kayhan.ir

کد خبر: ۶۸۲۷۹
تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۶

تحریم سوئیفت روسیه؛پیشنهاد بروکینگز برای جلوگیری از آزادسازی حلب!

یک اندیشکده نزدیک به کاخ سفید از مقامات آمریکایی خواسته برای متوقف کردن حمایت‌های مسکو از سوریه و جلوگیری از آزادسازی شهر «حلب»،‌ تحریم‌هایی مشابه تحریم «سوئیفت» را بر روسیه تحمیل کنند.به گزارش خبرگزاری فارس، «بروکینگز» ضمن ابراز نگرانی «شدید»‌ درباره تحولات جاری استان حلب، خواستار تحریم‌هایی چون تحریم «سوئیفت» علیه روسیه شده است. هدف از این تحریم، تحت فشار قرار دادن روس‌ها برای توقف حمایت از دولت و ارتش سوریه است. در پی پیشروی‌های  اخیر ارتش سوریه و نیروهای مقاومت در استان حلب و محاصره شدن تکفیری‌های حاضر در بخش شرقی شهر حلب، جبهه حامی تروریسم در منطقه و جهان به دست و پا افتاده‌اند. دلیل این همه نگرانی‌ها نیز به پیامدهای آزادسازی شهر حلب برمی‌گردد. پیامدهایی که به اعتقاد کارشناسان، شبیه زلزله‌ای است که «کل خاورمیانه» را خواهد لرزاند.
در سال‌های اخیر این نخستین بار است که آمریکا و روسیه تا مرز یک درگیری نظامی مقابل هم قرار گرفته‌اند.بروکینگز در تحلیل خود، همه گزینه‌های دیگر ایالات متحده مقابل روسیه و مقابل پیشروی‌های ارتش سوریه را مطرح و آنها را «ناکارآمد» توصیف کرده است. سناریوهایی مثل مذاکره با روسیه، ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه، از نگاه این اندیشکده، ناکارآمد و پرخطر هستند و ممکن است به یک جنگ هسته‌ای میان دو قدرت هسته‌ای بینجامد. بروکینگز به‌طور تلویحی اشاره کرده که پیش‌بینی آمریکا درباره ناکارآمد بودن حملات (هوایی) روسیه در سوریه نادرست از آب درآمده است و این حملات به مقاومت برای شکست تروریست‌ها کمک کرده است.  سوئیفت مخفف «جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی» است و در صورت تحریم شدن روسیه، این کشور دیگر نمی‌تواند معاملات بین بانکی با بانک‌های سایر کشورها داشته باشد.
پیش از بحران سوریه، مداخلات غرب در اوکراین نیز مناسبات میان مسکو و ناتو و اروپا را تیره کرده بود و بحران جاری در سوریه، این تیرگی روابط را بیشتر کرده است، به‌طوری که نیروهای ناتو هم‌اکنون سرگرم تقویت مواضع خود در شرق اروپا و دریای سیاه هستند. این تحرکات ناتو، واکنش «میخائیل گورباچف» آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق را هم در پی داشت؛ گورباچف دیروز گفت که روسیه باید به این تحرکات «واکنش جدی»‌ نشان دهد.
«دیمیتری مدودوف» نخست‌وزیر روسیه، نیز شنبه در کنفرانس امنیتی مونیخ از تخریب مناسبات میان روسیه و اتحادیه اروپا سخن گفت.