جمعه ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۴
کد خبر: ۱۳۹۳۷۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰
اسناد جدید دولت آمریکا از زوایای ارتباط حلقه نزدیکان رئیس‌جمهوری این کشور با اعضای گروهک تروریستی منافقین پرده برداشت.

به گزارش فارس، ارتباطات میان «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «رودی جولیانی»، وکیل «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با اعضای گروهک تروریستی منافقین، شاید دیگر خبری نباشد که چندان جلب توجه کند.
اما اسناد دولت آمریکا که به تازگی منتشر شده‌اند نشان می‌دهند غیر از بولتون و جولیانی برخی دیگر از حلقه نزدیکان ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نیز با اعضای گروهک تروریستی منافقین مراوده دارند.
این اسناد گواه تازه‌ای هستند که نشان می‌دهند واشنگتن در حالی کشورهای ناهمسو با سیاست‌های این کشور را به «حمایت از تروریسم» متهم می‌کند که نزدیکان رئیس‌جمهور این کشور با یکی از خطرناک‌ترین گروه‌های جنایت‌پیشه ارتباط دارند.
پیش از این بر اساس اسناد وزارت دادگستری آمریکا گزارش شده بود که «بولتون» و «جولیانی» بعد از مراسم تحلیف ترامپ دست‌کم ۵ بار با اعضای فرقه منافقین دیدار کرده‌اند.
این اسناد را گروهک تروریستی منافقین طبق مفاد قانونی موسوم به «قانون ثبت عوامل بیگانه» به وزارت دادگستری آمریکا تحویل داده است.
این قانون، ‌اشخاص یا گروه‌هایی که برای منافع دولت‌های خارجی در واشنگتن لابی‌گری یا فعالیت می‌کنند را ملزم می‌کند فعالیت‌ها و منابع مالی خود را به صورت شفاف گزارش کنند.
مرور همین اسناد نشان می‌دهند اعضای گروهک تروریستی منافقین طی دو سال گذشته دست‌کم ۴ دیدار نیز با نزدیکان ترامپ داشته‌اند که قبلاً گزارش نشده بود.
این افراد، در دوران انتقال قدرت جزو تیم ترامپ بوده‌اند و یا از جمله مشاوران او در زمینه مسائل ایران هستند.
پایگاه خبری - تحلیلی
The Young Turks که اسناد جدید را گزارش داده نوشته جنجالی‌ترین این دیدارها مربوط به دیدار «ولید فارِس» با منافقین بوده است. «فارِس» در دوران رقابت‌های انتخاباتی، مشاور ترامپ در امور مبارزه با تروریسم و مسائل غرب آسیا بود!
اسناد وزارت دادگستری آمریکا نشان می‌دهند «فارِس» بعد از پیروزی ترامپ در انتخابات در نوامبر سال ۲۰۱۶ دست‌کم در دو نوبت با منافقین دیدار کرده است.
گروه‌هایی که فعالیت‌هایشان را طبق قانون برای وزارت دادگستری آمریکا مشخص می‌کنند بایستی شرح دیدارها و آن فعالیت‌ها را نیز ذکر کنند، اما منافقین از عبارت‌هایی مبهم و نامشخص برای توضیح درباره دستور کار آن نشست‌ها استفاده کرده‌اند.
در یکی از این دیدارها که مربوط به ۱۲ ژانویه ۲۰۱۷ است (بیش از یک هفته بعد از تحلیف ترامپ)، درباره «اوضاع در ایران و خاورمیانه» گفت‌وگو شده است.
«کنث بلکول»، که نقش نظارت بر مسائل داخلی در تیم انتقالی ترامپ را به عهده داشت و بعدا جزو کمیته تحقیق وی درباره تخلفات انتخاباتی شد از دیگر نزدیکان ترامپ بوده که با منافقین دیدار کرده است. در این دیدار درباره «قطعنامه سازمان ملل در انتقاد از نقض حقوق بشر در ایران» گفت‌وگو شده است.
دیگر عضو نزدیک به ترامپ که چنین دیدارهایی داشته «مایکل موکاسی»، از شرکای حقوقی قدیمی جولیانی بوده است. «مارک» پسر موکاسی، یکی از کسانی بوده که ترامپ او را برای جایگزینی دادستان کل منهتن در نظر گرفته بود. مارک و مایکل هر دو عضو کمیته مشورتی جولیانی در ستاد انتخاباتی ترامپ بوده‌اند.
سندهای جدید نشان می‌دهند ماکیل موکاسی بعد از مراسم تحلیف ترامپ دو بار با اعضای منافقین دیدار کرده است.
دیدار مایکل لدین با منافقین
نفر دیگر «مایکل لدین»، مشاور اسبق شورای امنیت ملی آمریکا و از چهره‌های برجسته محافظه‌کار است. لدین از دوستان نزدیک و مشاور «مایکل فلین»، اولین مشاور امنیت ترامپ است.
وی بعد از تحلیف ترامپ دو بار با منافقین دیدار کرده؛ یک بار ۳۰ ژانویه ۲۰۱۷ و بار دوم ۱۹ آوریل ۲۰۱۸.
گروهک تروریستی منافقین در سال ۲۰۱۲ در حالی از فهرست سازمان‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا خارج شد که به گواه تحقیقات مختلف در خود آمریکا تغییری در سلوک فرقه‌گونه و خصلت‌های تروریستی این گروه صورت نگرفته بود.
همچنین تحقیقی که وزارت خارجه آمریکا در سال ۲۰۱۱ انجام داده بود نشان می‌داد که این گروهک به دلیل انجام جنایت‌های تروریستی و حمایت از دشمن در جنگ ایران-عراق مورد تنفر تمامی اقشار جامعه ایران قرار دارد.
شبکه خبری ان‌بی‌سی هم در مستندی در خردادماه سال جاری، این گروه را یک «فرقه خشن و خطرناک» توصیف کرده و از سرازیر شدن پول‌های عربستان به سمت آن پرده برداشته است.
علیرغم این شواهد، «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز ۳۱ تیرماه در اقدامی بی‌سابقه آشکارا به حمایت از گروه تروریستی منافقین پرداخت و یکی از مطالب منتشر شده توسط این گروه را بازنشر کرد.
حساب تایید شده توییتر نماینده آمریکا در سازمان ملل، یکی از توییت‌های صفحه گروهک تروریستی منافقین را که در آن بخشی از سخنرانی هیلی درباره شورای حقوق بشر سازمان ملل منتشر شده را بازنشر کرده است.
پیش از این مقام‌های دولت آمریکا، با علم به نفرت مردم ایران از منافقین، تلاش می‌کردند به صورت علنی روابط خود با این گروهک را اعلام نکنند. اما در دولت جدید آمریکا حضور افرادی مانند «جان بولتون» به عنوان مشاور امنیت ملی و «رودی جولیانی» وکیل رئیس‌جمهور آمریکا، موجب شده تا منافقین روابط نزدیک‌تری با کاخ سفید داشته باشند.


نام:
ایمیل:
* نظر: