kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۰۶۲
تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۲۵
با ارسال نامه به 25 کشور برای جلوگیری از صدور حکم دادگاه لاهه

صهیونیست‌ها به التماس افتادند

 
 
 
سرویس خارجی-
وزارت خارجه رژیم صهیونیستی با ارسال نامه‌های جداگانه برای 25 کشور دنیا، از آنها خواسته‌اند مانع از صدور حکم بازداشت رهبران این رژیم از سوی دادگاه لاهه به جرم نسل‌کشی و جنایت جنگی شوند.
محاکمه سران رژیم صهیونیستی از سوی دیوان کیفری بین‌المللی (دادگاه لاهه) و محکوم شدن نخست‌وزیر، وزیر جنگ و شمار دیگری از سران رژیم صهیونیستی به «نسل‌کشی» و «جنایت جنگی» در غزه، بازتاب بسیار گسترده‌ای در دنیا داشته است. اگر چه صهیونیست‌ها با کمک آمریکا و با ابزارهای «تهدید»، «تحریم» و «تطمیع» و «جاسوسی» و... تلاش گسترده‌ای کرده‌اند تا مانع از صدور این احکام شوند، اما به نظر می‌رسد دیوان بین‌المللی کیفری و دادستان کل آن یعنی «کریم خان» با توجه به اسناد فراوان و غیر قابل انکاری که وجود دارد، تصمیم خود را گرفته‌اند، و دیر یا زود حکم بازداشت سران این رژیم را صادر خواهند کرد. کار برای صهیونیست‌ها آنجا ترسناک می‌شود که به جز انگلیس و آمریکا، تقریباً سران تمام کشورهای غربی گفته‌اند، در صورت صدور این حکم، سران این رژیم را دستگیر خواهند کرد. آنها متهم به نسل‌کشی سازمان یافته و جنایت علیه بشریت هستند.
حالا دیروز کانال تلگرامی «مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین» به نقل از وزارت خارجه رژیم صهیونیستی نوشته است، «یسرائیل کاتس» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در نامه‌ای به وزرای خارجه 25 کشور در سراسر جهان از آن‌ها خواسته به انگلیس پیوسته و آرا و نظرات حقوقی خود را در مخالفت با درخواست «کریم خان» دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه برای صدور حکم بازداشت بنیامین نتانیاهو و یواو گالانت نخست‌وزیر و وزیر جنگ این رژیم به این دادگاه ارائه دهند. بر اساس این گزارش مسئولان ارشد وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با پایگاه خبری عبری زبان «والا» گفته‌اند در صورتی که این کشورها یا برخی از آن‌ها نظرات حقوقی خود را برای دادگاه لاهه ارسال کنند، قضات دادگاه مجاب خواهند شد که دلیلی برای موافقت با درخواست کریم خان وجود نخواهد داشت.(!)
یک مقام ارشد وزارت خارجه رژیم صهیونیستی اشاره کرده است که یک کارگروه ویژه در وزارت خارجه برای رسیدگی به بحران احکام بازداشت بین‌المللی و بسیج حمایت‌های حقوقی از کشورهای مختلف جهان جهت آمادگی برای احتمال صدور احکام بازداشت در 12 جولای تشکیل شده و در همین راستا، وزیر خارجه این رژیم نیز نامه‌ای برای همتایان خود در 25 کشور ارسال کرده و از آن‌ها درخواست کمک کرده است. 
اسرائیل: خودمان به جرم خودمان رسیدگی می‌کنیم!
از قسمت‌های بامزه این نامه این است که، در آن خطاب به رهبران آن 25 کشور نوشته‌اند: اسرائیل دارای یک سیستم قضائی مستقل است و اتهامات مربوط به نقض قوانین از جمله در جریان جنگ را بررسی خواهد کرد، به همین خاطر، صدور احکام بازداشت با «اصل مکملیت» که تصریح می‌کند دادگاه کیفری بین‌المللی جز زمانی که سیستم قضائی کشوری نخواهد یا قادر به تحقیق در مورد جرایم نباشد، نقش و جایگاهی ندارد، در تضاد است! کاتس در این نامه از این کشورها خواسته تا 12 جولای (22 تیر) نظر حقوقی خود را اعلام و تأکید کنند که دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه صلاحیتی در مورد «اسرائیلی‌ها» ندارد.
وزیر صهیونیست: چاره کار حکومت نظامی است
اما در حالی که صهیونیست‌ها در کار غزه و حماس مانده‌اند و برای حفظ ‌پرستیژ و چهره خود، مجبور به انتشار قطره‌چکانی تلفات و خساراتشان در جنگ غزه هستند، وزیر فوق افراطی‌شان، یعنی «اسموتریچ» اعلام کرده، با اعلام حکومت نظامی در غزه و حمله گسترده به لبنان، می‌توانند از شمار تلفاتشان بکاهند! به گزارش فارس، وزیر دارایی رژیم صهیونیستی گفته است: «تنها حکومت نظامی در غزه امکان اشغال و کنترل این باریکه را فراهم می‌کند و از بازگشت حماس جلوگیری می‌کند... در مقابل اقدام یکجانبه هر کشوری در به رسمیت شناختن کشور فلسطین، ما یک شهرک جدید یهودی خواهیم ساخت.»
وی که حتی صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها او را از جمله دلایل وضعیت فلاکت بار این روزهای اسرائیل می‌دانند در ادامه گفت: «توافق با حزب‌الله ارزش کاغذی که به روی آن نوشته می‌شود را هم ندارد.... اگر تصمیم به جنگ و از بین بردن توانایی حزب‌الله را به تعویق بیندازیم، متحمل هزینه سنگین و هزاران کشته خواهیم شد.» سخنان این وزیر تندرو صهیونیست در حالی است که فرماندهان ارتش این رژیم و کاخ سفید تاکنون بارها نسبت به خطر گسترش جنگ و درگیری همه‌جانبه با حزب‌الله لبنان هشدار داده‌اند. روزنامه عبری‌زبان یدیعوت آحارونوت پیشتر اعلام کرده بود اسموتریچ برای ساقط کردن تشکیلات خودگردان فلسطین نیز تلاش می‌کند(تشکیلاتی که کاری جز خدمت‌رسانی به صهیونیست‌ها نکرده است.) 
تعداد شهدای خبرنگار باز هم افزایش یافت
خبرگزاری مهر اما به نقل از فلسطین الیوم و این رسانه فلسطینی نیز به نقل از دفتر اطلاع‌رسانی دولتی در غزه از شهادت یک خبرنگار دیگر به دست صهیونیست‌ها در جریان حمله به منزلش در شهر غزه خبر داده است. در بیانیه دفتر اطلاع‌رسانی دولتی غزه آمده است: «شمار شهدای خبرنگار به ۱۵۳ نفر از زمان شروع جنگ غزه در هفتم اکتبر ۲۰۲۳ افزایش یافت و این پس از شهادت محمد محمود ابوشریعه خبرنگار خبرگزاری شمس نیوز رخ داد.» منابع خبری اعلام کردند که این خبرنگار دو روز قبل در جریان بمباران منزلش در کوی الصبره در جنوب شهر غزه به شهادت رسید. رژیم صهیونیستی از زمان شروع جنگ، عامدانه خبرنگاران فلسطینی را به منظور جلوگیری از پوشش جنایات این رژیم، هدف قرار می‌دهد و نهادهای بشردوستانه نیز بارها از رژیم صهیونیستی به دلیل حمله به خبرنگاران انتقاد کرده است.