kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۵۷۰
تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۹
معاون بانک مرکزی اعلام کرد

دلارزدایی از مبادلات ایران و روسیه با اجرای پیمان پولی دوجانبه

 
 
 
معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی به تشریح جزئیات پیمان پولی میان ایران و روسیه در راستای تحقق فرآیند دلارزدایی پرداخت و گفت: با این اقدام، ریال به سمت تحریم ناپذیری حرکت می‌کند.
به گزارش ایسنا، «محسن کریمی» معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی با اشاره به صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی در رابطه با اولین توافق پولی میان ایران و روسیه و اتصال شبکه کارتی «میر روسیه» به شبکه شتاب ایران از هفته اول شهریور ماه به عنوان یکی از مواد توافق پولی میان ایران و روسیه، به جزئیات پیمان پولی اخیر در راستای فرآیند دلارزدایی میان دو کشور اشاره کرد و گفت: اقدامات متقابل و مشترکی که بانک‌های مرکزی ایران و روسیه داشتند، تقریبا از ابتدی دولت سیزدهم شروع شد که در پایان دولت سیزدهم به نتیجه رسید.
وی اظهار کرد: چهار اقدام مهم و راهبردی در دستور کار بانک‌های مرکزی دو کشور قرار داشت که دو اقدام آن یعنی روابط کارگزاری با پول ملی و زیرساخت‌های پیام رسان بانکی دو کشور به هم متصل شده بودند که طی آن، همه بانک‌های ایرانی و روسی امکان ارسال پیام‌های استاندارد بانکی را به یکدیگر داشتند.
به گفته کریمی، دو اقدام دیگر انجام شد که یکی امضای تفاهم نامه پیمان پولی میان دو کشور و اقدام دیگر امکان پرداخت‌های کارتی برای مسافران دو کشور بود.
معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی افزود: این دو اقدام نهائی شده و از هفته‌های آینده عملیاتی می‌شود؛ به عبارتی مسافران ایرانی و روسی می‌توانند از کارت‌های بانکی خود هم در دستگاه‌های خودپرداز و هم دستگاه‌های کارتخوان در دو کشور استفاده کنند. 
 خط معاوضه نقدینگی میان دو کشور
کریمی با اشاره به جزئیات پیمان پولی اخیر میان ایران و روسیه گفت: پیمان پولی که بین دو بانک مرکزی منعقد شده از نوع خط معاوضه نقدینگی میان دو کشور است. که یک رویکرد برای دلارزدایی و کاهش خطرات تحریمی است که یک اقدام تحریم ناپذیر محسوب می‌شود. به عبارت دیگر، پول ملی هر کشوری را غیر قابل تحریم می‌کند. 
وی خاطر نشان کرد: همه کشورها طی دهه‌های گذشته مبادلات خود را با دلار انجام می‌دادند که طی دو الی سه دهه گذشته، یورو نیز به عنوان یک ارز مبادله‌ای و تجاری وارد تجارت بین‌الملل شد اما از دهه گذشته، برخی کشورهای مستقل به سمت رویگردانی از دلار و یورو رفتند و تصمیم به استفاده از پول‌های ملی خود گرفتند که دارای ریسک است و ابزارهای پوشش ریسک برای آنها وجود ندارد.
معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی ادامه داد: با این حال بانک‌های مرکزی این کشورها در یک اقدام نوآورانه شروع به کاهش ریسک پول‌های ملی خود از طریق قراردادهای معاوضه کردند و کشور ایران نیز که یک کشور تحت تحریم است، طی چند سال گذشته این رویکرد را اتخاذ کرد. هم اکنون متعاقب این پیمان پولی، صادرکننده ما صادرات خود را به ریال انجام می‌دهد، همان گونه که صادرکننده روسیه صادرات خود را با روبل انجام می‌دهد که این یک اتفاق مهم است.
کریمی ادامه داد: تصوری که در گذشته و دهه قبل وجود داشت، این بود که ما باید به سمت مبادله با پول ملی دیگر کشورها حرکت کنیم، اما با این الگو قصد داریم که با هر کشوری که مبادله می‌کنیم تجارت خود را با پول‌های ملی انجام دهیم.
معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی تصریح کرد: وقتی که این زیرساخت وجود داشته باشد، تجار دو طرف نیاز به استفاده از دلار و یورو ندارند و ریالی که صادرکنندگان ما به دست می‌آوردند به عنوان ریال برون مرزی، می‌توانند در مرکز مبادله ارز و طلا آن را به نرخ مبادله‌ای به دلار و یورو تبدیل کنند. بنابراین یک مشوق صادراتی نیز برای صادرکنندگان ایرانی به روسیه ایجاد می‌شود.
 در برابر تحریم دست روی دست نگذاشتیم
کریمی با اشاره به مراحل اجرائی پیمان پولی و امکان استفاده از شبکه کارتی دو کشور گفت: کشورها کارت‌های بانکی خود را در چارچوب مستر و ویزا به دیگر کشورها متصل می‌کنند اما وقتی که شبکه‌های مالی مسترکارت، ویزا کارت و سایر ابزارهای غربی، برخی کشورها را تحریم می‌کنند، نمی‌توان دست روی دست گذاشت.
به گفته وی، ایران یک شبکه کارتی بومی و گسترده‌ با سابقه تقریبا ۲۰ ساله دارد که آن را به شبکه پرداخت کارتی میر روسیه متصل کرده‌ایم و دو شبکه به یکدیگر بدون استفاده از مستر و ویزا متصل می‌شوند.
معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در این راستا، یک گام بزرگ برداشته شده است و قصد داریم با کشورهای جهان از طریق کارت بانکی و شبکه ارزی میان دو طرف فرآیندهای مالی و پولی را انجام دهیم. 
به گفته وی، البته این گام بزرگ یک فرآیند طولانی است و به زمان نیاز دارد و تقریبا دو سال است که در حال کار بر روی این اقدامات هستیم و از اول شهریور ماه کارت‌های بانکی ایران در خودپردازهای روسیه قابل استفاده هستند. به عبارتی از ابتدای شهریور ماه از طریق کارت‌های بانکی ایرانی می‌توان از خودپردازهای روسیه، روبل برداشت کرد.
کریمی با بیان اینکه در فاز دوم و تا پایان سال میلادی جاری، کارت‌های بانکی روسیه در پذیرنده‌های فروشگاهی ایران پذیرش می‌شوند، تصریح کرد: بعد از پایان سال جاری میلادی وارد فاز سوم می‌شویم که کارت‌های بانکی ایرانی در پذیرنده‌های فروشگاهی روسیه، پذیرش می‌شوند.