kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۸۷۴
تاریخ انتشار : ۰۹ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۲۸
کارشناسان مطرح کردند

مهار بازار ارز‌ با تلاش بانک مرکزی و گسترش تجارت خارجی

به گفته کارشناسان یکی از نکات مثبت قابل توجه دولت سیزدهم، دیپلماسی فعال بانک مرکزی بود که درآمد‌های ارزی جدیدی را از طریق آزادسازی منابع مسدود شده ایجاد کرد و همچنین جان تازه‌ای به تجارت خارجی کشور بخشید.
 
 
 
 
به گزارش خبرگزاری فارس، نوسانات نرخ ارز یکی از چالش‌های اصلی اقتصاد ایران در دهه‌های اخیر بوده است. این نوسانات، پیامد‌های منفی متعددی از جمله افزایش قیمت کالا‌ها و خدمات، بی‌ثباتی در بازار‌ها و کاهش قدرت خرید مردم را به دنبال داشته است.
با روی کار آمدن دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۰، به مرور نوسانات ارزی در کشور کنترل شد و انتظارات تورمی در میان مردم کاهش یافت. 
یکی از عوامل پایه‌ای برای رسیدن به این موفقیت، افزایش درآمد‌های ارزی بانک مرکزی از مسیر‌های مختلف بوده است.
طبق آخرین آمار‌های اعلام شده توسط گمرک صادرات نفتی و غیرنفتی در سه ماهه اول سال ۱۴۰۳ معادل 25 میلیارد و 500 میلیون دلار بوده که با افزایش چهار میلیارد دلاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد 18 و شش دهم درصدی را ثبت کرده است.
 به تفکیک، صادرات غیرنفتی هفت و یک دهم درصد و صادرات نفتی رشد 34 و هشت دهم درصدی داشته است. تراز تجاری کشور نیز در سه ماهه اول امسال، به مثبت 11 میلیارد و 200 میلیون دلار رسیده است که نشان از رشد 51 و سه دهم درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.
به گزارش ایبنا؛ این درآمد‌های ارزی، به نیاز‌های واقعی مردم اختصاص داده شده و طبق آمار، روند تخصیص ارز پیشرفت قابل توجهی داشته است. از ابتدای امسال تا دوم تیر ماه به میزان 15 میلیارد و ۹۰۵ میلیون دلار ارز برای واردات کالا‌های اساسی، دارو، کالا‌های تجاری و بازرگانی، واردات در مقابل صادرات و خدمات تامین شده 
است.
تأمین ارز بخش‌های مختلف اقتصادی نیز در سه ماه گذشته به بیش از 15 میلیارد و 500 میلیون دلار رسید که وزارت صمت با هشت میلیارد و ۸۵۳ میلیارد دلار بیشترین سهم را داشته است.
 اشراف بانک مرکزی بر بازار ارز
با توجه به اقدامات بانک مرکزی در مهار ارز، «منصور ملکی» مدیر اداره تحلیل احتیاطی کلان بانک مرکزی هم گفت: خوشبختانه اتفاقات زنجیره‌وار سیاسی اخیر منجر به افزایش بیش از حد نرخ دلار نشد. دلایل مختلفی در این زمینه وجود دارد که می‌توانیم به دسترسی بیشتر بانک مرکزی به منابع ارزی و نظارت بهتر بر فرآیند تخصیص ارز اشاره کنیم.
وی ادامه داد: با اقدامات بانک مرکزی، ارز به نیاز‌های واقعی اقتصاد تخصیص یافت و در نهایت نیاز‌های سفته‌بازانه نیز کنترل شد.
به گفته ملکی، یکی از نکات مثبت قابل توجه در دولت سیزدهم و بانک مرکزی، دیپلماسی فعال این مجموعه بود که درآمد‌های ارزی جدیدی را از طریق آزادسازی منابع بلوکه شده ایجاد کرد و همچنین جان تازه‌ای به تجارت خارجی کشور بخشید.
این مدیر بانک مرکزی توضیح داد: برای مثال در همین روزها، در حاشیه پنجاهمین اجلاس سالانه بانک توسعه اسلامی در ریاض، مذاکراتی بین معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی و معاون بانک مرکزی بحرین برای آزادسازی منابع مسدود شده ایران در بحرین آغاز شده است که بزودی به نتیجه خواهد رسید.
«مرتضی عزتی»؛ اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس نیز درباره تاثیرات دیپلماسی ارزی بانک مرکزی بر ثبات اقتصادی و آرامش کنونی بازار ارز اظهار کرد: بی‌شک، افتادن در مسیر دیپلماسی ارزی، قرار گرفتن در بهترین مسیر موجود است؛ چرا که منجر به بهبود روابط خارجی و به تبع آن مطلوب شدن وضعیت ارزی کشور می‌شود.
عزتی افزود: دیپلماسی ارزی به بهبود وضعیت ارزی کشور ناشی از توسعه تجارت خارجی؛ کمک می‌کند. آنچه بانک مرکزی در یک سال گذشته دنبال کرد از این جهت حائز اهمیت است که هرگونه روابط مثبت اقتصادی با کشور‌های مختلف، به بهبود وضعیت اقتصادی و تامین منابع ارزی مورد نیاز کشور کمک می‌کند.
این کارشناس در نهایت گفت: عملکرد دولت سیزدهم و بانک مرکزی در حوزه مسائل ارزی و کنترل نوسانات این حوزه به گونه‌ای بوده که با استقبال کارشناسان مواجه شده است و در ماه‌های آینده هم می‌تواند ادامه یابد.