kayhan.ir

کد خبر: ۸۱۸۶۵
تاریخ انتشار : ۱۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۹
همزمان با سالروز میلاد حضرت معصومه(س) و آغاز دهه کرامت
چهاردهمین جشنواره بین‌المللی امام‌رضا(ع) همزمان با سالروز میلاد حضرت معصومه(س) و آغاز دهه کرامت در 31 استان و دو هزار و 400 نقطه از 77 کشور دنیا با پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد.در پیام علی جنتی آمده است: دوستی اهل‌بیت(ع) برای ما ایرانیان وظیفه بزرگ دینی است و عشق و ارادت ایرانی به امام ثامن ضامن، عشق و ارادتی پایان نیافتنی است که نمونه آن در جشنواره امام‌رضا(ع) مشهود است.
مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام‌رضا(ع) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا شمار برنامه‌های چهاردهمین جشنواره بین‌المللی امام‌رضا(ع) را 184 مورد ذکر و بیان کرد: 61 درصد این برنامه‌ها به صورت متمرکز و در سطح ملی و 32 درصد آن در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود.
سیدجواد جعفری افزود: در چهاردهمین جشنواره بین‌المللی امام‌رضا(ع)شمار کشورهای شرکت‌کننده نسبت به دور پیش از 719 نقطه شهر در پنج قاره جهان به دوهزارو400 نقطه رسیده است.
وی گفت: در جشنواره امسال 31 کشور آسیایی، 26 کشور آفریقایی، 16 کشور آمریکایی و 14 کشور اروپایی حضور دارند. در چهاردهمین جشنواره بین‌المللی امام‌رضا(ع) 87 کشور شرکت کرده‌اند.
همزمان با آغاز دهه کرامت و سالروز خجسته میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) روز پنجشنبه حرم  منور برادر بزرگوار آن حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع) توسط بانوان مشهدی گلباران شد.
در این روز که به نام «روز دختر» نامگذاری شده است هزاران بانوی دلداده و مشتاق اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) با در دست داشتن شاخه‌های گل صبح پنج‌شنبه در میدان شهدای مشهد اجتماع و سپس مسیر خیابان آیت‌الله شیرازی را به سمت حرم مطهر امام رضا(ع) طی کردند.
در میانه راه خادمان بارگاه منور رضوی با لباس مخصوص خدمت و در دست داشتن گل، بانوان را تا رواق امام‌خمینی(ره) حرم امام‌رضا(ع) مشایعت کردند.
بانوان مشهدی پس از نثار گلها به سمت پنجره فولاد حرم مطهر، در رواق امام‌خمینی(ره) اجتماع کرده و خجسته میلاد حضرت معصومه(س) را جشن گرفتند.
در این مراسم ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به مدیحه‌سرایی پرداخته و یکی از کارشناسان مذهبی در توصیف ویژگی‌های حضرت معصومه(س) به سخنرانی پرداخت.
مراسم گلباران حرم حضرت‌رضا(ع) در آغازین روز دهه کرامت، همزمان با گلباران حرم حضرت معصومه(س) انجام گرفت و با این مراسم جشنهای دهه کرامت در حرم قدسی امام رئوف آغاز شد.
همچنین به گزارش خبرنگار کیهان از قم، جشن‌های دهه کرامت و جشنواره بین‌المللی امام‌رضا(ع) روز پنجشنبه با حضور متولی حرم امام‌رضا(ع) و حضرت معصومه(س)، سفیران و نمایندگان حرم احمد بن موسی(ع) در شبستان امام‌خمینی(ره) حرم مطهر در قم آغاز شد.
در این آیین پرچم حرم امام علی بن موسی الرضا(ع) توسط حجت‌الاسلام و المسلمین ابراهیم رئیسی به آستان مقدس حضرت معصومه(س) اهدا شد.
آیین خطبه خوانی و گلباران مضجع شریف حضرت معصومه(س) از دیگر برنامه‌های این مراسم بود. در این مراسم استانداران خراسان رضوی قم، علما، فضلا، نمایندگان بیوت مراجع، مسئولان و زائران حضور داشتند.
در این آیین معنوی پس از خطبه‌خوانی خادمان و مداحی مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام، علما و فضلای حوزه، خادمان آستان مبارک حضرت معصومه(س)، سفرا و نمایندگان آستان قدس رضوی و احمد ابن موسی (شاهچراغ) و مردم محب‌ اهل بیت(ع) بارگاه مطهر حضرت معصومه(س) را گلباران کردند.
در این مراسم یک هزار زائر اولی مشهدی حضور داشتند.
هزاران تن از زائران و مجاوران حرم کریمه اهل‌بیت(ع) در شب و روز میلاد کریمه اهل‌بیت(ع) با شاخه‌های گل رهسپار حرم شدند و مضجع شریف و نورانی آن حضرت را گلباران کردند. و با دعا و نیایش میلاد مسعود آن بانوی مکرم اسلام را گرامی داشتند.
گزارش خبرنگار کیهان از قم حاکی است همزمان در تمامی مساجد و حسینیه‌های قم برنامه‌های ویژه دهه کرامت اجرا شد و مردم با آذین‌بندی اماکن مقدسه این روز بزرگ را جشن گرفتند.
مسجد مقدس جمکران نیز با اجرای برنامه‌های خاص دهه کرامت میزبان هزاران نفر از دوستداران اهل‌بیت عصمت و طهارت از سراسر ایران و کشورهای خارجی بود.

نام:
ایمیل:
* نظر: