kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۲۹۹
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۲۷
پیشنهاد مخبر در نشست سران سازمان همکاری شانگهای: 

شبکه مناطق آزاد مشترک در سازمان شانگهای ایجاد شود

سرپرست ریاست جمهوری در نشست سران سازمان همکاری شانگهای پیشنهاد کرد تا شبکه مناطق آزاد مشترک در سطح این سازمان ایجاد شود و پیمان‌های اقتصادی مانند موافقتنامه تجارت ترجیحی و آزاد برقرار گردد. 
 
 
محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری در بیست و چهارمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان گفت: نظر به اینکه فعالیت‌های ترانزیتی و تجاری مکمل یکدیگر محسوب می‌شوند، پیشنهاد می‌کنیم تا نسبت به ایجاد «شبکه مناطق آزاد مشترک» و «برقراری پیمان‌های اقتصادی نظیر موافقتنامه تجارت ترجیحی و آزاد» در سطح سازمان مبادرت گردد.
وی افزود: فرصت‌ها و ظرفیت‌های فراوانی در قلمرو کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای برای تعامل در زمینه تجارت، تولید، انرژی، حمل‌ونقل، کشاورزی، گمرک، مخابرات و همچنین توسعه فناوری در زمینه هوش مصنوعی وجود دارد که باید از این ظرفیت‌ها به نفع رفاه ملت‌ها و تثبیت صلح پایدار و توسعه فراگیر در منطقه شانگهای و در سراسر جهان استفاده کرد. فعال‌سازی کریدورهای ترانزیتی نقش کلیدی در تسهیل تجارت و نیز در توسعه اقتصادی و در نتیجه ثبات سیاسی کشورهای عضو ایفا می‌نماید. سرپرست ریاست جمهوری افزود: معتقدیم اعضای سازمان همکاری شانگهای می‌توانند از طریق کریدور شمال- جنوب و از طریق بنادر جنوبی ایران با هزینه کمتر و سرعت بیشتری به مبادلات تجاری با کشورهای جهان بپردازند.
وی تاکید کرد: عالیجنابان؛ جمهوری اسلامی ایران قویاً مخالف اعمال ابزارهای سیاسی به ویژه تحریم‌های یکجانبه ظالمانه در حوزه انرژی است و به عنوان تولیدکننده عمده منابع انرژی به ویژه نفت و گاز، همواره سیاست چندجانبه‌گرایی در حوزه انرژی را دنبال نموده و به طور فعال در تدوین سند «راهبرد همکاری انرژی سازمان همکاری شانگهای» مشارکت داشته و از تصویب و اجرای آن حمایت می‌نماید.
سرپرست ریاست جمهوری تصریح کرد: خوشبختانه، موضوع استفاده از ارزهای ملی و افزایش سهم آنها در تسویه وجوه تجاری بین کشورهای عضو به صورت جدی در دستور کار سازمان قرار گرفته است و جمهوری اسلامی ایران از تداوم مذاکرات کارگروه‌های تخصصی در این زمینه تا حصول هدف نهائی یعنی کاهش و یا حذف دلار از مبادلات چندجانبه حمایت می‌کند.
تأسیس بانک مشترک شانگهای 
به ارتقای سطح همکاری‌ها می‌انجامد
مخبر تاکید کرد: با توجه به تجربه به دست آمده ذیل اتحادیه بانکی سازمان، به نظر ما «تاسیس بانک مشترک شانگهای» می‌تواند موجب ارتقای سطح همکاری کشورهای عضو در حوزه‌های مالی و اقتصادی گردد.
وی تصریح کرد: همچنین، جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل خود را برای اجرائی‌سازی «برنامه عملیاتی همکاری‌های علمی و فناوری میان کشورهای عضو سازمان در حوزه‌های اولویت‌دار» به ویژه در حوزه جدیدترین فناوری‌های پزشکی، زیست فناوری و هوش مصنوعی اعلام می‌دارد.
سرپرست ریاست جمهوری ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از اسناد و تفاهمات صورت گرفته در سازمان شانگهای از جمله سند جامع و بلندمدت «استراتژی توسعه همکاری سازمان» و دیگر اسناد مرتبط حمایت می‌کند.
مخبر خاطر نشان کرد: در ابتدای سخن، یاد و خاطره رئیس‌جمهور شهید جناب آقای سید ابراهیم رئیسی و وزیر امور خارجه شهید جناب آقای حسین امیرعبداللهیان و زحمات و نقش مؤثر آنها در پیشبرد دیپلماسی چندجانبه جمهوری اسلامی ایران در سه سال گذشته به ویژه عضویت در سازمان همکاری شانگهای و بریکس را گرامی می‌دارم و از ابراز همدری، ارسال پیام و اعزام نمایندگان کشورهای عضو جهت شرکت در مراسم بزرگداشت آنها، قدردانی می‌نمایم.
