شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۲
کد خبر: ۱۳۹۳۶۸
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰
اساتید دانشگاه در برنامه ثریا مطرح کردند
دو نفر از اساتيد دانشگاه با حضور در برنامه ثريا راهكار حل مشکلات اقتصادی و عبور از تحریم‌ها را ارائه كردند.

به گزارش فارس، برنامه تلویزیونی «ثریا» که با موضوع «عبور از تحریم با نسخه داخلی» و با حضور حجت عبدالملکی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) و افشین پروین‌پور استاد دانشگاه علم و صنعت و پژوهشگر مسائل اقتصادی روی آنتن شبکه یک سیما رفت و این اساتید دانشگاه راهکارهای خود را برای حل مشکلات اقتصادی و عبور از تحریم‌ها ارئه کردند.
اقتصاد مقاومتی
یعنی مذاکره برای رفع تحریم‌های داخلی
حجت عبدالملکی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) در ادامه برنامه تلویزیونی «ثریا» گفت: متاسفانه داستان تحریم‌ها به درستی برای مردم ما گفته نشده است و اگر واقعیت گفته شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.
عبدالملکی ادامه داد: همه مشکلات ما از تحریم‌ها هست ولی نه تحریم‌های خارجی، تحریم‌های خارجی تنها 20 درصد مشکل را ایجاد کرده و
80 درصد مشکلات در اثر تحریم‌های داخلی است و اگر تحریم‌های داخلی حل شود خود به خود تحریم‌های خارجی هم برطرف خواهد شد.
این استاد دانشگاه افزود: قصد اقتصاد مقاومتی این است که تحریم‌های داخلی را از بین ببرد و اگر تحریم‌های داخلی بروند خارجی‌ها خودشان تحریم‌هایشان را برخواهند داشت زیرا در غیر این صورت خسارت خواهند دید. این کارشناس مسائل اقتصادی با ‌اشاره به خسارت‌هایی که آمریکا از تحریم ایران دیده است، تصریح کرد: اروپا برای اینکه جلوی خسارت دیدنش را بگیرد به سمت برداشتن تحریم‌ها علیه ایران گام برداشت و قطعا اگر ما چند وقت دیگر تحمل کرده بودیم می‌توانستیم بهتر پیش برویم.
وی با ‌اشاره به اعمال تحریم‌های فلج‌کننده آمریکا و غرب علیه ایران تاکید کرد: آنها برای اینکه انقلاب را از بین ببرند چنین تحریم‌هایی را اعمال کردند و گفتند با این تحریم‌ها مردم را در تنگنا قرار می‌دهیم. آنها می‌دانستند موتور محرکه انقلاب مردم هستند و سعی داشتند به مردم فشار بیاورند.
عبدالملکی یادآور شد: اقتصاددانان غربی معتقدند تحریم‌های خارجی قدرت فلج کردن ایران را ندارد زیرا می‌دانند اقتصاد ایران بسیار قدرتمند و بزرگ است به همین دلیل به سمت تحریم‌های داخلی آمدند تا به مردم فشار وارد کنند.
مدیریت جهادی و انقلابی
می‌تواند اقتصاد کشور را نجات دهد
استاد دانشگاه علم و صنعت و پژوهشگر مسائل اقتصادی نیز در ادامه این برنامه اظهار داشت: یک سبک زندگی مدیریتی، سبک مدیریت جهادی و انقلابی است که اگر این نگاه وجود داشته باشد می‌تواند اقتصاد کشور را نجات دهد و مشکلات را حل کند.
افشین پروین‌پور ادامه داد: ما برای اینکه مشکلات اقتصادی کشور را برطرف کنیم باید به سراغ پیش‌ران‌های اقتصاد برویم که صنعت مسکن به عنوان یکی از لکوموتیو‌های اقتصادی است.
این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر به بخش مسکن خیلی ظلم شده است، مسکن مهر دستاوردهای زیادی برای کشور داشت مانند تامین نیازهای خانواده با اولویت نیازهای اساسی، کنترل تورم عمومی، ‌اشتغال‌زایی در سراسر کشور (تنها ایجاد یک میلیون و 627 شغل طی سال 89 تا 90)، که متاسفانه به دلیل مسائل سیاسی رها شد.
پروین‌پور در ادامه با ‌اشاره به افزایش خانه‌های خالی در سال‌های اخیر یادآور شد: متاسفانه بروز پدیده سودگری در مسکن باعث شده چنین مشکلاتی بیشتر شود، هر زمان تعداد بیشتری از مردم به مسکن احتیاح پیدا می‌کنند این جریان سودگری بیشتر جولان می‌دهد.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: باید یک سامانه اقتصادی تشکیل شود تا در بحث اقتصاد شفاف‌سازی شود و به این حوزه ‌اشراف وجود داشته باشد تا مسئولان بتوانند در تصمیم‌گیری‌ها بهتر عمل کنند
این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: باید با ابزار مالیاتی کاری کنیم که خرید و فروش مسکن صرفه اقتصادی نکند و سرمایه مردم به سمت تولید بروند.
وی در خاتمه گفت: در سطح تهران 500 هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد که می‌توان با ابزار مالیات باعث عرضه آنها به بازار شد و همین امر قیمت مسکن را هم کاهش خواهد داد.


نام:
ایمیل:
* نظر: