع‌بندی‌اش این می‌شود که جمهوری اسلامی ایران به کلیه‌ تعهداتش طبق برجام عمل کرده ولی طرف مقابل اقدامی نکرده و حتی درست در جهت مخالف آن گام برداشته که قبل از برجام چنین اقداماتی سابقه نداشت و گویی فرصتی پیدا کرده باشند که از برجام سوءاستفاده کنند و موارد اضافه‌ای را هم بر آن افزوده‌اند. مثلا اینکه اول آمریکا و بعد اروپایی‌ها مدعی‌اند -و البته اروپایی‌ها کمتر از آمریکایی‌ها- که روی این خواسته‌ غیرقانونی و غیرمشروع تکیه کرده‌اند که ما برای دفاع از خودمان منتظر باشیم که اروپایی‌ها چه نسخه‌ای صادر می‌کنند تا ما سیستم دفاعی خودمان را مطابق همان پیش ببریم و یا مثلا برای حضور ما در منطقه و همکاری با کشورهای همسایه و منطقه‌ برای ما تکلیف تعیین کنند. ‌آن‌ها معتقدند و در این زمینه تبلیغات بسیاری می‌کنند که ایران نباید در منطقه حضور جدی داشته باشد. این‌ها خواسته‌هایی کاملا غیرقانونی، نامشروع و غیرقابل قبول است. بنابراین اگر ما بخواهیم جمع‌بندی کنیم، از رابطه‌ ما و مجموعه‌ی ۱+۵ البته اگر روسیه و چین را مستثنی کنیم، بقیه نه‌تنها به تعهد خودشان عمل نکرده‌اند، بلکه مقدار زیادی هم توقعاتشان را بالا برده‌اند. گویی به زعم ‌آن‌ها این گام اول بوده که ایران برداشته و حالا باید گام‌های دیگر را هم بردارد! کاملا یک حالت زورگویانه.
وی اظهار داشته است: طبیعتا هر کشور مستقلی در دنیا حق دارد که با دیگر کشورها تجارت کند و بفروشد و بخرد و مبادله پولی هم کند. این‌ها اما به‌صورت نامشروع به لحاظ قوانین بین‌المللی و با تحریک و پیشتازی آمریکا محدودیت‌هایی را برای ما قائل شدند. مع ذلک قول دادند و مکتوب تعهد کردند که موانع مبادلات تجاری و فعالیت‌های اقتصادی و پولی ما را بردارند که نکردند و بلکه سخت‌تر از قبل هم شد. بنابراین ما از آنها کاملاً طلب‌کار هستیم بابت اقداماتی که باید می‌کردند و نکردند، بلکه یک نقاط منفی دیگری را هم بر آن افزودند و کار را به جای غیرقابل قبولی
رسانند.
مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل در پاسخ به این سؤال که به نظر شما اقدامات بایسته‌ جمهوری اسلامی پس از انقضای مهلت اروپایی‌ها چه می‌تواند باشد؟ تصریح می‌کند: به همین ترتیبی که مورد اجماع جمهوری اسلامی ایران است و همه‌ جناح‌های داخلی ما به آن پایبندند، چه مجلس و چه دولت، چه آن‌هایی که مستقیم و غیرمستقیم دخیل هستند، هرکسی که مسئولیتی دارد در جمهوری اسلامی به نوعی و با این کار ارتباط پیدا می‌کند، همه با هم اتفاق نظر دارند در مورد آنچه که انجام شده و آقای دکتر روحانی هم روز چهارشنبه به‌صراحت بیان کردند. این نتیجه‌ اجماع تمام اعضا و ارکان حکومت است و بدون تردید آنچه که گفته شده، عمل خواهد شد. یعنی گام اول در مورد میزان اورانیوم غنی‌شده برداشته شده و از ۳۰۰ کیلوگرم جلوتر رفته است. گام دوم نیز از شانزدهم تیرماه ۱۳۹۸ آغاز می‌شود و میزان غنی‌سازی اورانیوم از حد 3/67 درصد جلوتر خواهد رفت و تا هر جایی‌که مورد نیاز فعالیت‌های صلح‌آمیز ما باشد، خواهد رسید.
ولایتی تأکید کرده است: تاکنون طرف مقابل ما قدم به قدم و آمریکایی‌ها مستقیما و اروپایی‌ها غیرمستقیم برجام را نقض کرده‌اند، لذا به نسبتی که ‌آن‌ها در جهت نقض برجام پیش بروند، ما هم در همان جهت واکنش نشان خواهیم داد؛ یعنی ‌اگر آنها از تعهدات خودشان کم کنند، ما هم کم ‌می‌کنیم. درست در جهت عکس.


نام:
ایمیل:
* نظر: