kayhan.ir

کد خبر: ۵۰۸۵۴
تاریخ انتشار : ۰۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۶
حامیان محمدعلی طاهری چه کسانی هستند؟
دکتر علی نام‌آور یکی از منتقدان فرقه عرفان حلقه و سرکرده آن محمدعلی طاهری، صبح روز شنبه مورد سوءقصد قرار گرفت.

دکتر علی نام‌آور یکی از منتقدان فرقه عرفان حلقه که در کشور ارمنستان حضور دارد، شنبه توسط افراد ناشناس مورد سوءقصد قرار گرفت اما جان سالم به در برد.
نام‌آور در گفت‌وگو با تسنیم، ضمن تأیید این خبر گفت: این اتفاق صبح روز شنبه رخ داد.
وی در پاسخ به اینکه سوءقصدکنندگان چه‌کسانی بوده‌اند، گفت: هویت این افراد برای من کاملاً مشخص است و آنها از وابستگان عرفان حلقه بودند. در حال حاضر وضعیت روحی و جسمی مناسبی ندارم و در روزهای آینده با بهبود شرایط در این زمینه بیشتر صحبت خواهم کرد.
گفتنی است، پیش از این نیز دو فرد دیگر به ‌نام‌های (ب.ر) و (الف.ت) که از منتقدان این فرقه بوده‌اند نیز مورد سوءقصد قرار گرفته‌اند.
هجمه وابستگان محمدعلی طاهری
به منتقدان با روش تهدید و برچسب‌زنی
قداست بخشیدن و تلقین ابهت پوشالی سرکرده‌های عرفان‌های نوظهور امری قدیمی بوده که از دیرباز چه درباره مسلک‌های خارجی و چه درباره گروه‌های داخلی صدق می‌کرده و درباره عرفان حلقه و رئیس خودشیفته آن یعنی محمدعلی طاهری نیز صدق کرده است.
بازی با احساسات و اعتقادات دینی مخاطبان زودباور و دارای بینش و عقاید سطحی، الزام به استفاده از برخی عناوین برای خطاب قرار دادن سرکرده گروه و برخوردهای چکشی با کسانی که از دستورات سرپیچی می‌کنند، امری بدیهی در این گروه‌ها از جمله بدنه مدیریتی عرفان حلقه بوده است تا جایی که مسترها و افراد رده‌بالای این فرقه از اعضا می‌خواستند در جلسات از طاهری با عنوان حضرت استفاده کنند و حتی مدتی پیش که با بی‌تفاوتی جامعه نسبت به جوسازی‌ها و همچنین افزایش رویگردانی برخی از اعضا روبه‌رو بودند، در اقدامی ناشیانه شروع به خبرسازی کرده و ادعاهایی درباره اعتصاب غذا و حتی مرگ طاهری مطرح کردند و آن‌قدر این دروغ‌های بزرگ را برای خودشان باورپذیر کردند که هم برای این کشته خیالی زیارتنامه تهیه کردند! و هم او را شهید خواندند. هرچند خیلی زود مانند سناریوهای قبلی که بعضاً با انتشار فیلم گفت‌وگوی طاهری با وکیلش در دادگاه نقشه‌هایشان نقش بر آب شد، این دروغ‌گویی نیز نتیجه‌ای جز بی‌اعتمادی بیشتر اعضا به فرقه برای آن‌ها نداشت.
گفتنی است 3 تن از مراجع عظام تقلید نیز با بررسی تفکرات این فرقه و سرکرده آن، حکم به افساد فی الارض محمدعلی طاهری داده‌اند.
در این میان نوع برخورد اعضای این فرقه، با منتقدان، مراجع رسیدگی به پرونده و حتی کسانی که از عرفان حلقه بریده‌اند و به زندگی عادی برگشته‌اند عجیب به نظر می‌رسد.
کسانی که نتوانسته‌اند از تفکرات واهی عرفان حلقه تبعیت کنند و اعتقادات و باورهای دینی خود را به‌خلاف ابداعات جدید این فرقه دیده‌اند، راه خود را از این جماعت جدا کردند اما این پایان کار نبود زیرا اعضای عرفان حلقه به این راحتی آن‌ها را رها نمی‌کردند و با استفاده از راه‌های مختلف سعی می‌کردند این افراد را مجدداً به عرفان حلقه متصل کنند و برای رسیدن به هدف خود از تهدید، تحقیر، اتهام‌زنی و خبرسازی در فضای مجازی هم استفاده می‌کردند.
سابقه ترور اعضای برگشته از فرقه طاهری
این تهدیدات در حالی صورت گرفته و می‌گیرد که در سال‌های گذشته آقای تبار یکی از افرادی که جدایی خود را از این فرقه اعلام و حتی اقدام به برگزاری مناظره و روشنگری در این زمینه کرده بود، از سوی افرادی ترور شد، هرچند با انجام اقدامات فوری پزشکی، با وجود این‌که از ناحیه صورت مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود، از مرگ حتمی نجات یافت.
البته این تهدید و ارعاب صرفاً محدود به جداشدگان از این فرقه نمی‌شد و اعضای این فرقه بعضاً رسانه‌هایی را هم که به آسیب‌شناسی و بیان انحرافات عرفان حلقه می‌پرداختند، مورد فحاشی، ارعاب و تهدید قرار می‌دادند.
در اقدامات اخیر این افراد که به‌راحتی می‌توان دستپاچگی و سردرگمی آن‌ها را درباره نزدیک شدن به اتمام رسیدگی‌های پرونده طاهری مشاهده کرد، افراد این فرقه که وظیفه خبرسازی در عرصه فضای مجازی را به‌عهده دارند، بعد از این‌که از حمله به دستگاه قضایی با عناوینی چون مستقل نبودن و عادل نبودن عبور کردند، منتقدان و روشنگران انحرافات محمدعلی طاهری و فرقه او را مورد هجمه قرار دادند.
این افراد که همکاری با رسانه‌ها و مجموعه‌های ضدانقلاب را نه تنها مخفی نکرده‌اند بلکه به‌دفعات به ارتباط‌گیری با این عوامل اشاره کرده‌اند، اخیراً برای بازیابی روحیه اعضا و فرار از واقعیت‌هایی که بسیاری از اعضای این فرقه با آن روبه‌رو شده‌اند، روی به شیوه‌های نخ‌نمای تخریب منتقدان و روشنگران کرده‌اند که پیش از این ناکارآمدی آنها در برهه‌هایی مانند فتنه 88  که رسانه‌های ضدانقلاب سعی می‌کردند با معرفی هویت‌های جعلی و یا کشته‌سازی به اهداف خود برسند، مسجل شده بود.
وابستگان محمدعلی طاهری در اوج استیصالِ ناشی از حکم دادگاه این متهم که نشان‌دهنده این است که آن‌ها قطعاً واقعیت انحراف او را درک کرده‌اند، شروع به فحاشی و برچسب‌زنی و ایجاد هویت‌های نادرست درباره کارشناسان دینی و حتی روحانیون جوان حوزه علمیه کرده‌اند و مدعی شدند قوه‌ قضاییه نه براساس مستندات متقن و فتوای مراجع دینی و اعترافات صریح طاهری، بلکه به‌دلیل اعمال فشار این کارشناسان مذهبی اقدام به صدور حکم کرده است؛ ادعایی که قطعاً این افراد خودشان هم به‌خوبی به نادرست بودن آن اذعان دارند و می‌دانند که این‌گونه اقدام‌ها و جوسازی‌ها نه تنها باعث بازگشت جداشدگان از عرفان و جذب مخاطب جدید نمی‌شود، بلکه عاملی برای گسست روزافزون حلقه خواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر: