kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۲۶۸
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۲۲
خطیب جمعه تهران:

 فردای روز رأی‌گیری آغاز رفاقت‌های ملی برای تحقق آرمان‌ها و شعارهاست  


 
خطیب نماز جمعه تهران تصریح کرد: ملت امروز کار خود را انجام می‌دهد و فردا کشور رئیس‌جمهور خود را می‌شناسد، هر کس انتخاب شود رئیس‌جمهور همه ملت ایران است و بعد از تنفیذ و نصب امام مسلمین سکاندار دستگاه اجرائی کشور می‌شود. فردا جشن همبستگی ملی ما و آغاز رفاقت‌های تازه برای خدمت به ملت و تحقق آرمان است.
حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری، خطیب نماز جمعه تهران در خطبه‌های نماز جمعه اظهار داشت: خدای متعال در قرآن کریم خطاب به پیامبر‌(ص) و از طریق آن حضرت خطاب به همه مؤمنان این نکته را یادآوری می‌کند که شما در همه حال تصورات ذهنی‌، اندیشه‌هایتان و خلوتتان تحت نگاه خدای متعال است.
وی بیان کرد: مؤمنین طبق قاعده زیست اجتماعی مؤمنانه باید رفتارشان با سایر انسان‌ها براساس قاعده امنیت و سلامت باشد. یعنی از ناحیه ما آسیبی به کسی نرسد و حریم انسان‌ها رعایت شود.
خطیب نماز جمعه تهران عنوان کرد: به مناسبت انتخابات به یکی از مهم‌ترین جلوه‌های مسئولیت اجتماعی براساس منطق قرآن اشاره دارم. مسئولیت فرد مسلمان در برابر امت اسلامی، برخی امور است که مربوط به حیات کل جامعه و کل امت. اموری هستند که مربوط به هویت و اصل حیات امت اسلامی و در ادبیات قرآن کریم به این امور امر جامع گفته می‌شود.
حجت‌الاسلام حاج علی اکبری گفت: وقتی سخن از حیات و عزت ملی و آبروی امت اسلامی و ساخت پایه‌های قدرت در نظام اسلامی در میان است این امر امر جامع است و همه امت وظیفه پیدا می‌کنند که آحادشان باید حضور پیدا کنند و نقش‌آفرینی کنند.
وی بیان کرد: نمونه فراوان است. حضور در راهپیمایی‌ها، حضور در جبهه و جنگ، و از جمله انتخابات از همین قبیل است. یکی از مصادیق امر جامع برای امت اسلامی انتخابات است. در نظام‌هایی که بر پایه حضور مردم شکل می‌گیرند حضور مردم سرنوشت‌ساز است هم رمز بقا و پیشرفت به حساب می‌آید. نظام سیاسی اسلام، دقیقا همین خصوصیت را دارد و بر پایه حضور مردم، خواست و اراده مردم و همکاری مردم است که شکل می‌گیرد.
خطیب نماز جمعه تهران یادآور شد: در قانون اساسی که ما داریم شکل‌گیری ارکان حاکمیت اسلامی مستقیم و غیرمستقیم به آرای مردم سپرده شده است و متکی به آرای عمومی است و عمدتا از طریق انتخابات صورت می‌گیرد.این یک پیام بین‌المللی هم دارد در جهان امروز انتخابات شناخته شده و به عنوان یک روش مردم‌سالاری و جمهوریت است.
حجت‌الاسلام  حاج علی اکبری گفت: این حضور پیام بیرونی برای جامعه جهانی دارد. انتخابات از مصادیق امر جامع است یعنی وقتی مردم بیایند و حضور پیدا کنند زمینه برای عزت و خوشبختی آنها بیش از گذشته فراهم
می‌شود. 
وی اظهار داشت: امام راحل فتوای خیلی روشن دارند مراجع تقلید هم اکثرا همین فتوا را دارند و رهبری هم همین فتوا را دارند که حضور مردم پای صندوق رای مثل نماز برای آنها واجب شرعی است.
خطیب نماز جمعه تهران اظهار کرد: این واجب بسیار آسان بسیار حیاتی و اثرگذار است و در نگاه خداوند بزرگ است. مردم با این حضور امانت قوه مجریه که حساس‌ترین قوه کشور است در اداره امور جامعه، این را به اهل آن بسپارند و باید با دقت در این انتخاب عمل کنند.
خطیب نماز جمعه تهران افزود: این واجب شرعی پشتوانه بسیار بزرگی دارد از دعوت عقل و خرد و دلبستگی‌های میهنی. عقل حکم می‌کند اگر می‌خواهی زندگی خوبی داشته باشی و اگر ایران را دوست داشته باشی اقتضا می‌کند به میدان برود و واجب خود را انجام دهد.
حجت‌الاسلام حاج علی اکبری گفت: پایان سال هجری قمری ۱۴۴۵ فرصت مناسبی است برای استغفار و تصمیم‌های بزرگ و ان‌شاءالله همه مؤمنین این فرصت را غنیمت بشمارند. 
وی افزود: ملت ما یک‌سال است که انتظار برپایی مجالس حسینی و ماه محرم را دارند. تجربه برگزاری مجالس حسینی از قدیمی‌ترین تجربه‌های ملت امام حسینی ما است. هر سال بهره ما از مکتب حسینی بیشتر خواهد شد.
خطیب نماز جمعه تهران بیان کرد: چهلم شهدای خدمت را پشت سر گذاشتیم همزمان با جریان انتخابات در هفته گذشته بود شاید آن‌طور که باید حق مسئله ادا نشد به روح مقدس پرواز اردیبهشت درود می‌فرستم، شهید رئیسی توانست یک نصاب جدیدی را در جایگاه خدمت به مردم در موقعیت ریاست جمهوری تقدیم کند شخصیتی مؤمن‌، باتقوا‌، خالص، بردبار، صبور و بهره‌مند از حسن و خلق و دارای روحیه جهادی و عاشق مردم و ولایت دلداده ‌امام مسلمین. اهل مبارزه با فساد، تعامل با دستگاه‌ها و قوا.
 حاج علی اکبری خطیب نماز جمعه تهران گفت: ایشان با حضور در میدان‌، شجاعت در اعلام مواضع، تحمل مخالف و استفاده از دیدگاه منتقدان از سیره‌های مدیریتی این شهید عزیز ما است. حاصل آن این شد که جمهوری اسلامی ایران در تاریخ مدیریتی برگ پرافتخار و نورانی و درخشان را دارد. حضور و تحرک عمومی کشور و به میدان آوردن دستگاه‌های مختلف بود. 
وی تصریح کرد: این مرد بزرگ تلاش زیادی کرد تاخیرهای گذشته را جبران کند‌، احیای تولیدی‌های زمین‌خورده و بسیاری از اقداماتی که شاید دیده هم نشد. اقداماتی که در تحرک دانش‌بنیان‌ها، مهار کرونا، تحرک دیپلماسی جهانی در همه زمینه‌ها دستاوردهای فراوانی را بر جای گذاشت. 
خطیب نماز جمعه تهران افزود: مردم ما هم در جریان تشییع حماسه آفریدند و در کمتر از ۵۰ روز براساس قانون، کشور آماده شد برای اینکه رئیس‌جمهور جدید را انتخاب کند الگوی شهید رئیسی برای مسیر پیش رو سرمایه ارزشمندی است که امیدواریم مورد نظر کارگزاران در دستگاه اجرائی کشور باشد. این روزها گاهی در مناظره‌ها یا جلسات از طرف برخی کاندیداها جفا شد و سیاه‌نمایی‌هایی انجام شد و نسبت به شهید عزیز ما بی‌مهری صورت گرفت. ملت ما قدر شناس این خادم شهید جمهوری خواهد بود.
حاج علی اکبری درباره انتخابات گفت: از ابتدای وقت امروز ۱۵ تیر، انتخابات آغاز شده و در حال انجام شد. این انتخابات نعمت اسلام و شهدا و انقلاب اسلامی است که در دسترس ملت قرار گرفته است و ان‌شاءالله این شُکر برکات فراوانی خواهد داشت.
خطیب نماز جمعه تهران افزود: امروز روز حماسه سیاسی ملت ایران، روز بصیرت روز پیمان با امام عصر و ولی فقیه زمان و تجدید پیمان با خون‌های شهدا و نشان حیات سیاسی ملت ما و روز مردم است. زمینه برای یک انتخاب امن و رقابتی فراهم شد امروز ملت ما با حضور خودشان کار را تمام خواهند کرد.
