kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۲۷۲
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۵۹
در آستانه انتخابات 

فرانسه پادگان نظامی شد استقرار ده‌ها هزار نظامی در خیابان‌های این کشور

 
 
 
 
در پی افزایش نگرانی‌ها از احتمال وقوع ناآرامی‌ها پس از دور دوم انتخابات پارلمانی، ژرالد دارمانین وزیر کشور فرانسه اعلام کرد که حدود ۳۰هزار نیروی پلیس در نقاط مختلف این کشور مستقر خواهند شد. 
دور دوم انتخابات پارلمانی زودهنگام فرانسه قرار است فردا یکشنبه (17 تیر) برگزار شود. طی روزهای اخیر ماکرون و تمامی احزاب و کسانی که از قدرت‌گیری راست‌های اروپا‌ستیز در فرانسه نگران شده‌اند، تمام توان خود را به‌کار گرفته‌اند تا مانع پیروزی مجدد راست‌ها در انتخابات پیش‌رو شوند. حزب راست افراطی «اجتماع ملی» که روز یکشنبه گذشته در صدر دور نخست انتخابات پارلمانی فرانسه قرار گرفت، تنها یک گام دیگر تا به دست گرفتن پارلمان و سکان هدایت دولت در این کشور فاصله دارد. در این میان رایزنی‌ها میان احزاب مخالف جهت تشکیل ائتلاف‌های تازه به منظور جلوگیری از پیروزی نهائی راست‌ها در انتخابات یکشنبه هفته آینده شدت گرفته است. از سوی دیگر نگرانی‌ها از بروز آشوب و شورش پس از انتخابات فردا به شدت بالا گرفته است. در همین راستا رسانه‌های فرانسوی از استقرار ده‌ها هزار نیروی امنیتی در مناطق مختلف فرانسه خبر می‌دهند. به گزارش ایرنا به نقل از ایندیپندنت، وزیر کشور فرانسه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانس۲، به حمله‌هایی که در روزهای اخیر به برخی از نامزدهای دور دوم انتخابات پارلمان فرانسه انجام شد، اشاره کرد و گفت: چهار نفر به خاطر حمله به «پریسکا تِوِنو» سخنگوی دولت امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه و تیم همراهش که در حال نصب پوسترهای تبلیغاتی بودند، دستگیر شده‌اند. وی با انتقاد از اینکه هواداران افراطی برخی از احزاب در جریان تبلیغات دور دوم انتخابات پارلمان فرانسه دست به خشونت زده و نامزدهای احزاب رقیب را مورد حمله قرار داده‌اند، تاکید کرد: در غروب یکشنبه و زمانی که نتایج انتخابات اعلام خواهد شد، ما بسیار مراقب حفظ امنیت خواهیم بود. «دارمانین» در ادامه با بیان اینکه ۳۰هزار نیروی پلیس فرانسه پس از برگزاری دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه در سراسر این کشور مستقر خواهند شد، اظهار کرد: پنج‌هزار نفر از این نیروها در پاریس و حومه آن استقرار خواهند یافت. 
وزیر کشور فرانسه در ادامه افزود: استقرار این ۳۰هزار نیروی پلیس تضمین خواهد کرد که پس از اعلام نتایج انتخابات، آن دسته از هواداران خشونت‌طلب احزاب راست افراطی یا چپ رادیکال نتوانند از موقعیت کنونی برای ایجاد آشوب و هرج‌ومرج استفاده کنند. در همین ارتباط، گابریل آتال نخست‌وزیر فرانسه نیز در پیامی در حساب کاربری خود در رسانه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق)، نوشت: بیایید تا تن به جوّ خشونت و نفرت که در حال شکل‌گیری است، ندهیم و آن را پس بزنیم.
به نوشته ایندیپندنت، نظرسنجی جدید مؤسسه «هریس اینتراکتیو» نشان می‌دهد که که تلاش‌های احزاب جریان اصلی شامل احزاب دموکرات و نیز احزاب چپگرا ممکن است برای جلوگیری از دستیابی حزب راست افراطی «اجتماع ملی» به رهبری مارین لوپن به اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان فرانسه مؤثر واقع شود. این نظرسنجی پس از آن منتشر شد که ۲۱۸ نامزد نمایندگی پارلمان فرانسه از احزاب دموکرات و چپگرا به نفع نامزدهای دیگر از احزاب متحد خود که در دور اول این انتخابات موفق به کسب آرای بیشتری شده بودند، از شرکت در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه انصراف دادند. این نمایندگان با هدف استفاده از تمامی راهکارهای قابل‌تصور برای شکست‌دادن نامزدهای حزب راست افراطی به رهبری لوپن، دست به این اقدام زدند تا شاید با حذف خود از چرخه رقابت‌های انتخاباتی، باعث شوند که آرای آنها به سبد نامزدهای احزاب متحدشان اختصاص یابد. آنها امیدوارند با انجام این کار، بتوانند شرایطی را رقم بزنند که نامزدهای حزب راست افراطی اجتماع ملی با وجود پیروزی که در دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه به دست آوردند، در دور دوم این انتخابات از نامزدهای احزاب دموکرات و چپگرا شکست خورده و شانس نشستن بر کرسی‌های پارلمان فرانسه را از دست بدهند.