kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۳۲۵
تاریخ انتشار : ۱۶ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۴
رئیس کل بانک مرکزی خبر داد

امضای نخستین قرارداد پیمان پولی بین ایران و روسیه

رئیس کل بانک مرکزی از امضای نخستین قرارداد پیمان پولی دوجانبه میان ایران و روسیه خبر داد.
 
 
 
 
به گزارش ایبنا؛ محمدرضا فرزین؛ رئیس کل بانک مرکزی از امضای نخستین قرارداد پیمان پولی دوجانبه به منظور تأمین (معاوضه) نقدینگی به پول‌های ملی برای تبادلات تجاری میان ایران و روسیه خبر داد و با اشاره به افتتاح زیرساخت معاملات توافقی ریال برون مرزی (ریال آفشور) در مرکز مبادله ارز و طلای ایران در آینده نزدیک گفت: در نشست دوجانبه با رئیس کل بانک مرکزی روسیه، الزامات اتصال شبکه پرداخت کارتی میر روسیه به شبکه شتاب ایران نهائی شد و فاز اول این طرح تا اواخر ماه آینده میلادی برای اتباع ایرانی قابل استفاده خواهد بود.
فرزین در مصاحبه با خبرنگاران تصریح کرد: در نشست دو جانبه رؤسای کل بانک‌های مرکزی دو کشور ایران و روسیه در حاشیه کنگره مالی روسیه در سنت‌پترزبورگ که پنجشنبه گذشته برگزار شد، کلیه اقدامات مشترکی که در گذشته توافق گردیده بود، نهائی شد. بدین ترتیب کلیه اقدامات توافق شده قبلی وارد مرحله عملیاتی گردید. 
رئیس کل بانک مرکزی همچنین گفت: در این نشست سند همکاری جدیدی درخصوص اقدامات مشترک آتی به امضای رؤسای کل بانک‌های مرکزی دو کشور رسید.
فرزین با اشاره به ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی ایران و روسیه تاکید کرد: در پایان دیدار دوجانبه با رئیس بانک مرکزی روسیه، قرارداد پیمان پولی دوجانبه به منظور تأمین (معاوضه) نقدینگی به پول‌های ملی برای تبادلات تجاری امضا شد و به زودی با افتتاح زیرساخت معاملات توافقی ریال برون مرزی (ریال آفشور) در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، دستورالعمل‌های لازم به شبکه بانکی و بازرگانان ابلاغ خواهد شد.
وی یادآور شد: با پیمان پولی، مبادلات براساس ارز‌های محلی ریال و روبل خواهد بود و نیازی نیست از ارز دیگری استفاده شود. این اقدام شروعی برای جهش در مبادلات تجاری کشور خواهد بود و بسیاری از خطرات ناشی از تبدیل ارز و این امر مبادلات با سایر ارز‌ها را پوشش می‌دهد. لذا این مهم برای تجار ایرانی و سرمایه‌گذاران روسی بسیار مطلوب است. 
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با اشاره مناسبات پولی و بانکی ایران و روسیه گفت: در نشست دوجانبه هیئت تخصصی دو طرف، ضمن نهائی سازی الزامات اتصال شبکه پرداخت کارتی میر روسیه به شبکه شتاب ایران، این پروژه وارد مرحله عملیاتی شد که فاز اول آن تا اواخر ماه آینده میلادی (ابتدای شهریور ماه)
برای اتباع ایرانی قابل استفاده خواهد بود.
فرزین افزود: در این مرحله کارت‌های بانکی شبکه شتاب ایران در قالب طرح کارت هوشمند همراه بانکی (کهربا) در کلیه خودپرداز‌های کشور روسیه قابل استفاده خواهد بود و اتباع ایرانی خواهند توانست با کارت‌های بانکی خود از خودپرداز‌های روسیه اسکناس روبل دریافت کنند.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین تصریح کرد: مرحله دوم این اتصال برای بهره‌مندی اتباع روسیه در ایران خواهد بود و در مرحله سوم کارت‌های شتاب ایران در پذیرنده‌های فروشگاهی روسیه پردازش خواهد شد.