kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۶۳۹
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۸

پخش مستند «مرزبان ادب و فرهنگ» فیلمی درباره غلامعلی حدادعادل (اخبار ادبی و هنری)

 
 
فیلم «مرزبان ادب و فرهنگ» روایتی از زندگی و سلوک فرهنگی، ادبی و فلسفی غلامعلی حدادعادل استاد فلسفه دانشگاه تهران و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، بیستمین فیلم از مجموعه مستندهای «آئینه عمر» است که به کوشش گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما به تهیه‌کنندگی صدرا صدوقی و کارگردانی رضا عباسی پیش‌روی مخاطبان این شبکه تلویزیونی خواهد بود.
کارگردان این فیلم با اشاره به بخشی از زندگی‌نامه غلامعلی حدادعادل گفت: حدادعادل علاوه‌برآن که دانشیار فلسفه دانشگاه تهران است، در کنار مسئولیت‌های مختلف اجرائی در عرصه‌های فرهنگی و آموزشی، بیشتر اوقات خود را در فرهنگستان زبان و ادب فارسی می‌گذارد؛ نهادی که در این چند دهه، بیشترین خدمت را به زبان و ادب والای فارسی مبذول نموده است.
کارگردان فیلم «مرزبان ادب و فرهنگ» تأکید کرد: زندگی و خدمات علمی و فرهنگی حدادعادل ابعاد گوناگونی دارد که در یک فیلم ۵۰ دقیقه‌ای نمی‌توان همه زوایای آن را به تصویر کشید. با این وصف در مستند «مرزبان ادب و فرهنگ» ضمن مرور مهم‌ترین بخش‌های زندگی استاد و سلوک فرهنگی ایشان؛ به مدد روایات شیوا و دلنشین ایشان و با همراهی تنی چند از استادان برجسته حکمت و ادب فارسی، ضمن بررسی مهم‌ترین بخش‌های زندگی حدادعادل، نگاه جامعی به آثار و میراث مکتوب ایشان از گذشته تا امروز داشته‌ایم، چرا که به نظر می‌رسد بسیاری از جوانان و حتی دانشجویان، از گستره و ژرفای آثار قلمی ایشان اطلاع درستی ندارند.
براساس این گزارش عوامل این مستند عبارتند از: مجری طرح محراب محمدزاده؛ تحقیق سیامک صدیقی، محمد آسیابانی؛ مدیر فیلمبرداری یاسر آقاامینی‌ها؛ تدوین یزدان موسی‌خانی؛ صداگذار حسین صالحی‌راد؛ صدابردار مجید نجاتی؛ انتخاب موسیقی علی موسی‌خانی؛ مدیر تولید علی هیهاوند؛ دستیار کارگردان سیاوش درخشی؛ هماهنگی تولید منوچهر پویان‌مهر؛ فیلمبردار رسول همتی؛ دستیاران فیلمبردار سامان امیری، ‌امیرحسین صدقی‌راد؛ دستیار صدابردار محمد اشرف‌پور؛ مشاور علمی ایرج فرجی؛ مشاور رسانه‌ای سیده الهام کاظمی و تیتراژ حسن علیزاده‌فرد. «آئینه عمر» کاری از گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما است که در قالب آن، زندگی، سلوک علمی و فرهنگی و میراث پژوهشی ۲۶ چهره نامدار حوزه علوم انسانی، فرهنگ و هنر ایران به تصویر کشیده شده است. مجموعه مستند «آئینه عمر» پنجشنبه‌ها ساعت ۱۹ پخش و جمعه‌ها ساعت ۱۲:۳۰ تکرار می‌شود.