kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۹۵۴
تاریخ انتشار : ۱۰ تير ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۴
در بازدید دادستان تهران صادر شد

دستور برای استانداردسازی محصولات یک خودروساز و جلوگیری از بیکاری ۴ هزار نیروی کار

 
 
 
دادستان تهران گفت: شرکت زامیاد مکلف شد تا پایان امسال، استاندارد‌های ۸۵ گانه را در مورد کلیه محصولات خود اخذ و هر ماه گزارشی از روند پیشرفت اقدامات صورت‌گرفته را به این دادستانی گزارش کند.
به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، علی صالحی، دادستان تهران به همراه معاونان، مدیران سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و استاندارد استان تهران و مدیرعامل و مدیران شرکت‌های خودروسازی، از شرکت خودروسازی زامیاد بازدید کرد.
در ابتدای این بازدید، دادستان تهران با مدیران برخی شرکت‌های خودروسازی گفت‌وگو و مشکلات آن‌ها را استماع و دستورات لازم را در جهت رونق تولید با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در کشور و توان متخصصان داخلی، صادر کرد.
در ادامه صالحی به همراه مدیران حاضر از خطوط تولید کارخانه و محصولات نهائی بازدید و از روند تولید خودرو‌های این شرکت مطلع و بر ارتقای کیفیت محصولات، عدم تحمیل هزینه‌های زاید بر مصرف‌کننده نهائی، داخلی‌سازی قطعات و ایجاد تنوع در تولیدات، تاکید کرد.
صالحی گفت: توقف تولید، بدون تامین محصول جایگزین، به صنعت حمل‌ونقل کشور ضربه وارد کرده و موجبات افزایش قیمت خودرو‌های تجاری کامیونت و وانت‌بار، افزایش کرایه حمل‌ونقل و به تبع آن کالا‌ها را فراهم می‌آورد.
وی افزود: الزاماتی که توسط سازمان ملی استاندارد در مورد خودرو‌ها مطرح می‌شود، اخلال در تولید نیست؛ بلکه هدف آن تولید خودروی استاندارد وارتقای ایمنی، متناسب با نیاز مردم است تا شاهد کاهش تلفات جانی و مالی باشیم و مردم بتوانند از خودرو‌های با کیفیت داخلی استفاده کنند.
دادستان تهران ادامه داد: کمبود وسایل نقلیه ویژه حمل‌ونقل بار، منتهی به افزایش قیمت کالا‌ها و تورم می‌شود، بنابراین استمرار تولید این قسم خودرو‌های راهبردی، می‌بایست در اولویت برنامه‌ریزی و مورد توجه خودروسازان و مدیران اجرائی باشد.
صالحی اظهار داشت: با توجه به نام‌گذاری سال ۱۴۰۳ توسط رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر جهش تولید با مشارکت مردم و به منظور تحقق شعار سال، بایستی با تمام قوا از اقدامات منتهی به ضربه به تولید و اشتغال جلوگیری شود، در این شرکت خودروسازی نیز چهار هزار نیرو به صورت مستقیم شاغل هستند و تامین‌کننده‌ها و شرکت‌های وابسته نیز وجود دارند که بایستی از بیکاری نیرو‌های شاغل آن‌ها جلوگیری شود.
وی با اشاره به مهلت ابلاغی به منظور استانداردسازی افزود: موعد زمانی معینی با نظارت دادستانی تهران جهت ارتقاء و نیل به استاندارد‌های ۸۵ گانه که سه مورد آن عملیاتی نشده است به این شرکت خودروسازی داده می‌شود و می‌بایست گزارش پیشرفت اقدامات را ماهیانه به این دادستانی و سازمان ملی استاندارد ارائه تا روند تکمیل مراحل استانداردسازی تحت رصد و نظارت دقیق قرار گیرد.
دادستان تهران در مورد ارزیابی بازدید انجام شده گفت: در این شرکت شاهد این بودیم که جوانان متخصص، اقدامات قابل توجهی در افزایش تولید، ارتقای کیفیت و تولید محصولات جدید انجام دادند. 
صالحی با اشاره به مشکلات مطرح شده در این شرکت خودروسازی بیان داشت: مدیرعامل شرکت در جلسه دیروز ملاقات مردمی مشکلات خود را با رئیس قوه قضائیه مطرح کرد. رئیس قوه قضائیه هم به اینجانب دستوری مبنی بر بازدید میدانی صادر کردند. کمتر از ۲۴ ساعت از دستور صادره، بازدید از شرکت و بررسی مشکلات اعلامی صورت پذیرفت و جلسه‌ای با مدیران مرتبط به منظور چاره‌اندیشی در مورد مشکلات همزمان با بازدید
برگزار شد.
وی اعلام کرد: مقرر شده بود که تولید محصولات این شرکت تا تاریخ ۳۱ تیر ماه متوقف شود که این امر منتهی به تعطیلی کارخانه می‌شد، لیکن اولویت‌ها بررسی و با جمع‌بندی نقطه نظرات، شرکت خودروسازی مکلف شد تا پایان سال و با اعلام ماهیانه میزان پیشرفت، برای حل مشکل اخذ استاندارد محصولات اقدام کند.