kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۲۵۶
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۲۴
فرزین در روسیه مطرح کرد

آمادگی ایران برای ایجاد پیام‌رسان مالی مشترک بریکس

 
 
 
 
رئیس کل بانک مرکزی در جمع فعالان اقتصادی روسیه، خواستار تشکیل نهادی مشابه پیام رسان مالی «FATF» میان کشورهای عضو بریکس شد و بر آمادگی ایران برای این امر تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، محمدرضا فرزین که به منظور توسعه مناسبات پولی و بانکی میان ایران و روسیه به سن پترزبورگ سفرکرده است در کنکره مالی روسیه که با حضور خانم «نابیولینا»؛ رئیس بانک مرکزی روسیه و جمعی از فعالان اقتصادی این کشور برگزار شد؛ گفت: هم اکنون تمامی مقررات مرتبط با پولشویی مطابق با قوانین بین‌المللی  درایران رعایت می‌شود و ایجاد نهادی مشابه پیام رسان مالی «FATF»  در میان کشورهای عضو بریکس فرصت بسیار خوبی برای توسعه همکاری‌های بانکی میان کشورهای عضو است.
او با انتقاد از برخوردهای سیاسی نهاد بین‌المللی «FATF» با ایران و روسیه، افزود: در حال حاضر با توجه به برگزاری اجلاس بریکس به ریاست روسیه، ایران آمادگی دارد تا تمامی توانمندی‌های خود را برای پیشبرد پیشنهادات مشترک در زمینه توسعه فعالیت‌های بریکس و ایجاد یک نظام مالی جدید از سوی اعضای بریکس در اختیار روسیه قرار دهد.
دعوت از روسیه به اتحادیه پایاپای آسیایی
 رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه اراده رهبران سیاسی ایران و روسیه برای استفاده از ارزهای محلی در مبادلات تجاری جدی است تاکید کرد: اگر بتوانیم در مبادلات بین روسیه، ایران، چین و سایر کشورها از روبل، یوآن، درهم و ریال استفاده کنیم مانع بزرگی در تجارت دو کشور برداشته خواهد شد و منجر به تقویت ارتباط دوطرفه می‌شود و سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی دو کشور می‌توانند اشتراکات بیشتری با هم داشته باشند.
فرزین با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران گفت: با انتخاب رئیس‌جمهور جدید سیاست‌های کشور همچنان بر قوام قبلی و در چارچوب توافقات ادامه پیدا خواهد کرد و معتقدم که تقویت فضای مشترک سیاست‌گذاری، پژوهشی، آموزشی و... جزو مسائلی است که به توسعۀ روابط میان این دو کشور در آینده کمک خواهد کرد و این روابط قطعاً در بلندمدت تحکیم خواهد شد.
 نحوه همکاری بانک‌های مرکزی در بریکس
او درخصوص نحوه همکاری بانک‌های مرکزی در بریکس گفت: اینجانب از تلاش‌های ارزشمند تیم BRICS بانک مرکزی روسیه کمال قدردانی را دارم. به عنوان یک عضو جدید در BRICS، اعلام می‌کنم که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را دارد در توسعه جریان‌های کاری فعلی و راه‌اندازی طرح‌های جدید مشارکت فعال داشته باشد. به طور کلی، می‌توان گفت که توسعه کانال‌های پرداخت جایگزین با هدف کاهش اتکا به دلار آمریکا و زیرساخت‌های مالی تحت سلطه غرب، انگیزه اصلی تلاش‌های صورت گرفته در BRICS بوده و میزان موفقیت این ابتکارات منوط به تمایل و علاقه‌مندی اعضای BRICS به همکاری و غلبه بر کاستی‌ها است. 
تهدیدات ناشی از زیرساخت‌های مالی غرب
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تهدیدات ناشی از زیرساخت‌های مالی تحت سلطه غرب تصریح کرد: امروزه تهدیدات ناشی از زیرساخت‌های مالی تحت سلطه غرب تنها مربوط به ایران و روسیه نیست. در سال‌های گذشته تنها برخی از اقتصادها همچون ایران با فشارها و تهدیدهای خارجی از سوی غرب مواجه بودند اما امروزه این تهدیدات به راحتی به اقتصاد سایر کشورها همچون روسیه نیز تسری داده شده است.
