kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۰۴۱
تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۴
با وجود سهم یک درصدی در بازار

داروهای وارداتی ۱۳ درصد ارزش ریالی بازار دارویی کشور را به خود اختصاص می‌دهد

 
 
 
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه ۹۹ درصد داروهای کشور در داخل تولید می‌شود، گفت: یک درصد از داروهایی که وارداتی است ۱۳ درصد ارزش ریالی بازار دارویی کشور را به خود اختصاص می‌دهد.
به گزارش ایسنا، سیدحیدر محمدی اظهار داشت: امروز بخش زیادی از داروها در داخل کشور وجود دارد که بخشی از آنها داروهای شیمی درمانی هستند، بسیاری از داروهای ضد‌سرطان در شرکت‌های داروسازی داخلی و با کیفیت بالا تولید می‌شود.
محمدی افزود: طبق آمارنامه سال ۱۴۰۲ یک درصد از داروهای مورد نیاز کشور از مسیر واردات تامین می‌شود که همان یک درصد البته ۱۳ درصد ارزش ریالی کل داروهای ما را هم شامل می‌شود و این امر نشان‌دهنده تحمیل هزینه‌های سنگین برای تامین این داروها از منابع خارجی است.
وی با بیان اینکه بیش از ۴۰ درصد تجهیزات پزشکی نیز در کشور تولید می‌شود، عنوان کرد: امروز شاهد تولید دستگاه سی‌تی‌اسکن، دستگاه شتاب دهنده خطی، ونتیلاتورهای تنفسی، ماشین‌های اکسیژن‌ساز، تجهیزات بیهوشی و... در کشور هستیم، این در حالی است که در سال‌های نه چندان دور تمام این ابزارها و تجهیزات وارد می‌شدند، تلاش می‌کنیم حرکت به سمت افزایش عمق و کیفیت تولید تجهیزات، کالاها، ملزومات طبی و پزشکی را با سرعت بیشتری دنبال کنیم.