kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۴۸۳
تاریخ انتشار : ۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۵

جذب 12 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری معتبر خارجی در 3 سال گذشته

 
 
۶۹۰ طرح سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش مصوب و معتبر 
۱۱ میلیارد و 800 میلیون دلار در ۳۳ ماه فعالیت دولت سیزدهم به تصویب هیئت سرمایه‌گذاری خارجی رسیده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان اردیبهشت سال ۱۴۰۳، تعداد ۶۹۰ طرح سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش سرمایه‌گذاری خارجی مصوب معتبر 11 میلیارد و 800 میلیون دلار به تصویب هیئت سرمایه‌گذاری خارجی رسیده است و از آنجا که طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی مصوبی که در بازه زمانی مقرر پس از صدور مجوز اقدام به ورود سرمایه‌ای به کشور نکرده‌اند از فهرست آمار حذف شده، این آمار صرفاً شامل مصوبات سرمایه‌گذاری خارجی معتبر تا این تاریخ است.
طبق گزارشی که وزارت اقتصاد تهیه کرده، حجم سرمایه‌گذاری مصوب معتبر در بخش نفت و گاز چهار میلیون و 826 میلیون دلار، صنعت چهار میلیارد و 215 میلیون دلار، تأمین آب، برق و گاز ۸۵۰ میلیون دلار، خدمات ۶۳۷ میلیون دلار، کشاورزی ۷۱۸ میلیون دلار، ساختمان ۱۷۵ میلیون دلار، حمل‌ونقل و ارتباطات ۱۴۳ میلیون دلار، معدن ۱۹ میلیون دلار و افزایش سرمایه‌گذاری در طرح‌های موجود ۲۱۷ میلیون دلار بوده است.
روسیه و چین در صدر سرمایه‌گذاران
این آمار همچنین نشان می‌دهد که روسیه با دو میلیارد و 810 میلیون دلار و پس از آن چین با دو میلیارد و 118 میلیون دلار بیشترین حجم سرمایه‌گذاری مصوب معتبر را داشته‌اند. پس از آن امارات متحده عربی با یک میلیارد و 416 میلیون دلار و سپس ایرانیان خارج از کشور با یک میلیارد و 358 میلیون دلار بیشترین سهم را از طرح‌های مصوب معتبر سرمایه‌گذاری در سه سال اخیر داشته‌اند.
رونمایی از فاز اول طرح اطلس سرمایه‌گذاری کشور و شروع فاز تحلیلی آن با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در بهمن ماه ۱۴۰۲ یکی دیگر از اقدامات تحولی در دولت سیزدهم در حوزه سیاست گذاری خارجی بود.
از ویژگی‌های طرح اطلس سرمایه‌گذاری کشور می‌توان به راهبری اصولی و نظام‌مند، بهره‌مندی از داده‌های مکانی کشور در فرآیند جانمایی طرح‌های سرمایه‌گذاری، مشارکت نظام‌مند دستگاه‌های ملی و استانی در به‌روزرسانی و اشتراک لایه‌های اطلاعاتی و بهره‌برداری هوشمند از داده‌، کاربرد اطلاعات مکانی کشور در فرآیند جذب سرمایه‌گذاری (داخلی و خارجی) اشاره کرد؛ این اطلس ابزاری برای ارائه تصویر واقعی، روشن و جامع از توان جذب سرمایه اقتصاد ایران خواهد بود.