وی تاکید کرد: جا دارد از تلاش‌های صورت گرفته توسط جناب آقای توکایف، رئیس‌جمهوری محترم قزاقستان و دولت این کشور در طول یک سال گذشته و در زمان ریاست بر سازمان همکاری شانگهای کمال تشکر را داشته باشم. همچنین عضویت کامل جمهوری بلاروس در سازمان را نیز به جناب آقای لوکاشنکو و مردم جمهوری بلاروس تبریک می‌گویم. حوادث تروریستی اخیر در دربند و ماخاچ‌قلعه را به دولت و ملت روسیه تسلیت می‌گویم و با بازماندگان این اتفاق تلخ ابراز همدردی می‌کنیم.
اعضای سازمان شانگهای 
برای توقف فوری جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی تلاش کنند
سرپرست ریاست جمهوری تصریح کرد: متاسفانه طی ۹ ماه گذشته و برخلاف تمامی موازین بین‌المللی و هرگونه اخلاق و منش انسانی، شاهد موج گسترده‌ای از نسل‌کشی، جنایت جنگی، کشتار وسیع زنان و کودکان بی‌گناه غزه توسط رژیم صهیونیستی هستیم.
مخبر ادامه داد: تداوم جنایات وحشیانه و سازمان‌یافته رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا علیه مردم مقاوم و مظلوم غزه که جامعه بشری را در بهت و حیرت و سازمان‌های بین‌المللی را در بی‌عملی فرو برده است، به شدت محکوم می‌کنیم. ما بر ضرورت اقدامات مؤثر کشورها به ویژه توسط اعضای سازمان همکاری شانگهای جهت توقف فوری جنایات جنگی رژیم صهیونیستی و لزوم ارسال فوری، کافی و بدون مانع کمک‌های بشر دوستانه به سراسر غزه تأکید می‌کنیم. مخبر گفت: در پایان ضمن تبریک به جمهوری خلق چین به عنوان رئیس بعدی سازمان شانگهای، از دولت و ملت دوست و برادر جمهوری قزاقستان برای میزبانی شایسته و میهمان‌نوازی گرم آنها تشکر می‌کنم. وی افزود: اطمینان دارم تصمیم‌ها و توافقاتی که در پی نتایج نشست اتخاذ خواهد شد، در افزایش سطح هماهنگی برای مقابله مشترک با تهدیدات و چالش‌های کنونی و نوظهور و همچنین ارتقای سطح همکاری کشورهای عضو در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، علمی و فرهنگی نقش بارزی خواهد داشت.
روابط ایران و چین راهبردی است
همچنین محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری در حاشیه اجلاس کشورهای سازمان همکاری‌های شانگهای و ضمن دیدار با شی جین پینگ 
رئیس‌جمهوری چین گفت: روابط ایران و چین راهبردی بوده و متکی بر منافع و احترام متقابل در حال گسترش است. سران دو کشور برای تداوم و گسترش همکاری‌های فیمابین در زمینه‌های اقتصادی، تجاری و انرژی عزم جدی دارند.
شی جین پینگ نیز در این دیدار تاکید کرد: سیاست چین برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران تحت تاثیر عوامل بیرونی قرار نمی‌گیرد.
مخبر پیش از این با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرد. وی در دیدار با پوتین تصریح کرد: روابط راهبردی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، نظم ناعادلانه مبتنی بر یکجانبه‌گرایی را به چالش کشیده است.
روابط راهبردی ایران و روسیه نظم ناعادلانه یکجانبه‌گرایی را به چالش کشیده است
محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهور در حاشیه بیست و چهارمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، ضمن قدردانی از پیام‌های تسلیت و ابراز همدردی دولت و ملت روسیه در پی فقدان رئیس‌جمهور شهید آیت‌الله  سید ابراهیم رئیسی، روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه را عمیق، راهبردی و تغییرناپذیر توصیف کرد و با اشاره به نقش و تاثیر این روابط مستحکم بر تحولات جهانی گفت: امروز روابط راهبردی و استراتژیک ایران و روسیه، معادلات قدرت در جهان را تغییر داده و نظم ناعادلانه مبتنی بر یکجانبه‌گرایی را به چالش کشیده است.
مخبر با گرامیداشت یاد رئیس‌جمهور شهید و تجلیل از تلاش‌های ایشان در زمینه استحکام‌بخشی به روابط با کشورهای همسو و همسایه تصریح کرد: شهید رئیسی با رویکرد تحولی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و اولویت‌دهی به توسعه روابط با همسایگان، فصل جدیدی در روابط تهران و مسکو گشود که نه تنها دو کشور بلکه منطقه و جهان از آن نفع خواهند برد.
وی با اشاره به همکاری‌های رو به گسترش ایران و روسیه به ویژه در بخش اقتصادی، تجاری و حمل‌ونقل و انرژی، بر ضرورت تسریع در تکمیل مبانی حقوقی همکاری جامع دو کشور و تصویب و اجرائی شدن آن تاکید کرد.
تقویت تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا، پیگیری و اجرای کریدور شمال- جنوب و همچنین تقویت همکاری‌های دو کشور در زمینه انرژی، شامل نفت و گاز از دیگر محورهای مهم سخنان مخبر در دیدار با رئیس‌جمهور روسیه بود.
 رئیس‌جمهور روسیه: رابطه دو کشور دوستانه، ناگسستنی و تغییرناپذیر است
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه نیز در این دیدار رابطه دو کشور را دوستانه، ناگسستنی و تغییرناپذیر عنوان کرد و ضمن ابراز خرسندی از افزایش سطح همکاری‌های دو کشور به ویژه در بخش اقتصادی و تجاری، امضای توافقنامه تجارت آزاد میان ایران و اوراسیا را گامی مهم در جهت توسعه بیشتر این همکاری‌ها و زمینه‌ای مناسب جهت بهره‌مندی بیشتر از تعاملات با کشورهای عضو این اتحادیه دانست.
رئیس‌جمهور روسیه در ادامه با اشاره به مواضع مشترک دو کشور درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله در زمینه تلاش برای شکل‌گیری جهان چندقطبی، بر حمایت روسیه از پیشنهاد پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا به عنوان عضو ناظر تاکید کرد. پوتین همچنین ضرورت تقویت همکاری‌های دو کشور در زمینه انرژی، شامل نفت و گاز و همچنین تکمیل و بهره‌برداری از پروژه مشترک خط‌آهن رشت-آستارا را مورد تاکید قرار داد.
پوتین همچنین ضرورت تقویت همکاری‌های دو کشور در زمینه انرژی، شامل نفت و گاز و همچنین تکمیل و بهره‌برداری از پروژه مشترک خط‌آهن رشت-آستارا را مورد تاکید قرار داد.
 خط قرمز دولت سیزدهم در انتخابات، صیانت از آرای مردم است
محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری با شرکت در انتخابات گفت: یاد رئیس‌جمهور شهید را گرامی می‌داریم و امروز نبود او را حس می‌کنیم. حضور من در ستاد انتخابات برای تشکر از اقدامات وزارت کشور است زیرا مهیا کردن شرایط کشور برای برگزاری انتخابات در این مدت کوتاه بسیار سخت است.
وی افزود: اقدامات برای اخذ رأی در کشور توسط وزارت کشور، وزارت ارتباطات و شورای نگهبان به صورت منظم در حال انجام شدن است و تا این لحظه نسبت به هفته گذشته حضور مردم در پای صندوق رأی بهتر بوده است.
سرپرست ریاست جمهوری در ادامه با بیان اینکه یکی از مؤلفه‌های مردم‌سالاری دینی حضور مردم پای صندوق رأی است، تأکید کرد: دولت بدون هیچ دخالتی در حال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است. خط قرمز دولت سیزدهم در انتخابات، صیانت از آرای مردم است. امیدواریم که تا آخر شب یا فردا صبح نتایج اعلام شود.
مخبر بیان کرد: به مردم اطمینان می‌دهم دولت بدون هیچ گرایشی این انتخابات را برگزار می‌کند و سلامت انتخابات توسط وزیر کشور و سامانه‌های سراسر کشور برای صیانت از رأی مردم به دقت رصد می‌شود و امیدوارم شاهد انتخاب مفیدی برای مردم باشیم.
 مخبر پس از آنکه رای خود را به صندوق انداخت، از شعب مختلف اخذ رای در تهران بازدید کرد. 
وی با حضور در مسجد النبی تهران بیان کرد: عامل اصلی قدرت، اقتدار و سرافرازی نظام اسلامی مردم هستند و انتخابات یکی از صحنه‌های جدی این حضور است. مردم با تعصبی که بر نظام دارند حضور پیدا می‌کنند و با حضور خود اقتدار و عزت را برای نظام رقم می‌زنند. 
سرپرست ریاست جمهوری بیان کرد: براساس چیزی که پرسیدم نسبت به هفته گذشته استقبال بیشتری را شاهد بودیم. حرف اول و آخر را حضور مردم می‌زند.