فرزین با تاکید بر اهمیت استفاده از ارزهای محلی در مبادلات کشورها گفت: در سال ۲۰۲۴ و در دوران ریاست روسیه در BRICS، ما انتظار ویژه‌ای داریم که بانک مرکزی روسیه بر افزایش تدریجی استفاده از ارزهای ملی اعضا در روابط بانکی فرامرزی تمرکز کرده و سعی در کاهش سلطه ایالات متحده داشته باشد. با توجه به مسیر مالی BRICS، مسائل مربوط به کارگروه پرداخت BRICS بسیار مهم است. برنامه‌های مرتبط با این موضوع در نهایت افزایش سرعت، امنیت، شفافیت و کاهش هزینه‌ها در سیستم‌های تسویه به دنبال خواهد داشت. البته باید به توسعه مکانیزم‌های سپرده‌گذاری و تسویه همزمان توجه شود. 
وی افزود: با توجه به نقش کلیدی بانک‌های مرکزی در نظارت بر تراکنش‌های مؤسسات اعتباری و در راستای اجرای مقررات ناظر بر مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، بر اهمیت ارتقای سطح همکاری بانک‌های مرکزی BRICS در این زمینه تاکید می‌نمایم. بایستی تلاش گردد تا از پیامدهای نامناسبی که ترتیباتی همچون FATF به اذعان کشورها بر آن‌ها تحمیل کرده است، جلوگیری کرد. 
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: چنین ابتکاری نیز در مطابق استانداردهای بین‌المللی موجود امکان‌پذیر است و بر لزوم همکاری سریع، سازنده و مؤثر بین ناظران تاکید دارد. همچنین به نظر می‌رسد با توجه به اهمیت موضوع و کارکرد آن در توسعه یکپارچگی مالی گروه BRICS، در آینده توجه بیشتر به جنبه‌های نظری و عملی این امر گردد. 
تجربه ایران در مواجهه با محدودیت‌های خارجی
فرزین درخصوص تجربه ایران در مواجهه با محدودیت‌های خارجی تصریح کرد: ساختار بانکداری و نظام مالی بین‌المللی در اواسط دهه ۱۹۴۰-۱۹۵۰ با توجه به ساختار اقتصادی و سیاسی آن زمان طراحی شده است. جهان از آن زمان به طرز چشمگیری تغییر کرده است. قدرت‌های جهانی جدید ظهور کرده‌اند که اعضای BRICS را تشکیل می‌دهند. نظام بانکی و مالی بین‌المللی نیز باید با توجه به ساختار سیاسی و اقتصادی کنونی جهان تکامل یابد.
او با انتقاد از کنترل سیستم بانکی و مالی بین‌المللی توسط قدرت‌های غربی گفت: این می‌تواند به عنوان ابزاری برای زورگویی در دست غرب عمل کند. می‌توان پیش‌بینی کرد که پس از ایران، دیر یا زود، سایر قدرت‌های مستقل به دلیل مرکزیت غرب در نظام مالی، با چنین محدودیت‌های خارجی مواجه شوند. 
وی گفت: اکنون جهان از خطرات تمرکز بیش از حد سیستم مالی در غرب آگاه است. این مرکزیت باید کاهش یابد. گروه مهمی همچون BRICS بیش از دیگران باید متوجه این تهدید بالقوه باشد و اتفاقاً بیش از دیگران این قابلیت را دارد که مبتکر زیرساخت‌های غیرمتمرکز باشد که کشورهای دیگر از آن استقبال می‌کنند. امروزه فناوری، چنین ابزارهایی را برای آماده‌سازی یک محیط مالی توزیع شده‌تر فراهم می‌کند. فناوری دفترکل توزیع شده ممکن است به طراحی یک سیستم مالی بین‌المللی توزیع‌شده‌تر کمک کند.
تاکید بر همکاری بانکی ایران و روسیه
گفتنی است، رؤسای بانک مرکزی ایران و روسیه در دیدار مشترک در سن پترزبورگ بر توسعه همکاری‌های بانکی و مالی تاکید کردند. به گزارش ایبنا؛ محمدرضا فرزین؛ رئیس‌کل بانک مرکزی در حاشیه اجلاس بین‌المللی بانکی و مالی سن پترزبورگ با خانم الویرا نابیولینا رئیس بانک مرکزی روسیه ملاقات و گفت‌وگو کرد.
در این ملاقات که کاظم جلالی؛ سفیر ایران در مسکو نیز حضور داشت آخرین وضعیت پروژه‌های مشترک همکاری‌های بانکی و مالی دو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
گفت‌وگو‌های این دومقام بانکی در پیرامون استفاده هرچه بیشتر از ارز‌های ملی، مقابله با تحریم‌های بانکی و همکاری مشترک در چارچوب بریکس صورت پذیرفت.