سه‌شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۳
کد خبر: ۱۴۶۴۶۵
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۱
در فاصله چند روز مانده به تعطیلات روزهای پایانی ماه صفر، بخش قابل توجهی از ظرفیت بلیت قطارهای مشهد به پایان رسیده است.به گزارش خبرگزاری ایسنا، ارزیابی‌ها از بازار بلیت‌های روزهای پایانی ماه صفر که به رحلت پیامبر اسلام و شهادت امام حسن مجتبی و امام‌رضا(ع) منتهی می‌شود، نشان می‌دهد که عملا بخش زیادی از بلیت‌های عرضه شده از سوی شرکت‌های مختلف ریلی به پایان رسیده و جز مواردی خاص عملا امکان خرید بلیت جدید وجود ندارد.
نکته قابل توجه این است که ظرفیت قطارهایی که امکانات و خدمات بالاتری ارائه می‌کنند و البته نرخ بلیت‌هایشان بالاتر از قطارهای معمولی است، زودتر به اتمام رسیده‌ و موارد باقی مانده برای مسیرهای اصلی تنها به قطارهای اتوبوسی محدود می‌شود.
 در روزهای آینده و در مسیر تهران- مشهد جز مواردی خاص، بلیت تمامی قطارها به فروش کامل رسیده‌ و شرکت‌های ریلی ظرفیتی برای بلیت جدید ندارند.
طبق آنچه که در سایت‌های فروش بلیت قطار دیده می‌شود، در مسیرهایی مانند تبریز- مشهد، اصفهان- مشهد، اهواز- مشهد و کرمانشاه- مشهد نیز تقریبا شرایط به همین گونه است و بخش قابل توجهی از بلیت‌های ارائه شده به فروش رسیده‌اند.
در حال حاضر در مسیر تهران- مشهد بالاترین نرخ بلیت قطار در مرز ۲۰۰ هزار تومان قرار دارد و بلیت ارزان‌ترین قطارها نیز با حدود ۵۰ هزار تومان نرخ‌گذاری شده‌اند.
با به پایان رسیدن ظرفیت قطارهای برنامه‌ای، راه‌آهن خبر داده که ۲۶ رام‌قطار فوق‌العاده در روزهای پایانی ماه صفر به مقصد مشهد مقدس حرکت خواهد کرد. بر اساس این برنامه‌ریزی در روزهای ۱۲ تا ۱۹ آبان قطارهایی از تبریز، زنجان و تهران به مقصد مشهد حرکت می‌کنند که ظرفیت موجود را حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ مسافر افزایش خواهند داد.
طبق برنامه‌ریزی راه‌آهن، در طول این مدت روزانه ۵۶ قطار و در مجموع ۵۰۵ قطار برنامه‌ای برای شهر مشهد در نظر گرفته شده که با اضافه شدن این رام قطار، تعداد آنها به ۵۳۱ قطار خواهد رسید.
گفتنی است در طول سال‌های گذشته یکی از اصلی‌ترین انتخاب‌های مسافران به مقصد شهر مشهد را قطار تشکیل داده است. در این وضعیت، هر ساله برخی از مردم به دلیل کمبود بلیت و یا افزایش قیمتها در بازار سیاه، برای زیارت مشهد در روزهای پایانی ماه صفر با مشکل مواجه می‌شوند. با این حال معلوم نیست تا کی باید این وضعیت کمبود بلیت و افزایش قیمتها ادامه یابد.این شرایط در حمل‌ونقل هوایی هم وجود دارد. در همین رابطه، سخنگوی سازمان هواپیمایی میانگین قیمت بلیت هواپیمای مشهد در روز‌های پایانی صفر را 400 هزار تومان اعلام کرد.
رضا جعفرزاده در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: فروش بلیت‌های چارتری برای ایام پایانی ماه صفر ممنوع شده است و برای جلوگیری از تخلف آژانس‌های هواپیمایی و دریافت استرداد مبلغ بلیت‌ کنسلی‌ این قانون را برای این ایام اجرایی کرده‌ایم.
وی ادامه داد: جلوگیری از هرگونه واسطه‌گری و ایجاد بازار سیاه از مهم‌ترین دلایل حذف بلیت‌های چارتری‌ است.
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور با بیان اینکه سازمان هواپیمایی  سیاست کاهش توزیع بلیت‌های چارتری‌ را در دستور کار خود قرار داده است، گفت: هم‌اکنون 70 درصد بلیت‌ هواپیماها‌ به صورت غیرچارتری‌ و برنامه‌ای به فروش می‌رسد.


نام:
ایمیل:
* نظر: