شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۵
کد خبر: ۱۴۳۷۶۷
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۵
روایت تازه ترامپ از چگونگی تحقیر آل‌سعود:
«دونالد ترامپ» در ادامه تحقیر متحد استراتژیکش در منطقه به ملک سلمان پادشاه سعودی گفته اگر حمایت‌های آمریکا نباشد، ایران ظرف دو هفته بر عربستان غلبه می‌کند و اینکه، «اگر می‌خواهید وارد این جنگ شوم، باید 4 میلیارد دلار دیگر بدهید.» (احتمالاً جنگ سوریه)
سرویس خارجی-

رئیس‌جمهور آمریکا اخیر در یک نشست انتخاباتی در واشنگتن بار دیگر اظهارات تحقیرآمیزی علیه سعودی‌ها به زبان آورد. دونالد ترامپ که در روزهای گذشته به صراحت اعلام کرده بود که عربستان بدون حمایت آمریکا 2 هفته نیز دوام نخواهد آورد و از پادشاه سعودی خواسته بود هزینه حمایت‌های واشنگتن را پرداخت کند اکنون دوباره به ریاض تاخته است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه واشنگتن‌پست گزارش داده رئیس‌جمهور آمریکا، در ادامه اظهارات تحقیرآمیز خود درباره عربستان، چندی پیش در یک نشست انتخاباتی دیگر نیز اظهارات مشابهی را مطرح کرده است.
طبق این گزارش، ترامپ هفته گذشته در یک نشست انتخاباتی غیرعلنی که با حضور حامیان مالی حزب جمهوری‌خواه در هتل بین‌المللی خودش (هتل ترامپ) در واشنگتن برگزار شده بود، درباره موضوعات مختلفی از جمله رابطه با عربستان صحبت کرده و با افتخار گفته در سفر سال گذشته خود به عربستان بر خلاف عرف معمول در برابر پادشاه این کشور تعظیم نکرده است. او در ادامه گفته پیش از این دیده بود که چطور باراک اوباما (رئیس‌جمهور سابق آمریکا) تعظیم کرده و به همین دلیل تصمیم گرفته در سفر خود به عربستان چنین کاری انجام ندهد.
ترامپ در ادامه اظهارات خود در این نشست، مجددا موضوع حمایت نظامی آمریکا از عربستان را تکرار کرده و گفته اگر حمایت‌های آمریکا نباشد، ایران ظرف دو هفته بر عربستان غلبه می‌کند. بر اساس گزارش واشنگتن‌پست، رئیس‌جمهور آمریکا همچنین در این نشست انتخاباتی فاش کرده که ملک سلمان، پادشاه سعودی، چندی پیش با او تماس گرفت و از او خواست که آمریکا در انجام یک عملیات نظامی بزرگ به عربستان کمک کند اما او به پادشاه عربستان گفته اگر عربستان خواهان این همکاری است باید ۴ میلیارد دلار بابت آن بپردازد.
ترامپ درباره ماهیت این عملیات و کمک درخواستی عربستان و حتی زمان این درخواست سخنی به زبان نیاورده اما واشنگتن‌پست اسفند سال گذشته به نقل از منابع آگاه گزارش داده بود رئیس‌جمهور آمریکا از عربستان خواسته برای کمک به کاهش نفوذ ایران در سوریه، ۴ میلیارد دلار به واشنگتن بپردازد.
طی یک هفته گذشته این سومین اظهارنظر تحقیرآمیزی است که از زبان ترامپ علیه آل‌سعود شنیده می‌شود. سعودی‌ها متحد نزدیک آمریکا در منطقه هستند!
 وی شنبه گذشته ساعاتی پس از گفت وگوی تلفنی خود با پادشاه عربستان در جمع هواداران خود در ویرجینیای غربی نیز گفت که در این تماس تلفنی به ملک سلمان گفته مشخص نیست بدون آمریکا چه سرنوشتی در انتظار عربستان خواهد بود! ترامپ سه روز بعد یعنی سه‌شنبه نیز مشابه این اظهارات را در یک تجمع انتخاباتی دیگر در می‌سی‌سی‌پی تکرار کرد و گفت به پادشاه عربستان گفته بدون حمایت آمریکا ممکن است دو هفته بیشتر در قدرت باقی نماند.
سخنان تحقیرآمیز ترامپ درباره عربستان در حالی مطرح می‌شود که ریاض به طور کامل از سیاست خارجی او حمایت کرده و حتی وعده داده که برای جبران کاهش عرضه نفت به بازار پس از تحریم ایران، تولید نفت خود را افزایش خواهد داد.
عربستان همچنین از زمان روی کار آمدن ترامپ خریدهای تسلیحاتی هنگفتی را نیز از آمریکا انجام داده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: