جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۸
کد خبر: ۱۴۲۰۵۵
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۰
دبیر انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف اعلام کرد: امسال قیمت مواد اولیه تولید ظروف یکبار مصرف 2/5 تا سه برابر شده است.

محمد باقر امامی آل‌آقا در گفت‌وگو با ایسنا، با‌اشاره به اینکه کمبود عرضه، بازار سیاه و دلالی معمولا در شبکه توزیع وجود دارد و درصد ناچیزی از تولیدکنندگان از شرایط کنونی سوءاستفاده می‌کنند،گفت: افزایش و نوسان قیمت مواد اولیه و برخورد قهری سازمان نیافته با احتکارکنندگان دو عامل مهم در کمبود مواد اولیه شده است.
وی با بیان اینکه امسال قیمت مواد اولیه تولید ظروف یکبار مصرف 2/5 تا سه برابر شده است، اظهار کرد: در سال‌های گذشته تامین مواد اولیه، حداقل از شبکه دلالی امکان‌پذیر بود اما امسال قاطبه صنعت ظروف یکبار مصرف با کمبود مواد اولیه مواجه شده است.
دبیر انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف در ادامه درباره دلیل دیگر کاهش مواد اولیه در بازار افزود: برخوردهای قهری با احتکارکنندگان باعث شده دلالان و واسطه‌ها احتیاط کنند که به عنوان مثال به دلیل فروش ۱۰ تن مواد اولیه، به انبارهایشان که شاید ۵۰۰ تن مواد اولیه داشته باشد، اتهام احتکار وارد نشود.
امامی آل‌آقا با بیان اینکه در سال‌های گذشته فروش مواد اولیه بیشتر به صورت اعتباری و چکی انجام می‌شد، گفت: در حال حاضر تولیدکنندگان حتی حاضر به پرداخت نقدی برای تهیه مواد اولیه هستند اما مواد اولیه در بازار نیست.
وی دلیل این مشکل را نگرانی از افزایش قیمت‌های مواد اولیه و همچنین نگرانی از پلمب انبارها به اتهام احتکار دانست.
دبیر انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف با ‌اشاره به اینکه کمبود مواد اولیه باعث کاهش تولید و در نتیجه کاهش عرضه شده است، عنوان کرد: قیمت ظروف یکبار مصرف دو تا سه برابر شده‌ است. البته افزایش قیمت کالاهایی که بدون مجوز استاندارد و پروانه ساخت تولید می‌شود و به اصطلاح کالای زیرپله‌ای خوانده می‌شود، کمتر بوده است.
وی ادامه داد: پیک تقاضای خرید ظروف یکبار مصرف در ماه‌های محرم، صفر، تابستان و مناسبت‌های خاص است.
به گفته امامی آل‌آقا، اینکه غذای داغ در ظروف یکبار مصرف برای سلامتی مضر است هیچ مستند علمی ندارد اما باید در نظر داشت که مسئولیت این کالا با توجه به نام آن این است که غذا را از محل طبخ تا منزل منتقل کند در نتیجه نگه داشتن غذا یا گرم کردن غذا با این ظروف در مایکروفر درست نیست.
وی افزود: این کالا حد و درجه حرارت مصرف دارد که روی پروانه ساخت آن ذکر شده است.
دبیر انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف همچنین به خریداران توصیه کرد محصولاتی را بخرند که پروانه ساخت دارد، چراکه این برچسب نشان‌دهنده این است که ظروف، مورد تایید اداره کل نظارت غذا و مواد آشامیدنی وزارت بهداشت است.
امامی‌ آل‌آقا در ادامه با بیان اینکه پلاستیک ثروت مولدی است که نباید از بین برود، تصریح کرد: باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد که پلاستیک زباله نیست و ظروف یکبار مصرفی که در ایام محرم استفاده می‌شود می‌تواند به صنعت بازیافت برگردد. برای مثال ترکیه صنعت پتروشیمی ندارد و عمده کارکرد این کشور در صنعت پلاستیک، استفاده در صنعت بازیافت است.


نام:
ایمیل:
* نظر: