kayhan.ir

کد خبر: ۴۹۵۶۴
تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۴
خطیب جمعه تهران:
خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه آمریکایی‌ها در مذاکرات هسته‌ای در وین دبّه درآوردند، تأکید کرد: رژیم متجاوز عربستان شاهانه‌ترین خدمت را به صهیونیست‌ها کرد و امروز اسرائیل ملتمسانه در پی مشروعیت است.


به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه روز قدس اظهار داشت: نسخه امروز فلسطین همین نسخه مقاومت است، در طول بیش از 65 سال اشغال فلسطین، نسخه حیات‌بخش همین نسخه بوده و نشست‌های سیاسی و قراردادها و معاهده‌ها به نتیجه‌ای نرسیدند و از آنها تاکنون آبی گرم نشده است.
وی افزود: اگر عزتی بوده از رهگذر مقاومت‌ها و انتفاضه‌های قهرمانانه بوده و راه ملت بزرگ ایران هم امروز از همین راه می‌گذرد و راه دیگری وجود ندارد، فرهنگ مقاومت، این مردم را به پیروزی رساند و به یاری خداوند 36 سال این ملت را مثل سرو قامت‌کشیده در صحنه نگه داشته است.
وی با بیان اینکه این رژیم غاصب روز به روز به اضمحلالش نزدیک‌تر می‌شود، تأکید کرد: با اینکه تمام قدرت‌های استکباری حامی این رژیم سیاه هستند اما آزادگان عالم و از جمله آنها ملت بزرگ ایران، آنها را به رسمیت نشناخته و نمی‌شناسند و نخواهند شناخت.
آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی ملتمسانه در پی مشروعیت است، گفت: حتی می‌گویند اگر ایران اسلامی ما را به رسمیت بشناسد، ما هم زیر نظر آژانس قرار می‌گیریم ولی شما بدانید هیچ گاه در چشم این ملت مشروع نخواهید بود و همچنان غاصب و تجاوزگرید.
وی اضافه کرد: حقیقت دوم این است که رژیم صهیونیستی یک کاخ شیشه‌ای است و به شدت شکستنی و اگر اتحاد امت اسلام باشد و دولت‌های اسلامی صادقانه علیه این رژیم غاصب وارد صحنه شوند قطعا این کاخ شیشه‌ای شکستنی خواهد بود، حقیقت سوم این است که در طول بیش از 65 سال از اشغال فلسطین این سرزمین مسلمین، نشست‌ها و مذاکرات مختلفی برگزار شده است اما هیچ خیری برای مردم فلسطین به دنبال نداشته است.
امام جمعه موقت تهران در عین حال یادآور شد: آنچه این مذاکرات و نشست‌های سیاسی برای مردم فلسطین نتیجه داشته، اسارت و ذلت بیشتر بوده است و اگر خیری وجود داشته تنها مقاومت مردم فلسطین و انتفاضه‌های قهرمانانه آنان بوده است و همین انتفاضه‌هاست که فلسطین را از اشغال آزاد خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: ایران اسلامی از مدت‌ها قبل یک طرح و تز را به دنیا برای حل مشکل مردم فلسطین عرضه کرده است و آن این است که همه‌پرسی در سرزمین‌های اشغالی برگزار شود تا خود مردم فلسطین سرنوشت خودشان را انتخاب کنند و پای صندوق رأی بیایند و هر کسی را مردم فلسطین برای زعامت و ریاست انتخاب کردند، مشروع خواهد بود.
خطیب موقت نمازجمعه تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مذاکرات هسته‌ای که در وین پایتخت اتریش در حال انجام است، گفت: ایران تنها یک پیام در مذاکرات هسته‌ای دارد، پیامی که مقام معظم رهبری دارند و مسئولان سه قوه بر آن تأکید دارند و آن این است که «توافق خوب آری، توافق بد هرگز»، این وحدت ستودنی است و مذاکره‌کنندگان عزیز ما که روزهای سختی را در جبهه جنگ سیاسی می‌گذرانند، آنان هم همین هدف را دنبال می‌کنند.
وی گفت: برخی از صاحبان قلم و برخی از صاحبان سایت‌ها را نصیحت می‌کنم که با دو قطبی نشان دادن جامعه، در میدان دشمن بازی نکنند،‌ دشمن نمی‌خواهد این جامعه را در این عرصه متحد ببیند، یکی می‌نویسد کاسبان تحریم، یکی می‌نویسد کاسبان صلح!
آیت‌الله خاتمی خاطرنشان کرد: در این کشور هیچ دلسوزی کاسب تحریم نیست و هیچ دلسوزی هم کاسب صلح نیست، چون اینجا جای کسب نیست بلکه جای افتخارآفرینی و عزت است.
وی افزود: متأسفانه از وین خبرهایی می‌رسد که گویای همان حرفی است که بارها بیان کرده‌ایم، آمریکایی‌ها و هم پیمانانش حتی از حرف‌هایی که تا چند روز قبل خودشان گفته بودند، عقب‌نشینی کردند و دبّه درآوردند. آمریکا اصلاً قابل اعتماد نیست و استراتژی آنان این بود که اگر توافقی انجام شد بگویند فشار ما بر ایران کار خودش را کرد و اگر توافقی هم نشد، مانع توافق را «ایران» معرفی کند.
آیت‌الله خاتمی اضافه کرد: لازم می‌دانم به رسانه‌ها بگویم که شما قهرمانانه وارد میدان شوید و توطئه آمریکا را افشا کنید چون مانع توافق زیاده‌خواهی‌های آمریکا و هم‌پیمانان آمریکاست و اگر توفیقی هم در توافق حاصل شود به خاطر فشارهای شما (آمریکایی‌ها) نبوده است چون شما درخواست کردید که مذاکرات انجام شود.
وی تأکید کرد: اگر توافق خوب حاصل شود بخشی از مشکلات اقتصادی کشور حل می‌شود که به نظر محققان در صورت توافق زیر 50 درصد مشکلات اقتصادی حل خواهد شد و به فضل خدا مردم با سیاست اقتصاد مقاومتی کشور را اداره خواهند کرد.
خطیب موقت نماز جمعه تهران یادآور شد: اگر توافقی هم حاصل نشد دنیا به آخر نرسیده، 36 سال است ما تحریم هستیم و 36 سال است به فضل خدا ایستاده‌ایم و با سه فرهنگ در مقابل دنیای استکبار می‌ایستیم.
وی خاطرنشان کرد: فرهنگ اول، فرهنگ تسلیم‌ناپذیری و خستگی‌ناپذیری است، ما خسته نمی‌شویم اما دشمن را خسته خواهیم کرد؛ با فرهنگ نفرت از استکبار هم مقابل دنیای زور و تزویر می‌ایستیم، نفرت از استکبار در بند بند جان ماست و به یاری خداوند این فرهنگ راه مقاومت را هموار خواهد کرد و فرهنگ سوم، فرهنگ ذلت‌ناپذیری است، ما فرزند عاشوراییم و تربیت‌شده مکتب هیهات مناالذله هستیم.
علی لاریجانی: امروز صهیونیست‌ها با تخریب چهره عقلانی و رحمانی به دنبال انتقام
 از خود اسلام هستند
به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران اظهار داشت: ‌رشد علمی مسلمانان باعث شده تا رژیم صهیونیستی امروز در یک بن‌بست استراتژی قرار گیرد و اگر امروز فریاد یا غرشی هم دارند این فریادها از سر قدرت نیست و نشانه ترس و ناامیدی آنها نسبت به آینده است لذا از هر تحرکی به وحشت می‌افتند.
وی افزود: امروز صهیونیست‌ها به دنبال انتقام از خود اسلام هستند چرا که این تحولات به خاطر ریشه‌های اسلامی است و بهترین انتقام از اسلام تخریب چهره عقلانی و رحمانی و جذاب اسلام است و آنچه امروز گروه‌های تروریستی انجام می‌دهند چیزی جز انتقام از اسلام نیست. آنها با عمل خود به نام اسلام صورت اسلام را تخریب می‌کنند.
وی افزود: از حدود 3 سال پیش از طریق یکی از رؤسای کشورهای منطقه، آمریکایی‌ها پیگیر بودند که مذاکراتی را برای حل و فصل مسئله هسته‌ای داشته باشند. مقام معظم رهبری با توجه به اینکه به نیت‌ آنها تردید داشتند اما برای اتمام حجت با آن موافقت کردند. درباره این مذاکرات در جلساتی بحث شد و علیرغم بی‌اعتمادی نسبت به آمریکا چاره‌جویی برای آنها در نظر گرفته و چارچوبی برای آن مشخص شد که این مذاکرات انجام شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب همانطور که کشورها را برای دستیابی به این دستاورد ملی بسیج کردند و حمایت‌های ایشان در دولت‌های مختلف کارساز بود همانطور که برای ایستادگی در مقابل تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی کشور را بسیج کردند و با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مسیر استقلال اقتصادی کشور را مشخص کردند برای شکستن تحریم‌ها و حرکت هجومی علیه تحریم‌ها نیز از هیچ کوششی دریغ نکردند. لاریجانی خاطرنشان کرد: کسانی بودند و هستند که فکر می‌کردند دشمنان علیه ایران قطعنامه صادر کنند و ما هم می‌ایستیم و این کفایت می‌کند. ایستادگی در مقابل اقدامات دشمن لازم است اما کافی نیست. مهمتر از آن طراحی حرکت هجومی است نسبت به شکست تحریم‌ها که رهبری در این عرصه نیز فرصت را فراهم کرد. وی افزود: سیاست رهبری و نظام همیشه برای کم‌ هزینه کردن مقابله با دشمنان بوده است و راه گفت‌وگو را هرگز نبستند. در موضوع عراق هم در زمان خود از سوی رهبری اجازه برای مذاکرات صادر و این کار انجام شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آنچه باعث شد رهبر انقلاب با دقت موضوع مذاکرات را مراقبت کنند، مخالفت با اصل گفت‌وگو نبود بلکه نیرنگ بازی آمریکایی‌ها بود که البته برخی در گذشته این امر را درست فهم نمی‌کردند. لاریجانی خاطرنشان کرد: در مقطعی آقای صالحی وزیر امور خارجه وقت با همه کارشکنی‌هایی که با آن مواجه بود تلاش کرد و مراحلی از کار را به پیش برد اما در دولت جدید این کار با جدیت و پشتکار قوی دنبال شد و رئیس‌جمهور،‌ وزیر امور خارجه و تیم مذاکره‌کننده زحمت زیادی در این باره کشیدند تا این کار به سامان برسد البته کار بسیار سختی است چرا که گاهی حریف نیاز خود را به عنوان امتیاز به میدان مذاکره می‌آورد.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شب گذشته وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه خود اعلام کرد مذاکرات به پیش رفته اما نمی‌توان تا ابد مذاکرات را ادامه داد شاید چنین تلقی دارند که علیرغم پیشرفت مذاکرات در بخش پایانی آن با اینگونه ژست‌‌ها چانه‌زنی بیشتری داشته باشند.
لاریجانی ادامه داد: طرف مقابل باید بداند که این مسائل کاملا روشن است ایرانی‌ها و تیم مذاکره‌کننده قلب سلیمی دارند اما ساده‌لوح نیستند و می‌توانند این مسائل را از هم مجزا کنند. مگر خود شما تقاضای مذاکره نداشتید؟ اینجا میدان آزمون شماست. اگر مذاکرات را به بن‌بست بکشانید این شما هستید که در مقابل انعطاف ایران دچار اشتباه استراتژیک شده‌اید و نتیجه آن هم به نفع شما نخواهد بود. چرا که همه نیروهای فعال در بخش هسته‌ای آمادگی کامل دارند با سرعت بیشتری فناوری هسته‌ای را شتاب بخشند. وی اضافه کرد: بعد از 3 سال مذاکره و وقت‌گیری این‌گونه حرف زدن غیرمسئولانه است و چانه‌زنی بلاوجهی است.
رئیس مجلس اظهار داشت: چارچوب مذاکرات را با تدوین قانونی مشخص کرده و با دقت مسیر مذاکرات و سرنوشت آن را زیر نظر خواهد داشت. خوشبختانه رهبری انقلاب با رهبری هوشمندانه و با طراحی سازوکار مناسب هدایت امور را در دست دارد و همه قوا پشتیبان تیم مذاکره‌کننده برای به نتیجه رساندن مذاکرات هستند و امیدواریم بتوانیم به توافقی برسیم که مطلوب ملت عزیز باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر: