kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۲۵۹
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۲۴
مدیرکل فناوری‌های نوین توانیر اعلام کرد

جریمه ١٠٠ برابری بهای برق برای استخراج غیرمجاز رمزارز

 
 
 
 
مدیرکل هوشمندسازی و فناوری‌های نوین توانیر با اشاره به تصمیمات وزارت نیرو و توانیر برای مقابله با رمزارزهای غیرمجاز گفت: اشخاصی که اقدام به استخراج غیرمجاز رمز ارز می‌کنند، باید بهای برق مورد استفاده برای استخراج رمزارز را با بالاترین قیمت که همان نرخ صادراتی است (۱۰۰ برابر)، بپردازند.
به گزارش ایسنا، «حامد احمدی» خاطرنشان کرد: این هزینه در ماه‌های گرم دو برابر شده است. به علاوه اینکه هزینه‌های کشف، دستکاری لوازم اندازه‌گیری و خسارت به شبکه نیز محاسبه و دریافت خواهد شد. در صورت تکرار، انشعاب نیز جمع‌آوری خواهد شد.
احمدی با بیان اینکه با وجود پرداخت همه جرایم مورد اشاره، متخلفان به مراجع قضائی نیز معرفی می‌شوند، ادامه داد: همه موارد ذکر شده بیانگر آن است که ریسک استخراج غیرمجاز رمزارز بسیار بالاست.
وی با اشاره به اینکه هر ماینر به تنهائی به اندازه یک کولرگازی برق مصرف می‌کند، خاطرنشان کرد: راهکارهای مختلفی برای شناسایی استخراج کنندگان رمز ارز وجود دارد که مهم‌ترین آن همکاری شهروندان در معرفی ماینرهای غیرمجاز است که در این صورت به ازای هر دستگاه ماینر یک میلیون تا سقف ٢٥ میلیون تومان پاداش دریافت خواهند کرد.
مدیرکل هوشمندسازی و فناوری‌های نوین توانیر در عین حال از افزایش پاداش کشف کنندگان مزارع رمزارز نیز خبر داد و اظهار کرد: در صورت کشف یک مزرعه رمزارز، پاداش معرفی کنندگان تا سقف ٥٠ میلیون تومان افزایش خواهد یافت.
وی همچنین تحلیل دیتای مصرف هر مشترک و تحلیل دیتای کنتورهای هوشمند نصب شده بر روی پست‌های عمومی را از دیگر راه‌های شناسایی استفاده غیرمجاز برای استخراج رمزارز عنوان کرد و با اشاره به همکاری دستگاه‌های نظارتی، اطلاعاتی و انتظامی در شناسایی ماینرهای غیرمجاز گفت: خوشبختانه با همکاری‌های صورت گرفته، موفقیت‌های بسیار خوبی در این خصوص حاصل شده است.
وی درباره نصب کنتورهای هوشمند نیز گفت: در حال حاضر کنتورهای هوشمند برای ٩٢ درصد از مشترکان بزرگ و صنعتی کشور نصب شده است.
به گفته احمدی، بیشتر کشفیات رمزارزهای غیرمجاز مربوط به واحدهای صنعتی است که امکان تولید ندارند و اکنون به استخراج غیرمجاز رمزارز روی آورده‌اند.
 همکاری توانیر و پلیس امنیت اقتصادی
هفته گذشته نیز مصطفی رجبی مشهدی، مدیرعامل شرکت توانیر در آئین امضای تفاهم‌نامه همکاری با پلیس امنیت اقتصادی که با حضور سردار رحیمی، فرمانده پلیس امنیت اقتصادی انجام شد، با بیان اینکه این تفاهم‌نامه همکاری در جهت جلوگیری از استفاده غیرمجاز از برق عمومی و یارانه‌ای برای استخراج رمز ارزها امضا می‌شود، اظهار امیدواری کرد که با همکاری میان این دو نهاد، شاهد کاهش جرایم ناشی از استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمز ارز باشیم.
وی با اشاره به افزایش پاداش معرفی ماینرهای غیرمجاز افزود: وزارت نیرو امیدوار است با همکاری هموطنان گام‌های بزرگ‌تری درخصوص ریشه‌کن کردن این معضل برداشته شود.
رجبی مشهدی از موافقت سازمان اموال تملیکی با امحای ماینرهای کشف ‌شده هم خبر داد و از پیشنهاد سردار رحیمی، فرمانده پلیس امنیت اقتصادی برای امحای یکجای ماینرهای کشف ‌شده نیز استقبال کرد و گفت: همچنین علاقه‌مندان به این حوزه برای استخراج رمزارزها، راه‌های قانونی را در پیش گرفته و مجوزهای لازم را اخذ کنند.
سخنگوی صنعت برق به برخی خانواده‌ها و کسب‌وکارهایی که به صورت غیرمجاز به استخراج رمزارز مبادرت می‌ورزند نیز هشدار داد و گفت: این افراد باید بدانند که سرمایه‌هایشان را از دست خواهند داد و علاوه‌بر اینکه با جرایم سنگین مواجه می‌شوند، ممکن است امتیاز برق مجموعه‌ای که در آن اقدام به این کار غیرقانونی کرده‌اند نیز باطل شود.
رجبی مشهدی درخصوص توان مصرفی ماینرهای کشف شده در دولت سیزدهم هم گفت: توان مصرفی دستگاه‌های کشف شده در سه سال گذشته بیش از ٨٠٠ مگاوات و معادل مصرف حداکثری دو استان خراسان شمالی و جنوبی است.