kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۲۰۸
تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۳۵
گزارش خبری تحلیلی کیهان

انصراف دسته‌جمعی، آخرین تلاش سیاسیون فرانسه برای جلوگیری از پیروزی راست‌ها

 
 
 
در پی پیروزی حزب راست «اجتماع ملی» در دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه، ۲۱۸ نامزد نمایندگی پارلمان فرانسه از احزاب دموکرات و چپگرا از حضور در دور دوم این انتخابات انصراف دادند تا افرادی که نسبت به خودشان، شانس بیشتری در پیروزی دارند، در میدان بمانند تا شاید بدین‌وسیله احتمال قدرت‌گیری راست‌ها، کمتر شود!
نظام سرمایه‌داری، اتحادیه اروپا، ناتو و... از جمله مواردی هستند که با پیروزی راست‌ها در اروپا، به خطر می‌افتند. راست‌های اروپا با روسیه نیز سر سازش دارند و در صورت رسیدن به قدرت حمایت از اوکراین را هم متوقف خواهند کرد. حالا به اعتقاد شما، همین چند خط برای به وحشت افتادن لیبرال‌ها در غرب کافی نیست؟! دور دوم انتخابات پارلمانی زودهنگام فرانسه قرار است یکشنبه هفته آینده (17 تیر) برگزار شود. طی روزهای اخیر ماکرون و تمامی احزاب و کسانی که از قدرت‌گیری راست‌های اروپا‌ستیز در فرانسه نگران شده‌اند، تمام توان خود را به کار گرفته‌اند تا مانع پیروزی مجدد آنها در انتخابات پیش‌رو شوند. 
حزب راستی «اجتماع ملی» که روز یکشنبه گذشته در صدر دور نخست انتخابات پارلمانی فرانسه قرار گرفت، تنها یک گام تا به دست گرفتن پارلمان و سکان هدایت دولت در این کشور فاصله دارد. در این میان رایزنی‌ها میان احزاب مخالف برای تشکیل ائتلاف‌های تازه به منظور جلوگیری از پیروزی نهائی راست‌ها در انتخابات یکشنبه هفته آینده شدت گرفته است. گزارش رسانه‌ها همچنین حاکی است ۲۱۸ نامزد نمایندگی پارلمان فرانسه از احزاب دموکرات و چپگرا به نفع سایر نامزدهای هم‌حزبی خود که در دور اول این انتخابات موفق به کسب آرای بیشتری شده بودند، از شرکت در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه انصراف دادند. به گزارش «تاس» این نمایندگان با هدف استفاده از تمامی راهکارهای قابل تصور برای شکست دادن نامزدهای حزب راست افراطی به رهبری لوپن، دست به این اقدام زدند تا شاید با حذف خود از چرخه رقابت‌های انتخاباتی، باعث شوند که آرای آنها به سبد نامزدهای هم‌حزبی‌ خودشان که شانس بیشتری برای پیروزی دارند، ریخته شود.
بر اساس این گزارش نامزدهای انصرافی امیدوارند با انجام این کار، بتوانند شرایطی را رقم بزنند که نامزدهای حزب راست افراطی اجتماع ملی با وجود پیروزی که در دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه به دست آوردند، در دور دوم این انتخابات از نامزدهای احزاب دموکرات و چپگرا شکست خورده و شانس نشستن بر کرسی‌های پارلمان فرانسه را از دست بدهند.
به گزارش ایرنا، بر اساس نتایج دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه مشخص شده است که ۳۴.۲درصد از رأی‌دهندگان از لوپن و حزب وی (حزب اجتماع ملی) حمایت کرده‌اند. سه بلوک سیاسی بزرگ فرانسوی در دور اول انتخابات پارلمانی این کشور پا به عرصه رقابت‌ها گذاشته بودند که عبارت بودند از حزب «اجتماع ملی» راست افراطی به رهبری لوپن و ژردن باردلا، ائتلاف احزاب میانه‌رو به رهبری امانوئل ماکرون به نام «با هم برای جمهوری» و ائتلاف «جبهه مردمی جدید» که متشکل از احزاب چپ، چپ میانه و سبزها است. ائتلاف میانه‌رو ماکرون متشکل از احزاب «رنسانس»، «مدوم» و «افق‌ها» نیز تنها توانست ۲۱.۵درصد آرا را به خود اختصاص داده و به کسب رتبه سوم اکتفا کند.
خبر دیگر این که، الجزیره در گزارشی درباره تاثیر پیروزی راست‌ها بر مسلمانان فرانسه نوشت: «با پیروزی حزب راست افراطی مارین لوپن در دور نخست انتخابات اخیر پارلمانی در فرانسه، زندگی مسلمانان در این کشور با چالش‌های زیاد و جدیدی رو‌به‌رو خواهد شد. لوپن خواستار ممنوعیت استفاده از حجاب در اماکن عمومی شده و ژردن باردلا، یکی از رهبران حزب اجتماع ملی که احتمالاً نخست‌وزیر بعدی فرانسه خواهد بود، گفته است که این حجاب، ابزاری برای تبعیض است. باردلا همچنین مخالف حاشیه‌نشین‌های شهرهای بزرگ چون پاریس است که بیشتر آنها مهاجران و جوامع با اقلیت‌های قومی هستند.»