kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۲۸۷
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۵۹
وزیر بهداشت خبر داد

تکمیل و ساخت 4 مرکز درمانی و فوریت‌های پزشکی در نقاط صفر مرزی

 
 
 
وزیر بهداشت از تکمیل و ساخت چهار مرکز درمانی و فوریت‌های پزشکی در نقاط صفر مرزی کشور خبر داد.
به گزارش وبدا، بهرام عین‌اللهی در حاشیه چهل و یکمین همایش سراسری رؤسای مراکز اورژانس در کرج گفت: حذف نقاطی که در جاده‌ها سبب فوت می‌شد، توسط وزارت راه و شهرسازی مورد توجه قرار گرفت و کارهای بزرگی در این زمینه انجام شد. جاده‌ها و مناطق مختلف کشور، تنوع زیستی شامل کویر، کوهستان و قله دارد و به هر صورتی بود، پایگاه‌های اورژانس در مناطق مختلف کشور ایجاد شد.
 وی افزود: در مناطق شهری کشور نیز در بخش اورژانس شاهد ارتقا بودیم، به‌طوری که راه‌اندازی و خرید ۲۴۶ موتورلانس در مناطق پرترافیک اقدامات مؤثری داشتند. ۸۷ درصد بیمارانی که اورژانس برای اقدامات اولیه بالای سرآنان حضور پیدا می‌کند نیاز به بیمارستان ندارند. وقتی موتور لانس مجهز در دسترس باشد با توجه به سرعتی که در رسیدن به محل دارد می‌تواند بسیاری از درمان‌ها را انجام دهد و درصورت نیاز به بیمارستان، آمبولانس اعزام شود.  
وزیر بهداشت اضافه کرد: در طول فعالیت دولت سیزدهم ۱۰ ستاد مرکز اورژانس ساخته شده که در هر ثانیه فعالیت‌های سمعی بصری و مانیتورینگ رصد را انجام می‌دهند که در دانشگاه‌ها این مهم درحال تکمیل شدن است.
  عین‌اللهی در ادامه از تکمیل و ساخت چهار مرکز درمانی و فوریت‌های پزشکی در نقاط صفر مرزی خبر داد و گفت: یکی از نکات قابل توجه دراین زمینه برگزاری مراسم ویژه از جمله اربعین است که با توجه به فصل گرما وجود پایگاه‌های مرزی و بیمارستان‌ها مهم است. بنابراین بیمارستان شهید قاسم سلیمانی در شلمچه، بیمارستانی در مهران و یک بیمارستان هم امسال در مرز خسروی بهره‌برداری شد که بسیاری خدمات را به بیمارانی که گرمازده می‌شوند، ارائه دادند. در سال گذشته حتی یک مورد مرگ در اثر گرمازدگی نداشتیم و در دهه آخر صفر نیز در خراسان رضوی خدمات خوبی انجام شد.
  وی افزود: همچنین با توجه به اهمیتی که بالگرد‌ها در امدادرسانی دارند، مراکز تعمیر و نگهداری بالگردها در تهران راه‌اندازی شده و اعتباری برای اورژانس درقانون بودجه تصویب شده است. سه هزار و ۵۴۰ نفر در سه سال اخیر در اورژانس استخدام شده‌اند، اگرچه هنوز هم کمبود نیرو داریم ولی سعی می‌کنیم این کمبودها در مجوزهای آینده تامین شود.