kayhan.ir

کد خبر: ۶۹۶۸۷
تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۳
گزارش‌های میدانی نشان داد
گزارش‌های میدانی از بازار مسکن نشان می‌دهد طی دو سال اخیر میزان اجاره بهای مسکن سیر صعودی داشته است.


هرچند که قیمت مسکن در دو سال اخیر افزایشی نداشته اما اجاره‌بها همچنان سیر صعودی داشته و مالکان حاضر به کاهش قیمت‌ها در این بخش نشده‌اند. در واقع با وجود تثبیت تورم و قیمت مسکن اما همچنان اجاره‌بها روند خود را طی کرده و هر ساله افزایش قیمت داشته است.
بر این اساس، مالکان به بهانه ارزش بالای ملک خود اجاره‌بها را افزایش می‌دادند اما روند افزایشی اجاره‌بها در دو سال گذشته را ناشی از قیمت مسکن نمی‌دانند بلکه معتقدند نرخ سود بالای سپرده‌های بانکی موجب شده که مالکان به دنبال اجاره‌بهای بیشتر باشند، زیرا اجاره‌بها را با نرخ سودی که از بانک می‌دهد، مقایسه می‌کنند.
در واقع یک مالک محاسبه می‌کند که اگر ملک خود را فروخته و در بانک بگذارد چه مقدار سود دریافت می‌کند، بنابراین به دنبال این است که همین مقدار و یا نزدیک به آن را از مستاجران دریافت کند؛ هرچند که سود سپرده‌های بانکی به تازگی کاهش یافته اما تا فصل اجاره‌بها در خرداد ماه نمی‌توان نسبت به تاثیر آن در بازار اجاره، نظری داشت.
به گفته حسام عقبایی رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک، رشد قیمت اجاره به دلیل شاخص قیمت مسکن نبوده است، زیرا از سال 92 تاکنون افزایش قیمتی نداشتیم؛ بنابراین رشد اجاره‌بها به دلیل قیاس مردم با منافع سپرده‌های بانکی بوده است. وی در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه مالکان به دنبال سود بیشتر در اجاره‌بها هستند، کاهش نرخ سود بانکی را بر بازار اجاره‌بها موثر دانست.
بر اساس این گزارش، یکی از مشاوران املاک شهر تهران هم در این‌باره گفت: رکود اقتصادی موجب شده، آنهایی که امکان اجاره واحدهای خود را دارند، اجاره‌بهای بیشتری را برای ملک خود تعیین کنند. البته در برخی محله‌ها که مردم توان اقتصادی بالایی ندارند، مالکان نمی‌توانند خیلی افزایش قیمت داشته باشند اما در برخی از محله‌ها می‌بینیم که قیمت‌ها بالا است.
به گفته وی، دریافت اجاره‌بها برای برخی به عنوان تنها منبع درآمدی به شمار می‌رود، بنابراین به دنبال این هستند که نرخ بیشتری را تعیین کنند. البته در حال حاضر فصل اجاره‌بها نیست و ممکن است که مالکان بیشتر با مستاجران کنار بیایند و قیمت‌ها را کاهش دهند.
اجاره‌بها در برخی محله‌‌های تهران
بر اساس گزارش میدانی مهر، واحدی 56 متری در جنت‌آباد با عمر 6 ساله، 56 میلیون تومان رهن داده می‌شود و در کارون- بالاتر از طوس برای واحدی 60 متری با عمر 5 ساله طبقه دوم با پارکینگ و انباری 55 میلیون تومان رهن تعیین شده است.
در خیابان هاشمی، 21 متری جی برای واحدی 60 متری طبقه 4 با پارکینگ و انباری، نوساز 30 میلیون تومان رهن و 250 هزار تومان اجاره دریافت می‌شود و در نارمک- سه‌راه گلستان برای واحدی 60 متری و یکخوابه طبقه 2، 10 میلیون تومان رهن و یک میلیون تومان اجاره تعیین شده است.
در مرتضوی- خوش برای آپارتمان 60 متری طبقه اول، تک واحدی 2 خوابه با انباری و پارکینگ، 20 میلیون تومان رهن و 600 هزار تومان اجاره تعیین شده است.
واحدی 60 متری در جنت‌آباد شاهین شمالی با 20 میلیون تومان رهن و یک میلیون تومان ماهیانه، اجاره داده می‌شود و در خیابان پیروزی، ابتدای شکوفه برای آپارتمان 56 متری طبقه دوم دو خوابه، 15میلیون تومان رهن و 700 هزار تومان اجاره تعیین شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: