kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۵۶۵
تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۹
5 مرداد آغاز بازی‌های المپیک 2024 پاریس 

واریز کمک هزینه برای ۴۰ ورزشکار کاروان ایران در رده نهم تیم‌های آسیایی قرار گرفت

 
 
 
سرویس ورزشی-
وزیر ورزش و جوانان از واریز کمک هزینه برای ۴۰ ورزشکار المپیکی خبر داد.
سی و سومین دوره بازی‌های المپیک از پنجم مرداد در پاریس فرانسه آغاز می‌شود. کاروان ایران با ۴۰ ورزشکار در این دوره از بازی‌ها حضور دارد. ایران از لحاظ تعداد ورزشکار در المپیک پاریس در بین کشورهای آسیایی نهم است و در جهان همراه با اکوادور در رده پنجاه و هفتم قرار دارد. ایران و اکوادور هر دو با ۴۰ ورزشکار در المپیک ۲۰۲۴ حضور دارند.
در بین کشورهای آسیایی، ژاپن، چین و کره‌جنوبی از لحاظ تعداد ورزشکار به ترتیب اول تا سوم هستند. میانمار هم با یک سهمیه کمترین تعداد ورزشکار را در بین آسیایی‌ها دارد. تعداد سهمیه کشورهای آسیایی در المپیک ۲۰۲۴ به شرح زیر است:
۱- ژاپن ۴۰۷ سهمیه، ۲- چین ۳۹۸ سهمیه، ۳- کره‌جنوبی ۱۴۴ سهمیه، ۴- هند ۱۱۲ سهمیه، ۵- ازبکستان ۸۵ سهمیه، ۶- قزاقستان ۸۱ سهمیه، ۷- چین تایپه ۵۷ سهمیه، ۸- تایلند ۵۰ سهمیه، ۹- ایران ۴۰ سهمیه،۱۰- هنگ‌کنگ ۳۵ سهمیه،۱۱- مغولستان ۳۲ سهمیه، ۱۲- اندونزی ۲۸ سهمیه، ۱۳- مالزی ۲۶ سهمیه، ۱۴- فیلیپین ۲۲ سهمیه، ۱۴- سنگاپور ۲۲ سهمیه، ۱۶- عراق ۲۰ سهمیه، ۱۷- کره شمالی ۱۶ سهمیه، ۱۸- قرقیزستان ۱۵ سهمیه، ۱۸- ویتنام ۱۵ سهمیه،۲۰- بحرین ۱۳ سهمیه، ۲۱- اردن ۱۲ سهمیه، ۲۱- قطر ۱۲ سهمیه، ۲۱- امارات ۱۲ سهمیه، ۲۴- تاجیکستان ۱۰ سهمیه، ۲۵- کویت ۹ سهمیه، ۲۵- لبنان ۹ سهمیه، ۲۷- نپال ۷ سهمیه، ۲۷- پاکستان ۷ سهمیه، ۲۹- فلسطین ۶ سهمیه، ۲۹- عربستان سعودی ۶ سهمیه، ۲۹- سریلانکا 6 سهمیه، ۳۲- سوریه ۵ سهمیه، ۳۳- بنگلادش ۴ سهمیه، ۳۳- مالدیو ۴ سهمیه، ۳۵- افغانستان ۳ سهمیه، ۳۵- بوتان ۳ سهمیه، ۳۵- عمان ۳ سهمیه، ۳۵- ترکمنستان ۳ سهمیه، ۳۵- تیمور شرقی ۳ سهمیه، ۳۵- یمن ۳ سهمیه، ۴۱- کامبوج ۲ سهمیه، ۴۲- میانمار ۱ سهمیه.
انتظار می‌رسد مثل تمام ادوار المپیک در این دوره نیز امید کاروان ایران برای کسب مدال‌آوری معطوف به کشتی است. رقابت‌های کشتی در بازی‌های المپیک پاریس از 15 مردادماه با رشته فرنگی شروع خواهد شد. تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان با کسب 6 سهمیه در این آوردگاه مهم حضور خواهد داشت. شاگردان رنگرز با ترکیب مهدی محسن‌نژاد در 60 کیلو، سعید اسماعیلی در 67 کیلو، امین کاویانی‌نژاد در 77 کیلو، علیرضا مُهمدی در 87 کیلو، محمدهادی ساروی در 97 کیلو و امین میرزازاده در 130 کیلوگرم در این رقابت‌ها حضور دارند. 
مسابقات کشتی آزاد در المپیک پاریس از 19 مردادماه برگزار خواهد شد و تیم ملی کشتی آزاد که نتوانست سهمیه کامل را در این مسابقات به دست بیاورد با حضور 5 کشتی‌گیر در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند. رحمان عموزاد در 65 کیلو، یونس امامی در 74 کیلو، حسن یزدانی در 86 کیلو، امیرعلی آذرپیرا در 97 کیلو و امیرحسین زارع در 125 کیلو ترکیب تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات المپیک را تشکیل می‌دهند.
قانون سرباز قهرمان را اصلاح می‌کنیم
اما در فاصله چند روز تا شروع المپیک، دیروز کیومرث ‌هاشمی وزیر ورزش و جوانان از تمرینات ندا شهسواری ملی‌پوش تنیس ‌روی‌میز ایران اعزامی به المپیک ۲۰۲۴ پاریس بازدید کرد.‌ هاشمی در این بازید گفت: خوشحالم در جمع تیم ملی تنیس روی‌میز بانوان هستم و خدا قوت می‌گویم.
او ادامه داد: من بیشتر واژه پینگ‌پنگ را دوست دارم. فدراسیون اقدامات خوبی را انجام داده است. مسیر رو به رشدی طی کرده و اوج آن در بازی‌های آسیایی‌ هانگژو بود. در تنیس روی میز رویداد قاره‌ای با رویداد جهانی برابری می‌کند و توان بالایی در این رشته است که مدال کسب کند.
وزیر ورزش خاطرنشان کرد: در بانوان تلاش زیادی شده است و خانم شهسواری تنها ورزشکار زنی است که برای سومین مرتبه به المپیک می‌رود و وظیفه او سنگین‌تر می‌شود. هدف از حضور ما دلگرمی است و تلاش و زحمات شما ورزشکاران و کادرفنی را تقدیر کنیم. او در مورد درخواست استخدام و دریافت کمک هزینه گفت: اصلاح قانون سرباز قهرمان را داریم. گرفتن مدال قاره‌ای و جهانی و سهمیه المپیک در برخی رشته‌ها سخت است و ما این قانون را اصلاح می‌کنیم که این مسئله لحاظ شود تا دغدغه استخدام برطرف شود. بحث کمک هزینه را هم پیش‌بینی می‌کنیم و با مشورت همکاران، رقمی برای ۴۰ نفری که سهمیه گرفته‌اند، قبل از اعزام واریز می‌شود. ما در بحث تجهیزات رقم خوبی را به فدراسیون‌ها کمک کرده‌ایم‌. درخواست میز پینگ‌پنگ هم بعید است قبل از المپیک برسد اما اقدام شده که بعدا خریداری شود. همچنین به دنبال تصویب قانون حق رشد برای رشته‌های مختلف از جمله تنیس روی میز هستیم. وزیر در پایان گفت: توقع خاصی نداریم و انتظار داریم خودتان باشید و تلاش خودتان را کنید.
روز گذشته فدراسیون کشتی هم اعلام کرد در فاصله کمتر از یک ماه مانده به المپیک پاریس و به منظور افزایش روحیه و انگیزه کشتی‌گیران و کادر فنی، با دستور ویژه وزیر ورزش و جوانان و از محل اعتبارات کمک‌های وزارت ورزش، مبلغ ۲ میلیارد تومان پاداش نقدی توسط فدراسیون کشتی به اعضای تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی، شامل کشتی‌گیران و کادر فنی، اهدا شد. 
5 مرداد زمان آغاز المپیک
المپیک ۲۰۲۴ از ۲۶ تا ۱۱ اوت (۵ تا ۲۱ مرداد ۱۴۰۳) برگزار می‌شود و مقام‌های پاریس در فاصله کمتر از پنج ماه تا شروع این بازی‌ها جزئیات مراسم افتتاحیه را اعلام کردند. بر این اساس مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ از ساعت ۱۹:۳۰ به وقت محلی (۲۲:۰۰ به وقت ایران) شروع می‌شود.
به نوشته سایت المپیک، مراسم افتتاحیه بازی‌های پاریس ۲۰۲۴ نوید یک تجربه بی‌سابقه را می‌دهد و قرار است از نورهای طبیعی استفاده شود. بهترین ورزشکاران جهان در کنار رودخانه سن در قلب پایتخت فرانسه حضور خواهند داشت تا بازی‌های المپیک در حضور نزدیک به ۳۰۰ هزار هوادار در سطح شهر شروع شود.