kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۲۸۰
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۵۹
جامائیکا

طوفان «بریل» برق صدهاهزار خانه را قطع کرد

 
 
 
طوفان مرگبار «بریل» که در روزهای اخیر مناطق وسیعی از کارائیب را درنوردیده با اینکه تا حدی ضعیف شده اما همچنان از قدرت تخریب بالایی برخوردار است.
به گزارش ایسنا، این طوفان با سرعت ۲۱۵ کیلومتر بر ساعت در جامائیکا خرابی‌های زیادی به بار آورد و صدها هزار خانه را در خاموشی فرو برد. این طوفان همچنین چهارشنبه شب منجر به ۱۲ ساعت بارش بی‌وقفه و سیل‌آسای باران در این کشور شد.
پس از لغو مقررات منع آمد و شد در سراسر جزیره در اوایل روز پنج‌شنبه، اکنون مقامات و ساکنان در حال ارزیابی خسارات برجای مانده از طوفان هستند. شرکت تامین‌کننده انرژی جامائیکایی (JPS) گفت برق ۶۵ درصد یا حدود
۴۰۰ هزار مشترک روز پنجشنبه قطع شده است.
بریل که اکنون در حد یک طوفان رده ۲ ضعیف شده همچنان از قدرت تخریب بالایی برخوردار است و به سمت مکزیک و جزایر «کیمن» می‌رود.
بنابر گزارش بی‌بی‌سی، این طوفان ویرانی‌های قابل ملاحظه در سراسر کارائیب برجای گذاشت و تاکنون فوت دست‌کم ۱۰ نفر بر اثر حوادث مرتبط با طوفان گزارش شده است.
این طوفان مهیب پس از درنوردیدن سواحل جنوبی جامائیکا به سمت مکزیک به حرکت درآمده و انتظار می‌رود بادهای ویرانگر و امواج پرقدرت دریا خرابی‌هایی را نیز در این کشور به بار آورند.
مقام‌های مکزیک به مردم هشدار داده‌اند و با اعزام صدها نیروی ارتش، تفنگداران نیروی دریایی و همچنین مهندسان، کارشناسان و نیروهای ماهر خدماتی برق، کشور را آماده مقابله با طوفان کرده‌اند.
دولت مکزیک ۱۱۲ پناهگاه با گنجایش ۲۰ هزار نفر تدارک دیده و مدارس در «کوینتانا»، ایالتی که بریل به احتمال زیاد از آن گذر خواهد کرد، تعطیل
اعلام شد.