kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۵۵۹
تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۹

تشریح زوایا و عوامل فساد در فوتبال توسط رئیس فراکسیون ورزش مجلس

 
 
نماینده فیروزآباد در مجلس به تشریح زوایا و عوامل فساد در فوتبال پرداخت و گفت: انتظار می‌رود که با باشگاه‌های متخلف برخوردهایی همچون کسری امتیاز و سقوط به دسته پایین‌تر صورت گیرد.
محمدمهدی فروردین در تازه‌ترین صحبت‌های خود اظهار داشت: فساد ناشی از یک سیستم فشل مدیریتی است که به دلیل نبود شایسته‌سالاری و کارآمدی حاصل شده است. اینکه مدیری در یک مجموعه قرار گرفته و به خاطر بی‌لیاقتی آن فرد، آن مجموعه دچار انحراف می‌شود. وی با بیان اینکه انحراف در مسائل مالی بیشتر از سایر حوزه‌ها به چشم می‌آید، گفت: یک موقعی فساد مالی دیده نمی‌شود اما همین فساد باعث تحمیل هزینه به باشگاه می‌شود و در جهت دیگر مربی ناکارآمد از امکانات و اعتبارات و زیرساخت‌ها استفاده می‌کند اما خروجی درستی ندارد.
رئیس فراکسیون ورزش مجلس یازدهم یادآور شد: قبلا درباره وضعیت باشگاه‌های صنعتی و پول‌پاشی‌ها تذکر داده بودم. اینکه باشگاه‌های صنعتی در رقابت با سایر باشگاه‌ها دچار بی‌عدالتی محض هستند. آنها برای جلب بازیکن ریخت و پاش مالی می‌کنند البته این اتفاقات تا قبل از سال ۱۴۰۲ بود که هیچ‌گونه سقف قراردادی پیش‌بینی نشد. از وقتی که فدراسیون فوتبال سقف قرارداد را تعیین کرد، لایه‌های پنهان در حوزه مسائل مالی آشکار شد.
فروردین تاکید کرد: وقتی از فساد در فوتبال حرف می‌زنیم نباید خروجی آن چیزی غیر از تنبیه و برخورد باشد چون در غیر این صورت نه‌تنها دردی را دوا نمی‌کند که به دردهای جامعه هم اضافه می‌کند. وی یادآور شد: اگر امروز اثبات شود که فسادی در فوتبال صورت گرفته که فساد هم شده، انتظار می‌رود شدیدترین برخوردها صورت گیرد و یک‌بار برای همیشه شاهد برخورد اساسی با باشگاه متخلف باشیم. از جمله آن می‌توان تنزل جایگاه باشگاه‌های متخلف باشد.
فروردین گفت: البته ما روی برنامه‌های تلویزیونی هم صحبت داریم. برنامه‌ای که مدعی مبارزه با فساد در تلویزیون است در چهار سال گذشته کجا بوده، انگار که در این سال‌ها خواب بوده البته که در این بین شایعاتی مطرح است که آنها چشمانشان را روی موضوع پرونده فساد در فوتبال بسته بودند و اکنون که جامعه به این موضوع پی برده، همراه شده و صحبت از مبارزه با فساد می‌زنند. این برنامه تلویزیونی باید زودتر از اینها به فساد در فوتبال، سوءاستفاده‌ها، ابهامات در قراردادها و تبانی‌ها اشاره می‌کرد نه اینکه کل تمرکزش را روی این بگذارد که چه فردی رئیس فدراسیون می‌شود و یا نمی‌شود؛ این برنامه به موضوعات اصلی‌ای نپرداخته که امروز موجب رنجش جامعه فوتبال شده است.
این نماینده مجلس در جمع‌بندی بیان کرد: باید با باشگاه‌های متخلف برخوردهایی همچون کسری امتیاز و سقوط به دسته پایین‌تر شود؛ علاقه‌مندان به فوتبال انتظار چنین برخوردی را دارند چون غیر از این، ناامنی و بی‌اعتمادی در ورزش به اوج خود می‌رسد لذا باید برای اعتمادسازی چنین برخوردهایی صورت گیرد.