حاج علی اکبری تصریح کرد: ملت امروز کار خود را انجام می‌دهد و فردا کشور رئیس‌جمهور خود را می‌شناسد هر کس انتخاب شود رئیس‌جمهور همه ملت ایران است و بعد از تنفیذ و نصب امام مسلمین سکاندار دستگاه اجرائی کشور می‌شود فردا جشن همبستگی ملی ما و آغاز رفاقت‌های تازه برای خدمت به ملت و تحقق آرمان است.
وی خاطرنشان کرد: منتخب مردم برای باید خود را برای انجام تعهد بزرگ ۴ ساله آماده کند بار بسیار سنگینی است که بر دوش گرفته و باید به میثاق ملی ایرانیان وفادار بماند. آرمان‌های امام و سیاست‌های کلی، برنامه هفتم و راه و روش منتخب جمهور باید همان راه و روش دو شهید جمهور رجایی و رئیسی باشد. رئیس‌جمهور منتخب از روز ۱۶ تیر متعلق به همه ملت ایران است، وامدار هیچ گروه و جریان و جناح و دسته‌ای نیست، وامدار امام و شهیدان و ولایت غدیر است، وامدار حضور دائمی این ملت وفادار در تمام انتخابات‌های گذشته و صحنه‌های حضور است.
خطیب نماز جمعه تهران بیان کرد: رئیس‌جمهور منتخب به لطف خدا باید سریع از پوسته تبلیغاتی خارج شود و با یارانی امین که ذره‌ای با آرمان‌های انقلاب اسلامی و نظام اسلامی فاصله نداشته باشند عازم میدان خدمت شود و یک کابینه جهادی، مؤمن و کاری و اهل ایمان و تقوا و اهل ایمان به آرمان انقلاب به میدان بیاورد.  حجت‌الاسلام حاج علی اکبری اظهار کرد: با پذیرفتن این مسئولیت خطیر و با توجه به همه ظرفیت‌ها و البته دشواری‌ها باید کلمات «نمی‌شود»، «نمی‌توانیم»، «نگذاشتند»، «اختیار نداشتن» و امثال آن را از قاموس حرف‌های خود کنار بگذارد. 
وی ادامه داد: رئیس‌جمهور منتخب باید خط ناب انقلاب اسلامی را در تقویت جبهه مقاومت که سیاست روشن و هوشمندانه جمهوری اسلامی در مقابله با استکبار جهانی و صهیونیست است را پیش ببرند. شاید اینجاست که انسان آرزو می‌کنم وزیر خارجه مانند امیرعبداللهیان این عرصه را می‌خواهد که بتواند حق پیام جمهوری اسلامی را در عرصه بین‌الملل ادا کند. 
خطیب نماز جمعه تهران اظهار کرد: هر دو نامزد برای مبارزه بی‌امان با فساد، رانت‌خواری، ویژه‌خواری، اشرافیت، فاصله طبقاتی وعده دادند و از فردا باید پاسخگوی وعده‌های خودشان باشند. این روحیه عدالت خواهی عهد رئیس‌جمهور منتخب با ملت ایران است که با یارانی پاکدست و قوی امکان‌پذیر
است. 
حجت‌الاسلام حاج علی اکبری گفت: هواداران کاندیداها باید روز شنبه (فردا) را شنبه مهربانی بدانند. پیروز این عرصه همه ملت ایران، نظام جمهوری اسلامی، رهبر عزیز و عالی قدر ما است و ان‌شاءالله به لطف خدا آغاز خوبی برای ادامه کار انقلاب و نظام اسلامی خواهد بود. 
وی افزود: از آنجایی که انتخاب رئیس‌جمهور چهاردهم در مرحله دوم با اکثریت نسبی انجام می‌شود باید پس از اعلام نتیجه هم کاندیداها و هم هوادارانشان و هم همه مردم به نتیجه اعلامی تمکین کنند و از اظهارات تنش‌زا پرهیز کنند اگر احتمالا اعتراضی دارند باید از طریق قانونی مسئله را دنبال کنند. ان‌شاءالله طرفداران و هواداران رئیس‌جمهور منتخب با تاکید خود آنها باید حرمت ماه محرم و شب اول ماه را در رفتارها و شادی‌هایی که خواهند داشت نگه دارند.