سه‌شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۶
کد خبر: ۱۴۳۸۲۵
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۹
وکیل ایران در دادگاه لاهه:
در حالی که وکیل ایران در لاهه طی گفت‌و‌گویی اظهار داشته است حکم لاهه ضمانت اجرایی نداشته و نباید در جامعه انتظارات نامعقول ایجاد کرد رسانه‌های زنجیره‌ای که پیش از این در بزک کردن برجام به آب و آتش زده بودند ضمن استفاده از تیترهای غیرواقعی مبنی بر تعلیق تحریم‌های آمریکا از کیهان به خاطر اینکه خبر مربوط به حکم موقت لاهه را تیتر یک خود نکرده است گلایه کردند!


سرویس سیاسی -

وکیل ایران در لاهه طی گفت‌و‌گویی با روزنامه سازندگی گفت: تضمینی برای اجرایی شدن تصمیمات دیوان بین‌المللی دادگستری وجود ندارد.
دکتر محسن محبی در این گفت‌و‌گو اظهار داشت : در حقوق داخلی در صورت عدم تبعیت محکوم‌علیه، محکوم‌له یا ذی نفع می‌تواند با کمک نیروهای عمومی محکوم‌علیه را ملزم به اجرای حکم دادگاه کند اما در حقوق بین‌الملل دولت واحد متمرکز برتری وجود ندارد. بنا بر این سازوکاری برای اجرای اجباری تصمیمات دیوان بین‌المللی دادگستری وجود ندارد.
وی ادامه داد: بنا بر این اگر دولتی محکوم شد و اجرا نکرد ساز و کار اجباری وجود ندارد و درصورت عدم تمکین دولت‌ها هزینه سیاسی برایشان خواهد داشت.
محبی در عین حال گفت : البته از نظر حقوقی اگر دولت تصمیمات دیوان بین‌المللی دادگستری را اجرا نکند طبق ماده 94 منشور ملل متحد دولت محکوم‌له (در بحث با ایران) می‌تواند به شورای امنیت مراجعه و تقاضای رسیدگی کند.
وکیل ایراد در لاهه در سخن آخر خود اظهار داشت : نباید انتظارات غیر معقول برای جامعه ایجاد کنیم.
خط خبری برجام
این بار درباره لاهه پیگیری می‌شود
گفتنی است رسانه‌های زنجیره‌ای که پس از امضا و اجرایی شدن برجام از تیترهایی چون صبح بدون تحریم، تحریم‌ها به تاریخ پیوست، فروپاشی تحریم، یک روز خوب برای دنیا، تحریم رفت، آغاز عصر ایرانی، دنیا به احترام ایران ایستاد، جهان تغییر کرد، جهان به فصل پایان تهدید ایران آری گفت، ایران فردا، خورشید درخشان شد، حصر ایران شکست و...استفاده کرده بودند پس از رای دیوان لاهه نیز از چنین تیترهایی بهره بردند!
به این تیترها توجه کنید: تعلیق تحریم‌های آمریکا، پیروزی حقوقی ایران بر آمریکا، دادگاه لاهه به نفع ایران رای داد، پیروزی دوباره در لاهه، لاهه در برابر آمریکا- به نفع ایران، رای ممتاز، ایست لاهه به تحریم، لاهه علیه تحریم‌ها و...
توجه به این تیترها و خط خبری واحد نشان می‌دهد که علیرغم گفته وکیل ایران در لاهه که حکم این دیوان ضمانت اجرا نداشته و نباید انتظارات غیر معقول در جامعه ایجاد کرد زنجیره‌ای‌ها همانند برجام به دنبال پیگیری پروژه فریب جامعه هدف خود هستند.
امروز و پس از گذشت بیش از دو سال و نیم از اجرایی شدن برجام نه تنها تحریم‌ها برداشته نشده است بلکه با خروج آمریکا تحریم‌های دیگری نیز به تحریم‌های قبلی افزوده شده است.
با این وجود روزنامه‌های زنجیره‌ای همان خط خبری را دنبال می‌کنند و این اگر خیانت نباشد بی‌شک جهالت هست.
نکته دیگر اینکه برخی رسانه‌های حامی دولت در فضای مجازی و...از این ایراد گرفته‌اند که چرا کیهان خبر مربوط به دستور موقت لاهه در صفحه نخست کیهان روز پنجشنبه گذشته نیامده است.
فارغ از اینکه این رسانه‌ها علاوه‌بر کینه از کیهان دچار نابینایی نیز شده‌اند و کیهان به اندازه سطح و ارزش خبری حکم لاهه آن را در صفحه نخست روز پنجشنبه پوشش داده است بایستی گفت «کیهان با تیتر یک کردن این خبر بنا به گفته وکیل ایران در لاهه انتظارات غیر معقول در جامعه ایجاد نکرده است.»


نام:
ایمیل:
* نظر: