جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۴
کد خبر: ۱۴۸۸۰۰
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۲
رئیس ‌سازمان بورس:
رئیس ‌سازمان بورس و اوراق بهادارمدعی شد: چشم انداز بورس روشن است و سرمایه‌گذاران امیدوار باشند.

شاپور محمدی درگفت‌وگو با فارس، با اشاره به وضعیت بازار سرمایه اظهار داشت: یکی از کارهایی که دولت و مجلس در حوزه‌های تصمیم‌گیری باید داشته باشند کمک به تقویت سودآوری شرکت‌ها است. این موضوع در حوزه‌های مختلف قابل دنبال کردن است. شرکت‌های بورسی شفاف‌ترین شرکت‌های کشور هستند و به عنوان شرکت‌هایی که صادرات و‌اشتغال خوبی داشته و ارزش افزوده خوبی تولید کردند باید مورد حمایت قرار گیرند.
رئیس ‌سازمان بورس و اوراق بهادار درمورد نحوه حمایت از شرکت‌ها گفت: قیمت‌هایی که برای کالای شرکت‌ها گذاشته می‌شود باید به گونه‌ای باشد که واسطه‌ها استفاده‌کننده تفاوت قیمتی نباشند بلکه تولیدکننده بهره‌مند شود؛ طبیعتا هرجا نیاز است از مصرف‌کننده حمایت صورت بگیرد باید اقدام شود و حمایت از تولیدکننده نیز در کنار مصرف‌کننده همپای هم در قوانین وجود دارند.
وی ادامه داد:‌ از این رو لازم است برای آنکه بازار سرمایه از قوت قبلی برخوردار و رشد و بالندگی داشته باشد در سیاست‌گذاری‌هایی که در تدوین بودجه سال 98 در مجلس دنبال می‌شود توجه ویژه به سودآوری شرکت‌های بورسی شود.
محمدی گفت: از دولت و مجلس انتظار داریم از شرکت‌های بورسی حمایت کنند؛ بخصوص آنکه شرایط کنونی وقت بررسی و نهایی شدن بودجه سال ‌آینده است.
رئیس‌سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به این سؤال که طی روزهای اخیر افراد حقیقی برای فروش سهام خود هجوم آوردند و به نظر می‌رسد با رفتار هیجانی تصمیم‌گیری می‌کنند چرا که شاخص کل نیز رشد نداشته است؛ تصریح کرد: در تمام بازارهای سرمایه افق‌های سرمایه‌گذاری یکی از مهم‌ترین مباحثی است که سهام‌داران باید به آن توجه کنند. طبیعی است که سهامداران خرد و‌اشخاص حقیقی که در مقاطعی خرید و فروش می‌کنند باید افقی را در نظر بگیرند که مقداری بلندمدت باشد چون افق کوتاه مدت ممکن است همیشه با نوسانات بازار، تحت تاثیر قرار گیرد.
وی ادامه داد: از شرکت‌های حقوقی همیشه انتظار می‌رود که در بازار براساس استراتژی عمل کنند.
معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: از شرکت‌های سرمایه‌گذاری و شخصیت‌های حقوقی انتظار داریم استراتژی‌هایی را دنبال کنند که به افزایش منابع مالی کشور کمک کند و به شادابی خط تولید توجه داشته باشند تا درنهایت منجر به افزایش سودآوری واحدهای تولیدی شود.
محمدی با بیان اینکه‌ اشخاص حقوقی باید در بازار سرمایه با استراتژی صحیح و افق بلندمدت در بازار باقی بمانند، تاکید کرد: این‌اشخاص به دلیل آنکه منابع عمده را در اختیار دارند باید در بازار حفظ شوند تا سهامی که وجود دارد با ثبات بماند. مدیران شرکت‌های بورسی باید حساب کنند که شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ و صندوق‌ها منابع دائمی در این شرکت‌ها را حفظ خواهند کرد.
وی افزود: در کنار آن از سرمایه‌گذاران حقیقی خواهش داریم افق نسبتا بلندتری انتخاب کنند زیرا بازار سرمایه چشم‌انداز خوبی دارد و کشور سودآوری و مزیت‌های نسبی دارد و طبیعی است که برای خرید سهم به تحلیل‌ها توجه داشته باشند.


نام:
ایمیل:
* نظر: