kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۵۴۳
تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۹

 اسرائیل چرا میزان تلفاتش را سانسور می‌کند؟ رسانه‌های عبری پاسخ می‌دهند


 
 سرویس خارجی-
صهیونیست‌ها همواره و در طول همه جنگ‌هایی که داشته‌اند، روی انتشار آمارهای واقعی خسارات و تلفات‌شان، «حساسیت» ویژه‌ای داشته و به صورت «قطره‌چکانی» اقدام به انتشار میزان تلفات و خسارات‌شان کرده‌اند. الجزیره با استناد به گزارش‌های رسانه‌های عبری‌زبان، به دلایل این «سانسور سازمان‌یافته» پرداخته است.
شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش خود را این‌گونه آغاز می‌کند که بعد از گذشت ۴۲ سال یک کمیته حقیقت‌یاب صهیونیستی اعتراف کرد که انفجار مقر فرماندهی نظامی ارتش این رژیم در شهر صور واقع در جنوب لبنان، در نتیجه یک عملیات مقاومتی بوده است؛ نه آن‌گونه که نهادهای امنیتی و نظامی اسرائیل تبلیغ می‌کردند و مدعی بودند این انفجار در نتیجه نشت گاز رخ داد.
آن طور که «مهر» به نقل از این شبکه تلویزیونی قطری نوشته است، نتایج این تحقیقات یک‌بار دیگر مناقشاتی را درباره طرز برخورد رژیم صهیونیستی با تلفات خود در جنگ‌های مختلف به وجود آورده است. تحلیلگران معتقدند که در جریان نبرد کنونی در نوار غزه نیز، صهیونیست‌ها تلاش زیادی برای دستکاری در آمار تلفات خود کرده‌اند. 
این دروغ‌پردازی صهیونیست‌ها، از همان ابتدای عملیات طوفان‌الاقصی آغاز شد و نهادهای امنیتی، سیاسی و نظامی رژیم اشغالگر ابتدا گفتند که در حمله حماس ۱۲۰۰ اسرائیلی کشته شده‌اند و سپس مجبور شدند، بگویند این تعداد ۱۴۰۰ نفر است. بعد از آن هم دائماً اخبار ضد و نقیضی درباره این آمار منتشر 
می‌شد.
ارتش رژیم صهیونیستی حتی مدعی شد که بیش از ۱۰هزار نفر از نیروهای گردان‌های عزالدین القسام، شاخه نظامی حماس در عملیات‌های هوائی و زمینی ارتش این رژیم کشته شده‌اند. 
روزنامه تایمز آف اسرائیل هم در ۱۹ فوریه (اسفند) گذشته به نقل از ارتش این رژیم ادعا کرد که ۱۲هزار نفر از نیروهای حماس کشته شده‌اند. 
در اواسط ژانویه گذشته(دی‌ماه) «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اشغالگر ادعا کرده بود که ارتش این رژیم دوسوم گردان‌های حماس را در غزه نابود کرده است، اما تعداد کشته‌ها را مشخص 
نکرد. 
این در حالی است که داده‌های میدانی حاکی از آن بود که نیروهای القسام همچنان در حال وارد کردن تلفات سنگین به ارتش اشغالگر هستند و عملیات‌های خود را مستند می‌کنند؛ برخلاف صهیونیست‌ها که هیچ مدرکی برای اثبات ادعاهای خود درباره تلفات حماس ارائه نداده‌اند.
هاآرتص: ما دروغ می‌گوییم
نکته جالب توجه اینجاست که خود صهیونیست‌ها هم درباره آماری که ارتش و مقامات این رژیم از تلفات مقاومت می‌دهند، شک و تردید دارند. 
مثلاً «عاموس هرئیل» تحلیلگر نظامی رژیم صهیونیستی در روزنامه عبری هاآرتص در این زمینه نوشت: باید در اعلام آمار نیروهای کشته‌شده حماس که اسرائیل می‌خواهد آن را به عنوان دستاوردی برای خود نشان دهد، جانب احتیاط را رعایت کنیم. 
احتمالاً ارتش اسرائیل در همان دام آمارهای اغراق‌آمیزی افتاده است که به نیروهای آمریکایی در جنگ ویتنام ضربه زد. این در حالی است که ارتش رژیم صهیونیستی و «دانیال هاگاری» سخنگوی آن همچنان در تلاش برای پنهان کردن تلفات جانی و مادی در جنگ غزه هستند.
روزنامه عبری «یدیعوت آحارونوت» نیز در دسامبر گذشته با تردید درباره آمار ارائه‌شده توسط ارتش رژیم صهیونیستی در زمینه تلفات این ارتش در جنگ غزه، گزارش داد که تفاوت زیادی میان آمار ارتش با آمار رسمی بیمارستان‌ها درباره تلفات در میان نظامیان وجود دارد؛ به طوری که تا این تاریخ بیمارستان‌ها ۴۵۹۱ زخمی را پذیرش کرده‌اند، اما ارتش تعداد زخمی‌ها را تنها ۱۶۰۰ نفر اعلام کرده است. این رسانه صهیونیستی بلافاصله مجبور شد در سایه سانسور نظامی شدید رژیم صهیونیستی گزارش خود را پس بگیرد. 
شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که از زمان آغاز جنگ غزه تعداد مطالب منتشر شده‌ای که مشمول سانسور نظامی می‌شوند ۴ تا ۵ برابر افزایش یافته و بخش سانسور نظامی بر صدهاهزار مطالب منتشرشده در زمینه جنگ غزه، نظارت داشته است. 
چرا صهیونیست‌ها پنهانکاری می‌کنند؟
«عاموس هرئیل»، تحلیلگر نظامی رژیم صهیونیستی در روزنامه هاآرتص معتقد است که افکار عمومی صهیونیست‌ها، عامل بسیار مهمی در پنهانکاری ارتش در اعلام تلفات محسوب می‌شوند، زیرا مطلع شدن آنها از تلفات واقعی ارتش تاثیر منفی بسیار زیادی بر اسرائیلی‌ها دارد. 
«اسامه خالد» تحلیلگر نظامی عرب‌زبان در این زمینه اعلام کرده که: «صهیونیست‌ها با هدف جلوگیری از فروپاشی روحیه نظامیان و افسران ارتش و خانواده‌های آنها و به طور کلی جامعه صهیونیستی، آمار واقعی تلفات را پنهان می‌کنند تا چنین احساسی به نظامیان و شهرک‌نشینان صهیونیست دست ندهد که دشمن قادر به انجام چنین عملیات‌هایی است.»