kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۰۳۹
تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۴
رئیس سازمان مدارس غیردولتی:

شهریه مدارس غیردولتی بین 10 تا 80 میلیون تومان است

 
 
 
رئیس سازمان مدارس غیردولتی گفت: سقف و کف شهریه تمام مدارس مشخص است و میانگین شهریه مدارس غیردولتی از ۱۰میلیون تا ۸۰میلیون تومان است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، احمد محمودزاده با اشاره به اینکه شهریه مدارس برای سال تحصیلی جدید براساس مواد 15 و 16 قانون تأسیس مدارس غیردولتی به استان‌ها ابلاغ شد، اظهار داشت: در ماده 15 قانون، 7 آیتم برای تعیین شهریه ابلاغ شده است.
در ماده 15 آمده است: الگوی تعیین شهریه مدارس و الگوی تعیین شهریه مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی با توجه به دوره تحصیلی، سطح آموزشی و پرورشی، برنامه سال تحصیلی، فعالیت‌های فوق‌برنامه، فضای فیزیکی و تجهیزات و شرایط منطقه‌ای و رتبه‌بندی سالانه مدارس و نرخ تورم رسمی کشور که از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود، توسط شورای سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و نظارت مرکزی تهیه می‌شود.
محمودزاده افزود: مدارس بر این اساس آیتم‌های مدنظر خود را در سامانه بارگذاری می‌کنند که توسط منطقه بررسی و تأیید می‌شود و در صورت تأیید توسط استان ابلاغ خواهد شد البته اگر مؤسس مدرسه اعتراض داشته باشد می‌تواند آن را منعکس کند و اگر در حق مدرسه اجحاف شده باشد افزایش شهریه را اعمال خواهیم کرد.
وی با ابراز اینکه در سه سال گذشته شهریه برخی مدارس غیردولتی بسیار پایین بود، بیان داشت: به‌عنوان مثال سال گذشته شهریه
5 میلیون و 600 هزار تومانی داشتیم و این ارقام باعث لطمه به مدارس و افت کیفیت نیروی انسانی می‌شد.
درخواست شهریه 80 تا 95 میلیون تومانی
 توسط برخی مدارس
رئیس سازمان مدارس غیردولتی ادامه داد: سقف و کف شهریه تمام مدارس مشخص است و میانگین شهریه مدارس غیردولتی از 10 میلیون تا 80 میلیون تومان است البته برخی مدارس شهریه 80 تا 95 میلیون تومانی را درخواست داده‌اند که هنوز به توافق نرسیدیم و 75 درصد مدارس شهریه 10 تا 30 میلیون تومانی دارند.
محمودزاده با اعلام اینکه در مدارس غیردولتی سه نوع شهریه ثابت و فوق‌برنامه درسی و غیردرسی دریافت می‌شود، گفت: خانواده‌ها می‌توانند این شهریه‌ها را به‌صورت مجزا در سامانه مشارکت‌ها با اسم مدرسه مشاهده کنند.
وی افزود: هزینه سرویس، غذا، میان‌وعده و لباس فرم خارج از شهریه مدارس است همچنین برخی مدارس ممکن است بابت فعالیت‌های آموزشگاهی مانند کلاس زبان شهریه‌ای دریافت کنند. برخی مؤسسان این ارقام را با هم جمع و به‌عنوان شهریه کلی مدرسه اعلام می‌کنند.
250 مدرسه غیردولتی
 به‌دلیل شهریه تعطیل شدند
رئیس سازمان مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در دو سال گذشته 250 مدرسه غیردولتی به‌دلیل شهریه تعطیل شدند و والدین می‌توانند از طریق سامانه مشارکت‌ها ارقام بالای شهریه مدارس غیردولتی را گزارش کنند‌، تأکید کرد: شهریه خدمات جانبی همچون سرویس، غذا و لباس فرم باید براساس عرف و قیمت‌گذاری دستگاه‌های مربوطه باشد همچنین منوی غذای مدارس باید متناسب با محیط آموزشی باشد و اگر خانواده‌ای غذای متفاوت‌تری می‌خواهد آن را در خانه برای فرزندش تأمین کند.