kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۲۷۳
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۵۹
پنجشنبه سیاه اسرائیل

حزب‌الله 8700 هکتار از اراضی شمال اسرائیل را  با صدها موشک و پهپاد به آتش کشید

 
 
 
سرویس خارجی-
رژیم آپارتاید اسرائیل اعلام کرده است، حملات حزب‌الله از ماه مه (اردیبهشت) تاکنون منجر به آتش گرفتن ۸۷۰۰ هکتار در شمال اراضی اشغالی شده است؛ یکی از سنگین‌ترین حملات که منجر به یک آتش‌سوزی وسیع شد، حمله حزب‌الله در انتقام شهادت «محمد نعمه ناصر» بود که از چهارشنبه‌شب آغاز شد و پنجشنبه به اوج خود رسید و در این سلسله حمله، این جنبش بیش از 200 موشک از انواع مختلف و 20 پهپاد انتحاری را به پایگاه‌های صهیونیستی در الجلیل و جولان شلیک کرد.
روزنامه عبری هاآرتص با تأکید بر اینکه بعد از ترور روز چهارشنبه یکی از فرماندهان حزب‌الله در جنوب لبنان روزهای سختی پیش‌روی این رژیم است، نوشت، این ترورها راهبرد حزب‌الله را تغییر نخواهند داد. ‌هاآرتص نوشت، ترور فرمانده بلند پایه حزب‌الله، «محمد نعمه ناصر»، در منطقه الحوش واقع در شهر صور جنوب لبنان به شکل فزاینده‌ای «به عنوان جایگزینی برای دستاوردهای استراتژی یا به عنوان درمان مسکّنی» برای درخواست رژیم صهیونیستی مبنی بر حمله «یک‌بار برای همیشه» علیه لبنان است.
انتقام ادامه دارد...
در پی حملات گسترده حزب‌الله طی روز پنجشنبه مقام ارشد مقاومت لبنان بار دیگر رژیم صهیونیستی را تهدید کرد. «هاشم صفی‌الدین»، رئیس شورای اجرائی حزب‌الله لبنان گفت: واکنش به ترور سردار «محمد نعمه» از روز چهارشنبه آغاز شد و ادامه خواهد داشت و جبهه همچنان شعله‌‌ور و قدرتمند باقی خواهد ماند. این مقام حزب‌الله لبنان در پی حملات پنجشنبه، تهدید کرد مقرهای جدید در اراضی اشغالی را هدف قرار خواهد داد. صفی‌الدین افزود: «شکست فاجعه‌بار در رفح و غزه بیانگر آن است که ارتش خسته دشمن قادر به کسب پیروزی نیست.» «ابراهیم الموسوی»، عضو فراکسیون پارلمانی حزب‌الله لبنان، نیز در اظهاراتی گفت که پاسخ این جنبش به ترورهای رژیم صهیونیستی بیش از حد انتظار آنها خواهد بود. الموسوی افزود که پاسخ حزب‌الله به تجاوزهای نظامی رژیم صهیونیستی، بیانگر تعهد این جنبش به حمایت از مردم فلسطین است. وی گفت: «وقتی دشمن یکی از فرماندهان ما را ترور می‌کند، بر استقامت و عزم ما می‌افزاید و ترور فرماندهان مقاومت تأثیری نخواهد داشت و معادله را تغییر نخواهد داد و پاسخ ما بیش از حد انتظار دشمن خواهد بود.»
ابعادی از این انتقام
روز پنجشنبه منبعی در حزب‌الله به شبکه الجزیره گفت: «بیش از 200 موشک از انواع مختلف را به پایگاه‌های اسرائیل در الجلیل و جولان شلیک کردیم.» وی همچنین افزود که «با بیش از 20 پهپاد به چندین پایگاه اسرائیلی در الجلیل حمله کردیم.» تصاویری هم از حملات موشکی سنگین حزب‌الله به پایگاه‌های اسرائیلی در جولان و شمال فلسطین اشغالی منتشر شد. 
البته گفتنی است که گزارشی نیز از شنیده‌شدن صدای انفجار در بیروت و ضاحیه در نتیجه شکسته‌شدن دیوار صوتی و انفجار کاذب توسط جنگنده‌های رژیم صهیونیستی منتشر شد که یعنی واکنش صهیونیست‌ها به این حملات بسیار سنگین تنها در حد تولید صدا بود! همچنین حزب‌الله لبنان طی بیانیه خود اعلام کرد که سایت نظامی «الرمثا» واقع در بلندی‌های «کفرشوبا» اشغالی را با موشک هدف قرار داده و موشک مستقیما به هدف اصابت کرده است.
هکتارهای سوخته در شمال اراضی اشغالی!
سازمان طبیعت و مناطق گردشگری اسرائیل اعلام کرده است، حملات حزب‌الله از ماه مه تاکنون منجر به آتش گرفتن ۸۷۰۰ هکتار در شمال اسرائیل شده است. یکی از آتش‌سوزی‌های عظیم مربوط به حمله اخیری است که در سطور بالا گزارش شد. پیش از این تحلیلی که توسط مؤسسه اسرائیلی «آلما» انجام شد، تاکید کرد که سرعت حملات حزب‌الله علیه اسرائیل در ماه گذشته نزدیک به حملاتی است که در ماه مه انجام شده و خشن‌ترین ماه از اکتبر گذشته بوده است. 
