kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۵۰۴
تاریخ انتشار : ۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۴۳
کنعانی در نشست خبری:

برگزاری انتخابات در کشور بیانگر نهادینه ‌شدن مردم‌سالاری دینی در ایران است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برگزاری دو انتخابات در دو هفته متوالی پس از گذشت ۵۰ روز از شهادت رئیس‌جمهور و مشارکت مردم نشان از عمق، استقرار و نهادینه شدن مردم‌سالاری دینی در جمهوری اسلامی ایران است.
 
 
 
 
کنعانی در ابتدای نشست خبری هفتگی خود عنوان داشت: فرا رسیدن ماه محرم را تسلیت می‌گویم و همچنین چهلمین روز شهادت رئیس‌جمهور مردمی و وزیر امور خارجه شهیدان رئیسی و امیرعبداللهیان را گرامی می‌داریم.
برگزاری انتخابات در کشور 
بیانگر نهادینه شدن مردم‌سالاری دینی در ایران است
وی گفت: بعد از گذشت ۵۰ روز از شهادت رئیس‌جمهور ملت ایران یک‌بار دیگر در تاریخ پرشکوه خود صفحه زرین دیگری را در تاریخ ۴۵ ساله رقم زدند. برگزاری انتخابات مهم و باشکوه چهاردهمین دوره ریاست جمهوری تحت هدایت حکیمانه مقام معظم رهبری با برنامه‌ریزی متعهدانه دولت و با مشارکت مسئولانه نامزدها و مهم‌تر از همه حضور باشکوه مردم هوشیار و بصیر ایران برگزار شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: برگزاری دو انتخابات در دو هفته متوالی پس از گذشت ۵۰ روز از شهادت رئیس‌جمهور توسط دولت جمهوری اسلامی و مشارکت مردم نشان از عمق، استقرار و نهادینه شدن مردم سالاری دینی در جمهوری اسلامی ایران است.
کنعانی ادامه داد: اینکه دولت در کوتاه‌ترین زمان زمینه انتخابات آزادانه و شفاف را برنامه‌ریزی کند و زمینه حضور ملت را در داخل و خارج برای اخذ رأی فراهم کند اتفاق پرشکوهی است و به میزانی که ما مواضع رسمی کشورها و رسانه‌های مختلف را بررسی کردیم برگزاری این انتخابات آزاد و شفاف در ابن‌بازه کم ثبت درخشان در تاریخ تحولات مهم و ارزشمند جمهوری اسلامی است.
وی گفت: دولت نسبت به اخذ رأی مسئولانه عمل کرد و ملت نیز پای صندوق‌های رای حاضر شده و مسئولیت خود را هوشیارانه انجام می‌دهند.
قدردانی از ایرانیان خارج از کشوری که
 به‌رغم برخی مشکلات در انتخابات شرکت کردند
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: به دکتر پزشکیان تبریک می‌گویم و برای رئیس‌جمهور منتخب ملت آرزوی موفقیت کرده و دستگاه وزارت خارجه همانند قبل از تمام ظرفیت خود برای کمک به رئیس‌جمهور و تحقق منافع ملی تلاش خود را به کار خواهند بست.
کنعانی بیان داشت: من از هموطنان ایرانی خارج از کشور که در این انتخابات هم به‌رغم سختی و مشکلاتی که در بعضی از کشورها داشتند و علی‌رغم این موضوع در انتخابات شرکت کرده و به فرآیند اخذ رأی کمک کردند و مشارکت متعهدانه و مسئولانه داشتند تشکر می‌کنم.
وی افزود: ایرانیان پای نظام و دولت ایستاده‌اند و برای سرافرازی ایران شانه به شانه تلاش خواهند کرد و صفحات درخشانی را رقم خواهند زد. همچنین، به مقام معظم رهبری هم به خاطر هدایت حکیمانه خود تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره اینکه مهم‌ترین دستاوردهای دستگاه دیپلماسی و ارتباط با همسایگان چیست عنوان داشت: عملکرد دستگاه دیپلماسی به عنوان بخشی از دولت زیر نگاه نافذ ملت ایران قرار دارد. ما در فواصل مختلف گزارش عملکرد را در چارچوب برنامه‌های تدوین شده دولت سیزدهم به اطلاع و سمع ملت ایران رساندیم.
