چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۶
کد خبر: ۱۰۰۵۵۴
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۰
دانشمندان به‌ تازگی پرده از راز نقش آپاندیس به‌ عنوان یکی از اجزای مهم بدن برداشتند.به گزارش پرس تی وی، دانشمندان اعلام کردند، این عضو نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن انسان ایفا می‌‎کند.
آپاندیس زائده‌‏ای کوچک و انگشتی شکل در انتهای روده است و در جدار این عضو، بافت لنفاوی فراوانی وجود دارد. طول آپاندیس در بدن یک فرد بزرگسال معمولاً بین ۵ تا ۱۰ سانتی‏متر و قطر آن ۶ تا ۸ میلی‎متر است.  اما این زائدۀ کوچک مستعد ابتلا به التهابی دردناک است که به آن آپاندیسیت می‌گویند و گاهی این عفونت به حدی است که پزشک جراح این عضو را از بدن بیمار خارج می‌‎کند.
در حالی‌ که معمولاً در هنگام جراحی آپاندیسیت به بیماران گفته می‌‎‏شود این عضو نقشی در بدن ندارد، محققان دانشگاه غرب میانه در ایالت آریزونای آمریکا اعلام کردند آپاندیس به‌ عنوان مخزن باکتری‎های سودمندِ روده می‌‎تواند نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن انسان ایفا کند.
بر اساس گزارش روزنامۀ انگلیسی ایندیپندنت، هدر اسمیت، از استادان دانشگاه غرب میانه برای تکمیل اطلاعات موجود دربارۀ آپاندیس به بررسی روده‌‏‌ها و ویژگی‎های زیست‌‏محیطی ۵۳۳ پستاندار مختلف پرداخته است.  برخی حیوانات از جمله پستانداران، وامبت‎‌ها و خرگوش‎‌ها آپاندیس دارند، درحالی‌ که حیوانات دیگری همچون سگ‎‌ها و گربه‌ها فاقد این عضو هستند. محققان دریافتند حیواناتی که دارای آپاندیس هستند حجم بالاتری از بافت لنفاوی در رودۀ خود دارند و این بافت نقش مهمی در سیستم ایمنی بدنشان ایفا می‌‎کند.
بر اساس پژوهش‎های صورت گرفته، این بافت می‌تواند محرک رشد برخی انواع باکتری‏‌های مفیدی شود که در آپاندیس ذخیره می‌شوند تا هنگامی‌که انسان یا حیوان دچار اسهال می‌‎شود، به کمک سیستم ایمنی بیایند.
به گفتۀ یکی از محققان این پژوهش، ممکن است بهبود بیماری در افرادی که آپاندیس خود را خارج کرده‎‏اند، مدت‌زمان بیشتری نسبت به دیگران طول بکشد.نام:
ایمیل:
* نظر: