kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۵۵۴
تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۹
مدیر مرکز درمان ناباروری ابن سینا تشریح کرد

فریز تخمک در دمای منفی ۹۶ درجه، راهی برای مادر شدن در آینده

 
 
 
مدیر مرکز درمان ناباروری ابن سینا گفت: زنانی که امکان ازدواج یا فرزندآوری در سنین پایین را ندارند می‌توانند با فریز کردن تخمک خود در سال‌های آینده فرزنددار شوند.
به گزارش تسنیم، علی صادقی‌تبار با بیان اینکه حدود 20.2 درصد از زوجین ایرانی نابارورند، اظهار داشت: آلاینده‌ها و عوامل زیان‌آور محیطی و افزایش شهرنشینی و بالارفتن سن ازدواج باعث بالارفتن نرخ ناباروری شده‌اند. در سنین پایین، درصد ناباروری بسیار پایین‌تر است و زوجین، کمتر نیازمند روش‌های درمانی ناباروری می‌شوند، زیرا در سنین پایین، اندام‌های تولید مثلی افراد به خوبی و به طور طبیعی عمل می‌کنند.
کاهش لگاریتمی توان باروری با افزایش سن
صادقی‌تبار با اشاره به اینکه توان باروری افراد با افزایش سن به صورت لگاریتمی کاهش می‌یابد، افزود: یکی از مسائلی که در جامعه امروزی وجود دارد این است که برخی دختران شرایط ازدواج در سنین پایین را ندارند یا برخی زنان متأهل به دلایل مختلف تمایلی به فرزندآوری در سنین پایین‌تر ندارند؛ راهکاری که برای این موضوع وجود دارد این است که این افراد بتوانند با فریز کردن تخمک، در آینده فرزنددار شوند.
وی ادامه داد: فریز کردن تخمک، روشی است که در آن با استفاده از یک جراحی ساده به روش لاپاراسکوپی به نام «پانکچر» تخمک از بدن مادر جدا می‌شود. باتوجه به این که ذخیره تخمدانی هر زن و درنتیجه بازه سنی مادر شدن برای او، محدود است؛ می‌توان در زمانی که زن در سنین پایین دارای ذخیره تخمدانی با کیفیت بالاست، تخمک‌ها را دریافت و فریز کرد تا در سنین بالاتر که فرد ممکن است تخمک خوب نداشته باشد، بتواند از تخمک فریزشده خودش برای فرزنددار شدن استفاده کند؛ این فاصله زمانی ممکن است حدود 10 تا 12 سال طول بکشد و بنابراین زنان از زمانی که کیفیت و ذخیره تخمک آن‌ها کاهش می‌یابد تا زمانی که زایمان برای آن‌ها مقدور است می‌توانند تخمک خود را فریز کنند تا امکان فرزندآوری برای آن‌ها در سنین بالاتر مهیا شود.
مدیر مرکز درمان ناباروری ابن سینا گفت: در روش فریز، تخمک در «ازُت» با دمای منفی 96 درجه سانتیگراد منجمد و تمام فعالیت‌های بیولوژیک آن متوقف می‌شود و تا مدت نامحدود می‌تواند نگهداری شود و زمانی که فرد قصد باروری دارد با انجام روش‌هایی، این تخمک به بدن مادر منتقل
می‌شود.
تأکید برنامه هفتم برای پوشش بیمه‌ای فریز تخمک 
وی از احتمال برقراری پوشش بیمه‌ای برای فریز تخمک خبر داد و خاطرنشان کرد: در برنامه هفتم توسعه، اقدام خوبی انجام شده و در بند 81 این برنامه آمده است که فریز تخمک بتواند در چارچوب قوانینی تحت پوشش بیمه‌های پایه قرار بگیرد.