 ایران نقش مؤثری در ارتقای ثبات و امنیت منطقه
 ‌ایفا کرده است
کنعانی بیان کرد: مبتنی بر رویکرد دولت سیزدهم در سیاست همسایه محوری و چندجانبه‌گرایی و استفاده از نهادها و سازوکارهای چندجانبه دستاورد‌های چشمگیری را شاهد بودیم. ارتقای مناسبات در حوزه‌های مختلف سیاسی، تجاری، فرهنگی و مردمی با همسایگان و بازسازی روابط با برخی از کشورهای منطقه که دچار نقصان شده بود و ازسرگیری روابط با آنان و تقویت مناسبات ایران در منطقه و فرامنطقه و مهم‌تر از همه نقش مؤثر ایران در تقویت همکاری منطقه‌ای در چارچوب ارتقای ثبات و امنیت در منطقه و عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس، ظرفیت‌هایی بود که جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفت و با عضویت در این سازوکارها امکان استفاده از ظرفیت‌های نهفته آنان را در اختیار خود قرار داد.
وی ادامه داد: همچنین استفاده از ظرفیت سازمان‌های بین‌المللی در خصوص مهم‌ترین مسائل بین‌المللی و عضویت مؤثر در سازوکارهایی که در تامین منافع اقتصادی مؤثر بود از جمله اتحادیه اقتصادی اوراسیا و امضای موافقتنامه تجارت آزاد و همچنین ایفای نقش مؤثر در تحکیم ثبات در منطقه همچون بحران قفقاز و همچنین نقش ایران در همکاری‌های منطقه‌ای در مبارزه با پدیده تروریسم «سرفصل‌های مهم دستگاه دیپلماسی در دولت سیزدهم» بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: این موارد گویای موفقیت دولت ایران در تعامل سازنده با کشورهای دنیا و با سازوکار‌های چندجانبه است.
کنعانی در پاسخ به سؤال دیگری در پیام‌های تبریک و واکنش‌ها به انتخابات اخیر عنوان داشت: برگزاری انتخاباتی همچون ریاست جمهوری در بازه کوتاه ۵۰ روز که نابهنگام هم بود، یک موفقیت برای دولت و ملت به شمار می‌آید. این نشان‌دهنده عمق پایداری، امنیت ملت و پیوند ملت دولت و نظام است.
وی بیان کرد: این عناصر از دید کشورهای دیگر نشانگر این است که با کشوری در حال تعامل و همکاری هستند که از عناصر قدرت و اقتدار برخوردار است.
در دولت جدید هم شاهد نقش‌آفرینی ایران 
در مجامع بین‌المللی خواهیم بود
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: این انتخابات موفقیت بزرگ دیگری برای ملت و دولت و ارتقادهنده نقش جمهوری اسلامی در صحنه بین‌المللی است و پس از این سازمان‌های بین‌المللی و دولت‌های دیگر حساب ویژه‌تری برای ایران باز خواهند کرد.
کنعانی گفت: ما در دولت جدید از تاریخ باشکوه انقلاب اسلامی شاهد نقش‌آفرینی ایران در مجامع بین‌المللی خواهیم بود.
وی درباره مراسم تحلیف و دعوت از مقامات خارجی عنوان داشت: هر برنامه‌ریزی که درباره مراسم تحلیف صورت گیرد توسط دولت مجلس و وزارت خارجه انعکاس پیدا می‌کند. وزارت خارجه با تمام توان در مشارکت در مراسم تحلیف تمام تلاش خود را به کار خواهد بست.
اخلال در روند عضویت ایران در بریکس را تایید نمی‌کنم
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره احیای مذاکرات در دولت جدید افزود: مذاکرات سازوکار مشخصی دارد و دولت در چارچوب سیاست‌های تعیین شده تمام تلاش خود را تا این لحظه به کار بست و تا روز آخر این دولت تمام تلاش‌های خود را در چارچوب سازوکار‌های تعریف شده ادامه خواهد داد. در دوران رقابت‌های انتخاباتی هم نامزدها دیدگاه‌های خود را بیان کردند.
کنعانی درباره اینکه روسیه در روند عضویت ایران در بریکس اختلال ایجاد کرده است عنوان داشت: چنین چیزی را نه شنیده‌ام و نه تایید می‌کنم.
هرگونه تعرضی به لبنان
 زمینه بی‌ثباتی در منطقه خواهد بود
وی در رابطه با سازوکار دوجانبه ایران و روسیه برای اتصال بانکی دو کشور بیان داشت: ما فراتر از این موضوع، پیشنهاداتی را به طرف روسی برای گسترش این سازوکار به کل اعضای بریکس ارائه دادیم. طرف روسی هم در این مورد مصمم است و ما امیدواریم علاوه‌بر این شاهد گسترش سازوکار بین بریکس هم باشیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره واکنش ایران درباره حمله اسرائیل به لبنان عنوان داشت: هرگونه تعرضی به لبنان زمینه بی‌ثباتی خواهد بود و صلح و ثبات منطقه‌ای را تحت تاثیر قرار خواهد داد. دنیا مسئولیت دارد نسبت به اقدامات ماجراجویانه رژیم صهیونیستی با قاطعیت پاسخ دهد. ملت و دولت و ارتش و مقاومت در لبنان در دفاع مصمم هستند و مقاومت بیش از هر زمانی از لبنان دفاع خواهد کرد.
کنعانی بیان کرد: ایران دفاع از لبنان را برای خود اصل می‌داند و در حمایت از لبنان در زمان مقتضی هیچ تردیدی را به خود راه نخواهد داشت.
وی درباره گفت‌و‌گوی احتمالی ایران و آمریکا در عمان و روند آن گفت: کانال‌های دیپلماتیک ما به روش‌های مختلفی باز هست و گفت‌وگو‌های غیر مستقیم هم انجام شده و جزئیات را در زمان ضرورت در اختیار قرار خواهیم داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی در رابطه با اینکه دولت سیزدهم مسیر را چقدر برای مذاکره رفع تحریم‌ها هموار کرد عنوان داشت: مذاکرات مسیری دو طرف است، دولت در تامین مصالح و منافع ملی از همه ظرفیت خود استفاده خواهد کرد.  برجام هم نتیجه یک روند دیپلماتیک بود و ما در مسیر دیپلماتیک تلاش کردیم که حقوق ملت ایران را تثبیت کنیم.
دولت جدید نیز از قدرت چانه‌زنی بالای ایران
 استفاده خواهد کرد
کنعانی تصریح کرد: ما در طول سه سال گذشته رویکردهای روشنی را داشتیم و مسیر سیاست خارجی معقولانه بود و سیاست تعامل با کشورهای مختلف و توسعه روابط در چارچوب احترام متقابل و سیاست همسایگی و استفاده از ظرفیت چندجانبه‌گرایی نتیجه مثبت همه اینها در مقابل دیدگان ملت قرار دارد.
وی ادامه داد: نتیجه آن مسیر نیز توسعه روابط با همسایگان کشور‌های منطقه‌ای و دوردست و ارتقای ایران در سازوکارهای مختلف بوده که همه اینها به تقویت «قدرت جمهوری اسلامی در چانه‌زنی‌های دیپلماتیک» کمک خواهد کرد.
ما به ایرانیان مقیم خارج از کشور
 به عنوان سرمایه‌های ملی نگاه می‌کنیم
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما در چانه‌زنی‌های بعدی در رابطه با مذاکرات در وضعیت خوبی قرار داریم و دولت بعد نیز از این عناصر به‌خوبی استفاده خواهد کرد. ما تاکید داریم که در حوزه منطقه‌ای و بین‌المللی دولت و نظام گفت‌و‌گو و مذاکره خواهند کرد.
کنعانی در رابطه با سؤالی درباره پیگیری مزاحمت‌ها در فرآیند اخذ رای در دیگر کشورها عنوان داشت: ما به ایرانیان مقیم خارج از کشور به عنوان سرمایه‌های ملی نگاه می‌کنیم. مشارکت بیش از ۲۰ درصدی شهروندان در دور دوم انتخابات نسبت به دور اول نشانگر این است که ایرانیان در رقم زدن سرنوشت سیاسی کشور مصمم‌تر بودند.
دستگاه دیپلماسی از حقوق شهروندان ایرانی
 در هر کشوری حمایت می‌کند
وی تصریح کرد: رابطه دستگاه دیپلماسی با شهروندان ایرانی مبتنی رابطه دولت و نظام است و ما از حقوق قانونی آنان حمایت می‌کنیم. آنچه دستگاه دیپلماسی انجام داد تلاشی صادقانه برای استفاده شهروندان از حقوق قانونی خود بود و برخی اقدامات غیر اخلاقی که بعضی انجام دادند قضاوت آن با شهروندان ایرانی داخل و خارج از کشور است.
سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشت: آنچه ما دیدیم مشارکت متعهدانه و سازنده است البته هر شهروندی اگر از سفارت خانه و نمایندگی‌های ایران برای حقوق از دست رفته شهروندی خود مراجعه کند دستگاه دیپلماسی تمام تلاش خود را انجام خواهد داد.
کنعانی در رابطه با ممانعت کانادا از اخذ رأی ایرانیان در این کشور اظهار کرد: جای تاسف است کشوری با ادعا و شعار دائمی حقوق شهروندی جمع بزرگی از ایرانیان را از استفاده از حقوق شهروندی خود محروم کرد و قضاوت آن با افکار عمومی جهان است. ما تمام تلاش‌های دیپلماتیک را به طُرق مقتضی در این خصوص انجام دادیم ولی موفق نبودیم و از روش‌های دیگری همچون تعبیه صندوق‌های دیگر در نزدیکی مرز کانادا این امکان را فراهم آوردیم.
وی بیان کرد: انتظار ما از دولت میزبان در اروپا این است که شرایط را برای حضور ایرانیان فراهم کنند و همه اقدامات مبذول شد و نامه‌نگاری‌ها انجام شد و انتظار رفع نگرانی‌ها در این خصوص بود. تعداد قابل توجهی این اقدام را انجام دادند ولی متاسفانه برخی دولت‌ها در اروپا آنگونه که شایسته بود عمل نکردند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با گفت‌و‌گو با رئیس‌جمهور منتخب با دستگاه دیپلماسی بیان داشت: این گفت‌و‌گو‌ها در بالاترین سطح تا زمان شروع دولت جدید و پس از آن ادامه خواهد داشت.
پیگیری آزادی زندانی محبوس در انگلیس
از وظایف دستگاه دیپلماسی بود 
کنعانی در خصوص سؤالی درباره آزادی اتباع ایرانی در خارج بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران اثبات کرد که در حمایت از حقوق مسلم شهروندان ایرانی از جمله آزادی در دیگر کشور‌ها با جدیت و حساسیت عمل می‌کند. ما نتیجه آن را در آزادی از زندان برخی از کشورها دیدیم. بارها تاکید کردیم دستگاه دیپلماسی حمایت حقوقی از زندانیان در خارج از کشور را وظیفه اصلی برای خود می‌داند و این حمایت مستمر و بلا انقطاع است.
وی ادامه داد: در خصوص با زندانی محبوس در انگلیس ما حمایت خود را در طی ۱۲ سال اخیر مبذول داشتیم و این شهروند از تمام حمایت‌های ما برخوردار بود. حضور در دادگاه‌های این شهروند و هماهنگی با وکلای وی و دیگر حمایت‌ها از جمله دیدار با خانواده این شهروند از جمله تلاش‌های ما بود؛ گفت‌و‌گو در این زمینه با سفارت انگلیس در تهران و دیگر تلاش‌ها ادامه دارد.
اصل برای ایران تعامل سازنده با همه کشور‌های دنیا
از جمله اتحادیه اروپاست
سخنگوی وزارت امور خارجه عنوان کرد: در رابطه با گزارش نقض حقوق بشر در آمریکا دستگاه دیپلماسی سالانه این را تدوین و اطلاع‌رسانی کرده است. آمریکا که از شعارهای حقوق بشری به عنوان ابزار سیاسی استفاده می‌کند باید از حقوق شهروندان خود نیز دفاع کرده و آن را نقض نکند. اگر حقوق بشر ارزش جهانی است همه کشورها از جمله دول مدعی باید پایبند باشند.
کنعانی در خصوص اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص انتخابات اظهار داشت: انتظار است که دولت آمریکا نسبت به روند دموکراسی در ایران سر تعظیم فرود آورد؛ اظهارات مداخله‌جویانه سیاسی و محکوم و مردود است. اصل برای ایران تعامل سازنده با همه کشور‌های دنیا از جمله اتحادیه اروپا است.
روابط با چین ادامه پیدا خواهد کرد
وی افزود: تعامل سازنده تامین‌کننده منافع دو طرف است و رویکرد ما هم در سالیان گذشته رویکردی تعاملی است و اتخاذ رویکرد تقابلی از سوی برخی دول اروپایی مانع از روابط ایران با آنان شده است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان در خصوص سؤالی درباره روابط ایران و چین در دوره جدید خاطرنشان کرد: روابط با چین به عنوان یکی از کشورهای مهم در جهان ادامه پیدا خواهد کرد. روابط ایران با کشورهای دوست تابع سیاست‌های کلی و تثبیت شده نظام است و با نگاه به منافع مشترک تحکیم خواهد شد و امیدواریم شاهد تقویت این روابط باشیم.