kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۳۴۸
تاریخ انتشار : ۱۶ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۲۷
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور خبر داد 

استفاده از ناوگان هوائی نیروهای مسلح برای اطفاء حریق در جنگل‌ها

 
 
 
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: بالگردهای نیروهای مسلح با هماهنگی وزارت دفاع هر جا که نیاز به اطفاء حریق هوائی باشد، حضور پیدا می‌کنند و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.
محمدحسن نامی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آتش سوزی‌های اخیر مراتع در برخی از مناطق غرب و جنوب‌غرب کشور گفت: هر ساله در ایام تابستان در غرب کشور شاهد آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای هستیم؛ زیرا در این مناطق بارش‌های خوبی اتفاق می‌افتد و در مراتع علوفه بسیاری رشد می‌کند که با کوچک‌ترین جرقه‌ای این علوفه شعله‌ور شده و گاهی زمین‌های بسیاری را درگیر می‌کند، به همین دلیل تقریبا هر روز ما با آتش‌سوزی این مراتع مواجه هستیم. اگر این حریق‌ها در محل‌هایی رخ دهد که توسط نیروی انسانی قابل مهار و خاموش کردن باشند، نیروهای متخصص اعزام می‌شوند اما اگر این مناطق صعب‌العبور باشد باید از بالگرد استفاده کنیم.
نامی افزود: از آنجایی که در کشور ما نهادهایی مانند وزارت دفاع، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی و هلال احمر هلی کوپتر در اختیار دارند و در صورت نیاز با هماهنگی وزارت دفاع، هر نهادی می‌تواند از این بالگردها استفاده کند. «مرکز کنترل اطفای حریق کشور» در وزارت دفاع ایجاد شده و مسئول انجام این هماهنگی‌ها بین نیروهای مسلح و سایر نهادهاست. به این صورت که اگر در حریقی نیاز به بالگرد باشد، سازمان مدیریت بحران کشور به این مرکز اطلاع داده و با هماهنگی آن، بالگرد از نهادهای مختلف بر حسب نوع نیاز به کار گرفته می‌شود.
وی ادامه داد: در آتش‌سوزی‌های اخیر، از بالگردهای وزارت دفاع، سپاه و ارتش برای خاموش کردن آتش استفاده شد؛ در این بالگردها آب را در مخازن بزرگی ریخته و بر روی آتش تخلیه می‌کنند. همچنین سپاه پاسداران علاوه‌بر بالگرد، یکی از هواپیماهای ایلوشین غول پیکر خود را با ابتکاری که به خرج داده به هواپیمای اطفای حریق تبدیل کرده و از آن در آتش‌سوزی‌های بسیار عظیم استفاده می‌شود. این هواپیما می‌تواند حجم آب زیادی را از روی دریاچه‌ها برداشته و بر روی شعله بریزد و اینچنین سرعت اطفای حریق افزایش می‌یابد.
رئیس سازمان مدیریت بحران اظهار داشت: از آنجایی که تعداد حریق مراتع در غرب کشور در ایام تابستان زیاد است، ما همیشه پنج بالگرد را به صورت آماده‌باش در استان‌های غربی مانند لرستان، ایلام، خوزستان و کرمانشاه مستقر نگه می‌داریم و در صورت نیاز سریعا آن‌ها به منطقه اعزام می‌شوند.