يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۹
کد خبر: ۱۶۴۲۷۹
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۸
سخنگوی ستاد انتخابات کشور:
سخنگوی ستاد انتخابات کشور از کاهش حد نصاب کسب رأی در حوزه‌های انتخابیه به ۲۰ درصد خبر داده است.
سیداسماعیل موسوی دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور در جلسه ستاد انتخابات استان اردبیل گفته است: تاکنون حد نصاب کسب رأی در حوزه‌های انتخابیه، 25 درصد بود که در انتخابات پیش روی مجلس، با کسب 20 درصد از آرای صحیح محاسبه می‌شود.
وی که در جریان سفر استانی معاونت سیاسی وزارت کشور در جلسه ستاد انتخابات استان اردبیل سخن می‌گفت، با‌ اشاره به نکته فوق، افزود: این موضوع باعث خواهد شد انتخابات  در حوزه‌های کمتری به دور دوم برسد.
سخنگوی ستاد انتخابات کشور از تلاش برای برگزاری انتخابات مجلس به‌صورت الکترونیکی خبر داد و گفت: در دوره گذشته در 139 شهر کشور انتخابات به‌صورت الکترونیکی برگزار شد. در برگزاری انتخابات در سالجاری برای برگزاری انتخابات به‌صورت الکترونیکی در حوزه‌های انتخابیه برنامه‌ریزی شده  که از طریق هماهنگی با شورای نگهبان و با توجه به شرایط و امکانات موجود، در این زمینه اقدام خواهد شد.
موسوی با بیان اینکه با توجه به مواد قانونی مرتبط، روز انتخابات دوم اسفندماه تعیین شده است، افزود: حداکثر زمان برگزاری انتخابات تا ساعت 24 بوده و مجریان انتخابات در صورت تمدید زمان قانونی رأی‌گیری تا این ساعت فرصت دارند اخذ رأی کنند و بلافاصله پس از این ساعت، سامانه رأی‌گیری مسدود خواهد شد. به همین دلیل برنامه‌ریزی و دقت نظر فرمانداران برای جانمایی مناسب شعب اخذ رأی به منظور تسهیل فرایند رأی‌گیری، از اهمیت فراوانی برخوردار است.
وی با‌ اشاره به اصلاحات و تغییرات قوانین انتخابات از سال 1395 تاکنون، خواستار بررسی تفاوت‌های این قانون با قوانین قبلی توسط فرمانداران شهرستان‌های استان برای برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند 98 شد.
موسوی همچنین تأکید کرد: آمار رسمی واجدین شرایط شرکت در انتخابات، منحصراً از سوی ستاد انتخابات کشور اعلام خواهد شد.
وی با‌ اشاره به برگزاری جلسات توجیهی  متعدد و اختصاصی برای 31 استان در قالب بیش از 70 ساعت جلسه توجیهی- آموزشی، گفت: تاکنون نشست‌های منطقه‌ای در استان‌های کشور برگزار شده و سعی می‌شود با آسیب‌شناسی روند برگزاری انتخابات، برنامه‌ریزی‌های مناسبی در راستای برگزاری شایسته انتخابات مجلس انجام شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: