kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۱۷۵
تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۶
مسئول سازمان غذا و دارو هشدار داد

خطر ابتلا به سرطان به علت برنزه کردن پوست

 
 
 
معاون اجرائی اداره‌کل امور فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو نسبت به اشعه‌های ماوراء بنفش خورشید و منابع مصنوعی آن مانند تخت‌های برنزه‌کننده به عنوان عامل ابتلا به سرطان هشدار داد.
به گزارش تسنیم، رؤیا مرجانیان با اشاره به اینکه نور خورشید شامل دو اشعه UVA و UVB است و قرار گرفتن بیش از حد در معرض آنها می‌تواند منجر به سرطان پوست شود، گفت: احتمال ابتلا به سرطان به دلیل منابع مختلف برنزه‌کننده‌های پوست مانند تخت‌های برنزه‌کننده وجود دارد. علاوه‌بر ایجاد سرطان پوست، اشعه UVA می‌تواند باعث پیرپوستی زودرس، چین و چروک و لک پوست و اشعه UVB باعث آفتاب سوختگی شود. همچنین استفاده از فرآورده‌های ضد آفتاب بر اساس شواهد علمی، باعث به حداقل رساندن آسیب‌های کوتاه مدت و بلندمدت پوست در اثر اشعه‌های نور خورشید می‌شود.
مرجانیان با بیان اینکه آکادمی پوست آمریکا توصیه می‌کند از ضدآفتاب‌هایی استفاده کنید که دارای محافظت در برابر اشعه‌های UVBوUVA
(با طیف گسترده) و با SPF 30 یا بالاتر باشد، افزود: بهتر است با توجه به رنگ و نوع پوست، مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید و با مشورت با داروساز یا پزشک خود ضدآفتاب مناسب را انتخاب کنید. در مورد زمان استفاده از ضد آفتاب‌ها باید گفت که حداقل 15 دقیقه قبل از بیرون رفتن از خانه، کرم ضد آفتاب را روی پوست خشک استفاده کنید و تا زمانی که در محیط باز هستید مطابق با دستورالعمل مندرج بر روی برچسب محصول، آن را تجدید کنید.
وی تاکید کرد: هیچ ضد آفتابی، ضدآب یا ضد تعریق نیست و تمام ضد آفتاب‌ها در نهایت از روی پوست پاک می‌شوند. تولیدکنندگان کرم‌های ضدآفتاب مجاز به چنین ادعایی نیستند و برای استفاده از ادعای ضد آفتاب مقاوم در برابر آب بایستی فراورده آزمایش و ادعای مقاوم بودن در برابر آب ثابت شود و زمان مقاوم بودن به آب مشخص باشد. همه ضدآفتاب‌ها، چه برچسب مقاوم در برابر آب داشته باشند یا نداشته باشند، باید دستورالعمل‌هایی را در مورد زمان استفاده مجدد را بر روی برچسب خود درج کنند تا از محافظت پوست اطمینان حاصل شود.