در جزئیات گزارش‌شده توسط این مؤسسه و گزارش روزنامه اسرائیلی معاریو، حزب‌الله طی ماه گذشته ۲۸۸ حمله علیه اسرائیل انجام داده است که میانگین ۹.۶ حمله در روز در مقایسه با ۳۲۰ حمله در ماه مه، میانگین ۱۰ حمله در روز بود. اساس گزارش این موسسه، در اواسط ماه، شدت آتش حزب‌الله به ویژه در پی ترور شهید طالب سمیع عبدالله «ابوطالب» در ۱۱ ژوئن بالا بود.
حملات ترکیبی حزب‌الله چالش بزرگی است
فرمانده سابق پدافند هوائی ارتش رژیم صهیونیستی حملات ترکیبی حزب‌الله لبنان را یک چالش بزرگ برای این رژیم دانست. به گزارش بامداد جمعه ایرنا از المنار، «زویکا هایموویچ»، فرمانده سابق پدافند هوائی ارتش رژیم صهیونیستی، در اظهاراتی گفت: «واکنش روز پنجشنبه حزب‌الله نشانگر توانایی این جنبش در انجام حملات ترکیبی است.»  وی افزود: «در حمله روز پنجشنبه حزب‌الله دو چیز برای ما آشکار می‌شود، نخست اینکه حزب‌الله حجم زیادی از موشک‌ها را در اختیار دارد و موشک‌هایی که پنجشنبه شلیک کرد مطمئنا حداکثر توانایی پرتاب این جنبش نیست.»
فرمانده سابق پدافند هوائی ارتش رژیم صهیونیستی، اضافه کرد که موضوع دوم، سناریوهای ترکیبی است که اسرائیل در شب ۱۴ آوریل گذشته (۲۶ فروردین) شاهد آن بود و ایران از فاصله ۲هزار کیلومتری با موشک‌های بالستیک و پهپادها اهدافی در اسرائیل را هدف قرار داد.‌ هایموویچ همچنین گفت که حزب‌الله به رژیم اسرائیل نزدیک است و این کار را با موشک‌های ضدتانک، پهپادها و موشک‌های بالستیک انجام می‌دهد و این می‌تواند یک چالش بزرگ باشد.
همچنین «گیورا ایلند»، ژنرال سابق ارتش و مشاور امنیت ملی رژیم صهیونیستی، اعلام کرد: «رهبری اسرائیل امروز در موقعیت بسیار ضعیفی قرار دارد.» به گزارش شفقنا به نقل از الجزیره، ایلند افزود: «آمریکایی‌ها نتوانستند ماهیت واقعی جنگ را درک کنند.» وی اظهار داشت: «پیروزی در جنگِ لبنان مستلزم مبارزه با دولت این کشور است نه حزب‌الله.» این سخنان در حالی است که شبکه ۱۲ اسرائیل پیش از این ادعا کرده بود، دولت پیشبرد امور لبنان پیام سری را از طریق وزیر خارجه جمهوری آذربایجان به تل‌آویو مخابره کرده است.
سردرگمی رژیم اسرائیل برابر حزب‌الله
روزنامه اسرائیل هیوم نوشت که سران اسرائیل نمی‌دانند در جنگ آینده با حزب‌الله لبنان با چه تهدیدهایی روبه‌رو هستند. روزنامه صهیونیستی اسرائیل هیوم تصریح کرد: «روند جنگ در چندماه گذشته با جنگ‌های گذشته متفاوت بود، به همین دلیل، سران تل‌آویو، درباره تهدیدهایی که در جنگ احتمالی با حزب‌الله متوجه آنهاست، اطلاعات به‌روزی در اختیار ندارند.» کابینه رژیم اسرائیل در یک تنگنا و بن‌بست راهبردی گرفتار شده است که به غرق شدن ارتش در باتلاق غزه و تلاش برای خروج از آن محدود نیست بلکه تصمیم برای جنگ با حزب‌الله نیز بسیار پیچیده و سخت شده است.
چند خبر از یمن
در پایان گزارش چند خبر نیز از جبهه یمن مرور کنیم:
روز جمعه راهپیمایی‌های گسترده‌ای در حمایت از غزه و تاکید بر استمرار حمایت یمن از ملت فلسطین در استان‌های مختلف یمن برگزار شد. مردم یمن دیروز در راستای اعلام مخالفت با حملات رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه و محکوم کردن جنایات و کشتارهایی که در حق غیرنظامیان در فلسطین اشغالی مرتکب می‌شود، در استان‌های مختلف این کشور از جمله صعده، عمران، اب، ریمه، الضالع و الجوف به خیابان‌ها آمدند.
خروج ناو هواپیمابر آمریکایی «آیزنهاور» از دریای سرخ و تاخیر در رسیدن جایگزین آن، ناو «روزولت»، تردیدهایی را در مورد هدف این مأموریت و اینکه آیا واشنگتن به استفاده از ناوهای هواپیمابر ادامه خواهد داد یا درصدد ایجاد جایگزین‌هایی در منطقه است، ایجاد می‌کند. این امر مصادف شده است با تشدید حملات دریایی صنعا که چالشی آشکار برای ائتلاف نظامی فعال در دریای سرخ به رهبری واشنگتن و نیروی دریایی اروپایی «ASPEDS» محسوب می‌شود.
ائتلاف متجاوز آمریکایی و انگلیسی در حمله‌ای دیگر به خاک یمن، پنجشنبه‌شب دوبار منطقه «بحیص» واقع در شهرستان میدی استان حجه (شمال‌غربی یمن) را هدف حمله هوائی قرار داد.