kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۲۲۹
تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۸
به منظور شرکت در اجلاس شانگهای 

سرپرست ریاست جمهوری به قزاقستان سفر کرد

سرپرست ریاست جمهوری به منظور شرکت در بیست و چهارمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در صدر هیئت عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی به آستانه پایتخت قزاقستان سفر کرد.
 
 
 
 
محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری در این سفر علاوه ‌بر شرکت و سخنرانی در بیست و چهارمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، دیدارهای دوجانبه‌ای نیز با برخی سران کشورهای عضو این سازمان دارد.
آستانه پایتخت قزاقستان روزهای ۱۳ و ۱۴ تیرماه میزبان اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای است.
کشورهای عضو سازمان شانگهای ۴۳ درصد از جمعیت جهان، ۲۵ درصد
 از تولید ناخالص، ۲۰ درصد از صادرات، ۲۰ درصد از واردات جهان و حدود 
۲۳ درصد از اقتصاد جهانی را در اختیار دارند. جمهوری اسلامی ایران از دهه گذشته درخواست عضویت رسمی در جمع ۸ عضو این سازمان (چین،‌ روسیه، هند،‌ قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، پاکستان و ازبکستان) را ارائه کرد که با آغاز دولت سیزدهم و تغییر رویکرد سیاست خارجی ایران، این درخواست در اولین حضور شهید سید ابراهیم رئیسی در اجلاس سران شانگهای در شهریور ۱۴۰۰ در تاجیکستان مورد پذیرش قرار گرفت.
پس از طی کردن فرآیندهای قانونی داخل سازمان، نهایتا در تیرماه ۱۴۰۲ و در بیست و سومین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به میزبانی هند که به شکل مجازی برگزار شد، ایران رسما به جمع اعضای اصلی این سازمان پیوست تا دریچه‌ای از فرصت‌ها و ظرفیت‌های متنوع و متعدد در راستای منافع متقابل ایران و اعضای سازمان همکاری شانگهای به روی جمهوری اسلامی ایران و دیگر اعضا گشوده شود.
سرپرست ریاست جمهوری
 ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال
برای جبران خسارات سیل مازندران اختصاص داد
فرج‌الله فتح‌الله‌پور در گفت‌وگو با ایرنا با بیان این‌که سرپرست ریاست جمهوری از نخستین ساعات پس از وقوع هر ۲ حادثه سیل جاده‌های چالوس و سوادکوه پیگیر وضعیت امدادرسانی بود، اظهار کرد: با نگاه ویژه دکتر مخبر و پیرو پیگیری‌ها و تاکیداتی که از سوی ایشان طی روزهای اخیر انجام شد، اعتبار قابل توجهی برای جبران قسمتی از خسارت‌های واردشده به زیرساخت‌های این ۲ محور و ارائه تسهیلات به خسارت‌دیدگان حادثه اختصاص یافت. وی افزود: این اعتبار ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی به زودی پس از انجام مراحل اداری در اختیار استان قرار می‌گیرد و 
بر اساس اولویت‌ها نیز برای کمک به رفع مشکلات این ۲ منطقه هزینه خواهد شد. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران خاطرنشان کرد: سرپرست ریاست جمهوری ۲۵ خرداد و ۶ تیر پس از سیل‌های جاده چالوس و جاده سوادکوه در تماس تلفنی با استاندار مازندران بر لزوم تسریع در امدادرسانی و برآورد خسارات به منظور تامین اعتبارات مورد نیاز تاکید کرده بود و طبق وعده‌ای که داده شده بود اکنون شاهد اختصاص اعتبار ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی هستیم.