kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۹۱۲
تاریخ انتشار : ۰۹ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۳
پس‌لرزه‌های نخستین مناظره انتخاباتی در آمریکا

«همه» علیه بایدن

واکنش‌ها به نمایش افتضاح بایدن و ترامپ در اولین مناظره انتخاباتی آمریکا همچنان ادامه دارد. در این بین وضعیت بایدن آن‌قدر وخیم است که به نظر می‌رسد در اردوگاه دموکرات‌ها، همه روی این گزینه به اجماع رسیده‌اند که باید بایدن را کنار گذاشت و دنبال جایگزینی برای او بود.
 
 
 
سرویس خارجی-
 
128 روز مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا. 
جو بایدن و دونالد ترامپ نخستین مناظره خود را بامداد جمعه (۸ تیر) با درگیری‌های لفظی و افشاگری‌ها و فحاشی‌های جنسی آغاز کردند. این مناظره به میزبانی شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان و بدون حضور تماشاگران استودیویی انجام شد. جو بایدن و دونالد ترامپ در طول این مناظره در مورد موضوعاتی نظیر ایران، اقتصاد آمریکا و تورم، مسئله سقط جنین، فسادهای مالی و اخلاقی یکدیگر، مهاجرت، جنگ‌های اوکراین و غزه حتی بازی‌های گلف، یکدیگر را مورد حمله قرار دادند و درگیری‌های لفظی شدیدی میان آنها درگرفت. یکی از موضوعات مهم در این مناظره، عملکرد وحشتناک بایدن مقابل ترامپ بود که همچون زلزله و طوفانی مرگبار اردوگاه دموکرات‌ها را درهم نوردید و پس‌لرزه‌های آن هنوز هم ادامه دارد. بایدن که توان کامل کردن حتی یک جمله را نداشت، کاری کرد که بین دموکرات‌ها، اجماعی علیه خودش شکل گرفت و همه را علیه او بسیج کرد. 
به نوشته روزنامه انگلیسی «گاردین»، سازوکاری رسمی برای جانشینی بایدن به عنوان نامزد احتمالی وجود ندارد و این اولین‌بار در تاریخ معاصر آمریکا است که یک حزب سیاسی در این کشور برای نامزد احتمالی خود به دنبال جانشین می‌گردد. تنها گزینه موجود این است که بایدن خود با کناره‌گیری موافقت کند و به گروه‌هایی که در انتخابات درون‌حزبی مقدماتی او را برگزیدند، اجازه دهد فرد دیگری را انتخاب کنند. اگر بایدن استعفا دهد «کامالا هریس» نامزد رئیس‌جمهوری می‌شود اما به طور خودکار نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۴ نخواهد بود. تقریبا ۷۰۰ نفر از اعضای حزب دموکرات که الزاما ممکن است هم‌رای و متحد نباشند، می‌توانند نامزد جدیدی را انتخاب کنند. آنها فقط سه ماه فرصت خواهند داشت تا قبل از انتخابات با هم متحد شوند و در حمایت از نامزد جدید کمپین کنند.
یا شکست را بپذیر یا بمیر
وضعیت اخلاقی و 34 پرونده ترامپ در کنار وضعیت بایدن، خشم طیف وسیعی از مردم آمریکا را هم برانگیخته است. بر اساس نتایج نظرسنجی «مورنینگ کانسالت» که در آکسیوس منتشر شده است، حدود ۶۰درصد رای‌دهندگان می‌گویند که بایدن به دلیل عملکرد ضعیفش «قطعا» و یا «احتمالا» باید به عنوان نامزد دموکرات‌ها تغییر کند. با این وجود «ست شوستر»، سخنگوی ستاد انتخاباتی بایدن، از چارچوب‌بندی نتایج نظرسنجی انتقاد کرده و گفته است «جو بایدن کنار نمی‌رود.» شمار زیادی از حامیان مالی حزب دموکرات نیز ضمن انتقاد شدید از عملکرد بایدن، در جریان مناظره با دونالد ترامپ، خواستار برکناری او و انتخاب یک گزینه جایگزین برای او شدند. به گزارش تلگراف، حامیان مالی اصلی حزب دموکرات تنها گزینه موجود برای بایدن در شرایط کنونی را این دانستند که یا «شکست را بپذیرد یا بمیرد.» برخی از این افراد از بایدن درخواست کرده‌اند تا از رقابت‌های ریاست‌جمهوری کناره‌گیری کند و «گوین نیوسام» فرماندار ایالت کالیفرنیا و «گرچن ویتمر» فرماندار ایالت میشیگان را به عنوان دو گزینه پیشنهادی خود برای جایگزینی به جای بایدن مطرح کرده‌اند. 
پدربزرگ 81 ساله با صدای لرزان
یک روز پس از این که روزنامه «تایمز» انگلیس کاریکاتوری از مناظره ترامپ و بایدن را منتشر و ذیل آن نوشت: «آیا بهتر از این دو نفر برای ما وجود نداشتند؟» مجله آمریکایی «تایم» ضمن گزارشی به «ضعف ملموس» رئیس‌جمهور آمریکا در نخستین مناظره، پرداخت و نوشت: «جو بایدن در مناظره‌ای ۹۰ دقیقه‌ای با ترامپ، دست و پا زد؛ مناظره‌ای که حتی نزدیک‌ترین متحدان بایدن هم در محافل خصوصی آن را فاجعه توصیف کردند! بایدن عیناً شبیه پدربزرگی ۸۱ساله با صدای لرزان و نامفهوم، نگاه‌هایی بهت‌زده و دهان باز بود و در آن‌سو، ترامپ سلاح حملات کلامی خود را روی حالت رگبار تنظیم کرده بود! جو به دفعات «هنگ» کرد و حتی سطرهای از پیش نوشته‌شده را هم با لکنت ادا می‌کرد. برای توصیف حس و حالی که حزب دموکرات از ابتدا تا انتهای این مناظره داشت، کلمه «وحشت» حق مطلب را ادا نمی‌کند.
به گزارش مهر، تایم در ادامه نوشت: بایدن بعد از مناظره در کارولینای شمالی در جمع حامیانش گفت که «وحشت درون حزب دموکرات را درک می‌کند» و در ادامه قاطعانه این وحشت را رد کرد و گفت: «رفقا، بگذارید سخنرانی را با این جمله تمام کنم؛ می‌دانم که جوان نیستم و این توضیح واضحات است. مثل گذشته مناظره نمی‌کنم اما می‌دانم که چطور حقیقت را بگویم. خوب را از بد تشخیص می‌دهم.» این جملات پایانی بایدن بود اما از نظر بسیاری از دموکرات‌ها که آن مناظره کذایی را دیده‌اند، مشکل اینجاست که آنچه بایدن به آن باور دارد، بیشتر و بیشتر با واقعیت فاصله پیدا می‌کند! این رسانه در پایان نتیجه گرفت: «درست است که بایدن در دوران حرفه‌ای‌اش بارها زمین خورده اما گاهی اوقات بهتر است که روی رینگ دراز بکشید.»(!)
بهترین خدمت بایدن به آمریکا، کناره‌گیری اوست
هیئت تحریریه روزنامه «نیویورک‌تایمز» هم پس از نمایش فاجعه‌بار بایدن در مناظره نخست طی یادداشتی با عنوان «بایدن برای نجات کشورش باید از انتخابات کناره‌گیری کند»، از او خواست کناره‌گیری کند. به گزارش ایسنا، هیئت تحریریه نیویورک‌تایمز- که از اتاق خبر این روزنامه مجزا است- حضور دوباره بایدن در رقابت‌های انتخاباتی را «قماری پی‌پروا» خواند و گفت: «مناظره با ترامپ نشان داد که بایدن در این آزمون شکست خورده است... دموکرات‌ها باید بپذیرند که جو بایدن، دیگر قادر به شکست قاطعانه دونالد ترامپ در انتخابات نوامبر نیست و به همین دلیل است که باید نامزد مناسب‌تری برای جایگزینی او پیدا کنند... دیگر دلیل کافی برای اینکه بایدن نامزد دموکرات‌ها باشد، وجود ندارد. نمی‌توان انتظار داشت رای‌دهندگان آنچه را که آشکار بود، نادیده بگیرند: بایدن مردی نیست که چهار سال پیش بود.»
فقط برو!
رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا هم در واکنش به نمایش فاجعه‌بار بایدن در مناظره نخست گفت، کابینه او باید به بررسی برکناری او از سمت خود به دلیل ناتوانی در اداره امور کشور فکر کند. «مایک جانسون» گفت: «افراد زیادی در مورد متمم ۲۵ می‌پرسند و همین الان به متمم ۲۵ استناد می‌کنند زیرا این یک وضعیت هشداردهنده است. دشمنان ما مانند همه ما ضعف را در کاخ‌سفید می‌بینند. فکر می‌کنم که اوضاع کنونی بسیار خطرناک است.» به گزارش ایسنا طبق متمم بیست‌وپنجم قانون اساسی آمریکا، اگر رئیس‌جمهور نتواند وظایف خود را انجام دهد، معاون رئیس‌جمهور، زمام امور را به دست می‌گیرد. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ادامه داد: «من از اعضای کابینه می‌خواهم که این وضعیت را بررسی کنند. این مسئله فقط سیاسی نیست این مسئله فقط حزب دموکرات نیست. موضوع برای کل کشور است. ما در این‌جا مشکل جدی داریم، زیرا رئیس‌‌جمهوری داریم که به ظاهر در حد و اندازه وظایفش نیست.»
ایلان ماسک: آمریکا را هیچ‌کس اداره نمی‌کند
همزمان «ایلان ماسک» کارآفرین میلیاردر آمریکایی نیز پس از اولین مناظره انتخاباتی جو بایدن و دونالد ترامپ، اظهار داشت که هیچ‌کس واقعا آمریکا را اداره نمی‌کند. ایلان ماسک در شبکه اجتماعی «ایکس» (توئیتر سابق) زیر پست «ویوک راماسوامی» که سابقا نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا بود، به سؤال او که نوشته بود «بایدن در حقیقت و در عمل این کشور را اداره و رهبری نمی‌کند و بعد این سؤال ناراحت‌کننده پیش می‌آید که خب چه کسی مسئول (کشور) است؟» نوشت: «شاید هیچ‌کس.» رابرت کندی جونیور نامزد مستقل انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا هم با بیان اینکه «به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم‌گیرنده اصلی در کاخ‌سفید نیست» تاکید کرد: «جو بایدن یک عروسک خیمه‌شب‌بازی است.»
گفتنی است تحلیلگر «بی‌بی‌سی» نیز ساعاتی پس از اولین مناظره بایدن و ترامپ نوشت: «در قوی‌ترین کشور و دموکراسی دنیا شاهد مناظره‌ای بودیم که دو پیرمرد سر توان‌شان در بازی گلف کَل‌کَل می‌کردند، فلسطین به یک فحش بدل شد، یکی سکس با یک هنرپیشه پورن را تکذیب کرد، دیگری در توجیه سقط جنین گفت خیلی‌ها به «.....» تجاوز می‌کنند و تاثیر کهولت سن بر انسان به نمایشی دردناک بدل شد.»