kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۹۵۹
تاریخ انتشار : ۱۰ تير ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۴
زاکانی در مراسم بهره‌برداری از فاز اول پایانه شرق تهران:

دوره قبل مدیریت شهری با «امکان ندارد» برخی پروژه‌های نیمه‌تمام را مدفون کرده بود

 
 
 
آیین آغاز عملیات اجرائی پروژه توسعه شرقی خط ۲ مترو و اتمام فاز نخست پردیس مسافری شرق، با حضور شهردار تهران و وزیر راه و شهرسازی برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری شهر، آیین آغاز عملیات اجرائی پروژه توسعه شرقی خط ۲ مترو و اتمام فاز نخست پردیس مسافری شرق، روز یکشنبه در قالب یکصد و سی‌امین پویش امیدوافتخار با حضور علیرضا زاکانی، شهردار تهران، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی و جمعی از مدیران شهری برگزار شد. 
علیرضا زاکانی در این مراسم اظهار داشت: این پروژه فاخر که از قبل شروع شده بود و مدت‌ها مسکوت مانده بود، بعد از سالیان سال در این دوره مجددا شروع و آماده شد. امروز فاز نخست آن را با هم افتتاح می‌کنیم. این پروژه از جمله پروژه‌هایی است که در دوره قبل به آن بی‌توجهی شد.
زاکانی افزود: روز شنبه از پروژه یادگار امام در اطراف پادگان جی و اتصال آن به بروجردی و آزادگان بازدید داشتم که در واقع یک مجموعه معادل پروژه امام علی‌(ع) در غرب تهران ایجاد می‌کند، توضیح داده شد که در دوره قبل مدیریت شهری، چگونه در دوربرگردان این پروژه پل‌ها را زیر خاک کرده بود و می‌گفتند امکان ندارد بشود آن را ادامه داد.
وی ادامه داد: درباره پایانه جدید شرق نیز نقلی از شورای پنجم تهران است که می‌گفتند امکان ندارد آن را بر اساس طراحی اولیه آن استفاده کرد. خدا را شکر این دستاوردها یکی پس از دیگری در این دوره به نتیجه می‌رسد.
شهردار تهران بیان داشت: پروژه پایانه شرق در سال ۹۶ حدود ۹۲ درصد پیشرفت داشت و بعد از آن به دلیل بی‌توجهی به آن به ۸۲ درصد پیشرفت رسید و بعد از تغییر طراحی آن در این دوره این پیشرفت به ۶۰ درصد رسید و در واقع در این دوره حدود ۴۰ درصد این پروژه پیش رفت. تکمیل شده این پروژه با این صورت است که ظرف یک سال آینده توسعه بال شرقی خط ۲ مترو به طول ۴ کیلومتر انجام می‌شود و در کنار آن خط ال.آر.تی که تراموای سبک شهری است را خواهیم داشت که الان در چین برای انتخاب نوع آن، مذاکره در حال انجام است و انتهای این خط به عنوان مرکزیت دپو و استقرار این الگوی حمل‌ونقلی هم خواهد بود. همچنین مجموعه شهروند نیز در حال تجهیز و راه‌اندازی در این فضا است. علاوه‌بر این مجموعه تفریحی و گردشگری در جنوب این مجموعه طراحی شده که مشرف به سرخه حصار است که جمع این ویژگی‌ها یک ویژگی انحصاری برای این پروژه ایجاد می‌کند.
آغاز عملیات احداث خط ۱۱ 
طی هفته‌های آینده
زاکانی عنوان کرد: در حال توسعه خطوط مترو هستیم و خطوط  ۴ و ۶ و ۷ مراحل تکمیلی و مکمل‌های خود را سپری می‌کند و توسعه خط ۲ از امروز شروع می‌شود. احداث خط ۸ و ۱۰ را از قبل و خط ۹ را امسال شروع کردیم و احداث خط ۱۱ هم هفته‌های آینده شروع خواهد شد و در مرحله عقد قرارداد است، این اقدامات در حالی انجام می‌شود که هر کیلومتر احداث خط مترو، ۳ هزار میلیارد تومان به قیمت امروز هزینه دارد. با این کارها عملا اقداماتی در حدود ۶۰۰ همت را طراحی کردیم تا عملیات آن انجام شود. 
انتقال باراندازهای تهران و پایانه‌های مسافربری 
به خارج از شهر
وی افزود: ما برای تهران طراحی داریم و کار بی‌دلیل نمی‌کنیم. شهر را به حال خودش رها نکردیم و به زودی چشم مردم تهران به ده‌ها هزار اتوبوس و تاکسی که عمده آن برقی است روشن می‌شود، یکی از طراحی‌ها برای تهران انتقال باراندازهای تهران و پایانه‌های مسافربری به خارج از شهر است. چند منطقه ما تحت تاثیر میراث نادرست باراندازها قرار گرفته است و انتقال این باراندازها را خواهیم داشت و برای آن ۶۰۰ هکتار فضا مشخص شده تا از طریق آن پرونده بارانداز‌ها را در مناطق۱۲ و ۱۶ ببندیم تا این مناطق از این آسیب مصون
شوند.
تخلیه پایانه فعلی شرق تا 2-3 ماه آینده 
شهردار تهران گفت: تا دو الی سه ماه آینده پایانه فعلی شرق تهران به مساحت پنج هکتار تخلیه و به پایانه جدید منتقل می‌شود تا کاربری جدیدی برای پایانه قدیمی داشته باشیم. همچنین برای پایانه‌های جنوب و غرب نیز طراحی کردیم که به خارج از تهران منتقل شود و در شهر تهران فقط چند پایانه موقت خواهیم داشت که مسافر را از آنجا به سمت پایانه‌های اصلی منتقل کند و دیگر دپو و انباری از اتوبوس نداریم که آلودگی و مشکل برای شهر ایجاد کند.
توسعه شرقی خط ۲ 
طی یک‌سال آینده تکمیل می‌شود
معاون فنی مهندسی شرکت متروی تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه این پروژه یک پروژه ترکیبی است، گفت: امروز شاهد آغاز یکی دیگر از پروژه‌های متروی تهران هستیم. در این گردهمایی کلنگ‌زنی توسعه بخش شرقی خط دو متروی تهران و پایان ساخت فاز اول پایانه پردیس مسافربری شرق تهران آغاز می‌شود. 
ظهراب‌زاده ادامه داد: خط ۲ مترو از غربی‌ترین نقطه تهران شروع و تا ایستگاه فرهنگسرا امتداد دارد. توسعه شرقی این خط از سالیان قبل آغاز شده بود اما تکمیل نشده بود و وقتی اتمام پایانه شرق مطرح شد ضرورت این پروژه بیش از پیش مطرح شد. این توسعه حدود ۴ کیلومتر است و شامل دو ایستگاه (یک ایستگاه میانی و یک ایستگاه نهائی) است. برنامه احداث توسعه یک برنامه یکساله است و همزمان با به اتمام رسیدن فاز بعدی پایانه، توسعه شرقی خط دو نیز به افتتاح خواهد رسید. 
وی با بیان اینکه از دوشنبه عملیات اجرائی با شدت و حدت هر چه تمام‌تر دنبال خواهد شد، افزود: حجم ریالی این پروژه ۸ هزار میلیارد است که با پیمانکار پایانه شرق کار آغاز خواهد شد و امیدواریم ظرف یک سال به بهره‌برداری برسد.