پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰
کد خبر: ۱۶۰۳۷۴
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۶
مقامات عربستانی اذعان کردند، تأسیسات نفتی این کشور با پهپادهای انتحاری ارتش یمن هدف قرار گرفته است و انتقال نفت از شرق عربستان به غرب این کشور عملا متوقف شده است.حملات پهپادی یمن به عربستان از جانب ریاض نیز تایید شد. به گزارش فارس، سخنگوی سازمان امنیت عربستان دیروز اعلام کرد:« رأس ساعت شش تا شش و نیم صبح امروز (سه‌شنبه) به وقت محلی دو ایستگاه پمپاژ نفت متعلق به شرکت آرامکو در استان‌های «الدوادمی و عفیف» به صورت محدود هدف قرار گرفت.» بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی عربستان «واس»، وی افزود: «طرف‌های مسئول اقدامات لازم را انجام داده‌اند و هر اتفاقی در این باره اعلام خواهد شد.»
«خالد بن عبد العزیز الفالح» وزیر انرژی، صنعت و ثروت‌های معدنی عربستان هم گفته: « بین ساعت شش تا شش و نیم صبح سه‌شنبه دو ایستگاه پمپاژ نفت ویژه لوله‌های نفتی شرق - غرب که نفت سعودی را از چاه‌های نفتی منطقه شرقی به بندر «ینبع» منتقل می‌کرد، مورد حمله پهپاد‌های بمب‌گذاری شده قرار گرفت و این موضوع منجر به آتش‌سوزی در ایستگاه شماره هشت شد، این آتش‌سوزی خسارت‌های محدودی به جا گذاشت.»
بر اساس این گزارش، شرکت آرامکو عملیات پمپاد نفت در خطوط لوله مذکور را متوقف کرده تا پس از تعمیر خسارت‌های وارد شده به ایستگاه، وضعیت به حالت طبیعی خود بازگردد. انتقال نفت از میادین نفتی عربستان در شرق این کشور به سمت غرب، عملا متوقف شده است. خالدبن‌عبد‌العزیز در ادامه گفته: «عربستان این حمله بزدلانه را محکوم می‌کند؛ این اقدام تروریستی و خرابکارانه و آن اقدامی که اخیرا فجیره علیه تأسیسات حیاتی انجام شد، تنها عربستان را هدف قرار نمی‌گیرد بلکه تأمین امنیت انرژی جهان و اقتصاد جهانی را هدف قرار می‌دهد و بار دیگر بر اهمیت مقابله با تمامی طرف‌های تروریستی عامل در این اقدامات تخریبی از جمله حوثی‌ها مورد حمایت ایران در یمن تأکید می‌کند».
 وزیر انرژی عربستان در پایان تأکید کرد، تولید و صادرات نفت خام این کشور بدون وقفه ادامه پیدا خواهد کرد. وی مدعی شد که هدف از حملات تروریستی امروز تنها تخریب تاسیسات نفتی عربستان نیست و می‌خواهند انتقال انرژی جهانی را مختل کنند. بلافاصله پس از آنکه خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان حمله گسترده به خط لوله اصلی نفت در این کشور را تایید کرد، بهای نفت در بازار‌های جهانی یک درصد افزایش یافت. شاخص بورس عربستان نیز در پی اعلام حمله به خط لوله اصلی نفت این کشور، 2 درصد سقوط کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: