سه‌شنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۵:۳۲
کد خبر: ۱۰۸۹۵۱
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۴
لاریجانی در افتتاحیه «کنفرانس بین‌المللی بودجه ریزی»:
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وزرا در دولت آینده اگر مشکلی می‌بینند جرات این را داشته باشند که آن را حل کنند نه اینکه در جلسات درد دل کنند؛ این کار به درد ما نمی‌خورد.


علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه  در هشتمین کنفرانس بین‌المللی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد با بیان اینکه کارآمدی سیستم در کشور ما ضعیف است، گفت: امسال سهم قابل توجهی از بودجه 96، بودجه جاری است یعنی پول نفت هم صرف هزینه جاری می‌شود. ما باید هزینه‌های زائد را کم کرده و کارآمدی را افزایش دهیم.
رئیس مجلس با اشاره به اینکه ساختار حکمرانی در کشور ما مسئله مهمی است که باید به آن توجه جدی شود گفت: در کتب اسلامی مسئله عدالت در حکمرانی مورد تاکید است. باید در امر عدالت سمت گیری به طرف محرومان باشد، قانون برای همه یکسان بوده و آزادی فکر و عقیده برای همه وجود داشته باشد. اگر مفهوم عدالت را قبول کنیم نباید دولتمان حداکثری باشد، نباید سیستم دیوانی ما جای افراد تصمیم بگیرد. لاریجانی گفت: ما باید امنیت مردم را حفظ کنیم تا خودشان تصمیم بگیرند و در مسابقه اجتماعی شرکت کنند. باید تا حدی که افراد استعدادهایشان شکوفا شود تمهیدات لازم را بیندیشیم.
وی با بیان اینکه بعد از انقلاب سیستم نیمچه سوسیالیستی به وجود آمد که تصور می‌کرد ما باید همه چیز را دولتی کنیم گفت: این اقدام باعث انباشت مسئولیت‌ها برای دولت شد. این با ساختار حکمرانی سعادت مداری که به آن اعتقاد داریم همخوانی ندارد.
لاریجانی ادامه داد: باید بدانیم مشکل کجاست، به اندازه کافی شواهد وجود دارد که بدانیم اشکالات حکمرانی ما کجاست تا متناسب با آن راهکار تعیین کنیم.
رئیس مجلس گفت: سازمان برنامه برای رتق و فتق امور هر سال لایحه‌ای به ما می‌دهد اما حادثه‌ای در کیفیت رخ نمی‌دهد. ما بدون اصلاح برخی نظامات نمی‌توانیم رفع اشکال کنیم و با این روند توفیقی در توسعه پیدا نخواهیم کرد.
لاریجانی تصریح کرد: رشد ۸ درصد نیازمند اصلاح چندین مورد است که امیدواریم دولت تازه نفس این کار را انجام دهد. وزرا در دولت آینده اگر مشکلی می‌بینند جرات این را داشته باشند که آن را حل کنند نه اینکه در جلسات درد دل کنند این کار به درد ما نمی‌خورد. به گزارش مهر رئیس مجلس تصریح کرد: رجال ملی کسانی هستند که وقتی مشکلات را می‌بینند بگویند آنها را حل می‌کنیم چراکه به تاخیر انداختن مشکلات روزمرگی می‌آورد.


نام:
ایمیل:
* نظر: