kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۶۶۳
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۳۶

شکنجه اُسرای فلسطینی وحشیانه‌تر از گوانتانامو و ابوغریب

 
 
جنبش مقاومت اسلامی «حماس» تاکید کرد که شهادت‌های هولناک اسرای آزادشده و آثار برجای مانده از اقدامات وحشیانه بر روی بدن‌های آنها و نیز وضعیت دو تن از اسرای آزادشده به نام‌های «معاذ عمارنه» روزنامه‌نگار و «معزز عبیّات» ورزشکار، نشانگر تجاوزات خطرناک و جنایت‌های فجیعی است که در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های رژیم صهیونیستی صورت می‌گیرد.
این جنبش طی بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین قرار گرفت، خاطرنشان کرد که شهادت‌های اسیر «معزز عبیات» درباره مشارکت «ایتمار بن‌گویر» وزیر تروریست صهیونیستی در عملیات شکنجه وحشیانه وی نشان می‌دهد که این وزیر و دیگر اعضای تندرو و فاشیست دولت صهیونیستی تا چه حد دچار بیماری جنون شده‌اند. حماس تاکید کرد که اقداماتی که علیه اسرای ما در زندان‌های صهیونیستی صورت می‌گیرد، چندین برابر وحشیانه‌تر از اقداماتی است که بازداشت‌شدگان در زندان‌های گوانتاناهو و ابوغریب تجربه کرده‌اند و دولت صهیونیستی و ارتش بی‌اخلاق آن، تمامی توافقنامه‌ها و قوانین بین‌المللی مربوط به نحوه رفتار با اسرا را زیر پا گذاشته‌اند.
این جنبش همچنین اعلام کرد که رفتار جنایتکارانه دولت نازی صهیونیستی نیازمند مداخله فوری جامعه بین‌المللی، دیوان بین‌المللی کیفری و سازمان ملل متحد و نهادهای زیرمجموعه آن و نیز تشکیل کمیته‌هایی برای حضور در بازداشتگاه‌ها و تحقیق درباره تجاوزات صورت‌گرفته در آنهاست و پس از آن باید مقامات صهیونیستی به اتهام ارتکاب جنایت‌های جنگی به دستگاه عدالت بین‌المللی تحویل داده شده و به خاطر ارتکاب این جنایت‌ها محاکمه شوند. 
حماس در پایان بیانیه خود از ملت فلسطین در قدس و کرانه باختری خواست که در حمایت از اسرای فلسطینی و به منظور پشتیبانی از آنها تا آزادی‌شان از زندان‌های صهیونیستی و خلاص شدن این اسرا و همچنین سرزمین و مقدسات‌مان از شر جنایتکاران صهیونیست، درگیری‌های خود با نظامیان و شهرک‌نشینان صهیونیست را شدت ببخشند. 
نتانیاهو از ترس در اروپا نمی‌ماند
اما بعد از محاکمه نتانیاهو و دیگر سران رژیم صهیونیستی در دادگاه‌های بین‌المللی و محکومیت آنها به «نسل‌کشی» و «جنایت جنگی»، آمریکا از نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره دعوت کرد تا به‌زعم خود، به این احکام دهن‌کجی کرده باشد. اما برخی کشورهای اروپایی گفتند نتانیاهو اگر به سرزمین آنها سفر کند، دستگیرش می‌کنند. از همین‌رو خبر رسیده است که، نتانیاهو از ترس بازداشت، نمی‌خواهد در اروپا متوقف شود. سازمان رادیو و تلویزیون رژیم اسرائیل اعلام کرد: نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در جریان سفر دو هفته دیگر خود به واشنگتن، در هیچ کشور اروپایی متوقف نخواهد شد تا مبادا دستگیر شود.