چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۱
کد خبر: ۱۵۴۲۵۷
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۷
رئیس مرکز خشکسالی:
رئیس مرکز خشکسالی گفت: براساس آخرین آمار از ابتدای سال زراعی جدید تا ۱۶ بهمن ماه، مجموع بارش‌های کشور 19/8 میلی متر رشد داشته است.

صادق ضیاییان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین میزان بارش از ابتدای سال زراعی جدید تا کنون اظهار کرد: براساس آخرین آمار از ابتدای سال زراعی جدید تا ۱۶ بهمن ماه، مجموع بارش‌های کشور به طور متوسط 137/9 میلی متر بوده، در حالیکه این میزان مدت مشابه سال قبل 44/3 میلی متر و بلندمدت 115/1 میلی متر بوده است.
وی با بیان اینکه میزان بارش نسبت به دوره بلندمدت 19/8 درصد معادل 22/8 میلی متر رشد داشته است، افزود: البته استان‌های سیستان و بلوچستان کماکان ۶۶ درصد، یزد ۶۴ درصد، کرمان ۵۲ درصد، هرمزگان ۳۵ درصد، فارس ۲۸ درصد و خراسان جنوبی ۲۷ درصد نسبت به دوره بلندمدت کمبود بارش داشتند.
ضیاییان با اشاره به اینکه میزان بارش سایر استان‌ها نسبت به دوره بلندمدت بیش از نرمال بوده است، بیان کرد: در این میان استان ایلام 118/5 درصد، لرستان ۸۴ درصد و خوزستان ۸۰ درصد بیش از بلندمدت بارش دریافت کرده است.به گفته رئیس مرکز خشکسالی، امسال تمامی استان‌ها به غیر از اردبیل بیش از مدت مشابه سال قبل بارش دریافت کردند.
وی ادامه داد: با وجود بارش‌های مناسب در ماه‌های اخیر، اما همچنان 12/5 درصد کاهش بارندگی سال زراعی گذشته جبران نشده است که انتظار می‌رود با بارش‌های نرمال و قدری کمتر از نرمال در ماه‌های پیش رو این میزان جبران شود.ضیاییان ذخایر برف در سال زراعی جدید را مطلوب دانست و گفت: امسال ذخایر برف در برخی مناطق افزایش و در مقابل برخی مناطق کاهش یافته است، اما در مجموع نسبت به سال گذشته ذخایر برف مطلوب‌تر بوده است که در فصل بهار می‌تواند بخشی از آب مورد نیاز کشاورزان را تامین کند.
رئیس مرکز خشکسالی در پایان از افزایش ۱ تا ۲ درجه‌ای دما در ماه‌های پیش رو خبر داد و افزود: با افزایش دما در ماه‌های آینده نگران ذوب زود هنگام ذخایر برف هستیم.


نام:
ایمیل:
* نظر: