پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۵
کد خبر: ۱۳۹۲۵۷
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۳
سیدعمار حکیم:
رهبر جریان حکمت ملی عراق با اعلام اینکه «ایران در همه بحران‌ها، در کنار عراق ایستاد»، تاکید کرد، «ایستادن در کنار ایران و حمایت از این کشور دربرابر فشارها، یک وظیفه دینی و اخلاقی برای عراقی‌ها است.»

«سیدعمار حکیم» دیروز در جلسه هفتگی سران جریان حکمت ملی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران عمق استراتژیک عراق است (و این کشور) اکنون در معرض فشارها، تحریم‌ها و حمله‌ای است که اقتصاد و نظام سیاسی، این کشور را هدف گرفته است. از همه می‌خواهم که در این بحران، در کنار جمهوری اسلامی ایران بایستند و این کشور را یاری کنند.
وی افزود: در این بحران، عراق باید «راه تنفسی» برای جمهوری اسلامی ایران باشد؛ وظیفه دینی و اخلاقی ما ایستادن در کنار جمهوری اسلامی ایران است، چراکه این کشور در کلیه بحران‌ها، کنار ما ایستاد. ما به عنوان سیاستمداران عراق باید نقش خود را در راستای نزدیک کردن رویکردها و کاهش فشارها ایفاء کرده و در این مسیر، جامعه بین‌الملل را به همکاری بطلبیم.
سیدعمار حکیم اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران عمق استراتژیک عراق است و ما حدود 1300 کیلومتر مرز مشترک با این کشور داریم. همچنین منافع، رابطه‌ها و وابستگی‌هایی با هم داریم که امکان ندارد به آن بی‌توجه بود، ما مطمئن هستیم که جمهوری اسلامی ایران با توجه به حکمت و هوشمندی رهبر آن، بر این بحران (نیز) فائق خواهد آمد.وی تصریح کرد: گمان نمی‌کنم که جمهوری اسلامی ایران میلی به جنگ داشته باشد، آمریکا و منطقه نیز جنگ را به نفع خود نمی‌بینند.
در پی اعلام «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، مبنی بر از سرگیری دور جدید تحریم‌ها علیه ایران، «حیدر عبادی» نخست‌وزیر و «فواد معصوم» رئیس‌جمهور عراق، در ارتباط با آن، موضع گرفتند. معصوم گفت، عراق نمی‌تواند با آمریکا در تحریم علیه ایران، همراه شود.
عبادی هم اعلام کرد، عراق ناگزیر از اجرای تصمیمات واشنگتن است!
اما «نوری مالکی» معاون رئیس‌جمهور عراق هم با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران، نقض آشکار قوانین بین‌المللی است.
این موضع‌گیری‌های متفاوت درباره قضیه تحریم‌ها، نشان می‌دهد که مقامات عراقی در این باره، با هم اختلاف نظر دارند.نام:
ایمیل:
* نظر: